February 1, 2023, 1:54 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

গাড়ী পাৰ্কিঙক লৈ হৈছিল অথন্তৰঃ ৩৪ বছৰ পুৰণি গোচৰত নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুক এবছৰৰ কাৰাদণ্ডৰ ৰায়

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, May 19, 2022
  • 73 Time View

নতুন দিল্লীঃ কংগ্ৰেছ নেতা নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুৰ ৩৪ বছৰ পুৰণি ৰোড ৰেজ গোচৰত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৰায়দান ঘোষণা কৰিছে। এবছৰৰ সশ্ৰম কাৰাদণ্ড দিয়া হৈছে নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুক। আদালতে ২০১৮ চনৰ ১৫ মে’ৰ এহেজাৰ টকাৰ জৰিমনাৰ শাস্তি সলনি কৰে। ন্যায়াধীশ এ এম খানউইলকাৰ আৰু সঞ্জয় কিষাণ কৌলৰ বিচাৰপীঠে ৰায় দিয়ে।

চলিত বৰ্ষৰ ২৫ মাৰ্চত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুৰ শাস্তি বৃদ্ধিৰ আবেদনৰ ৰায় সংৰক্ষণ কৰিছিল। সকলো পক্ষৰ যুক্তি শুনি ৰায় সংৰক্ষিত কৰা হৈছিল। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সিদ্ধান্ত ল’ব লাগিছিল যে সিদ্ধুৰ শাস্তি বৃদ্ধি কৰা হ’ব নে নহয়। ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালৰ পুনৰীক্ষণ আৱেদনৰ ৰায় সংৰক্ষিত আছিল। ইয়াৰ পূৰ্বে পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছৰ প্ৰাক্তন মুৰব্বী নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুৰ সমস্যা বৃদ্ধি পাইছিল।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সিদ্ধুক সাধাৰণ আঘাতৰ পৰিৱৰ্তে গুৰুতৰ অপৰাধৰ বাবে শাস্তি দিয়াৰ আবেদনৰ ওপৰত তেওঁৰ সঁহাৰি বিচাৰি জাননী জাৰি কৰিছিল। ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালে গুৰুতৰ অপৰাধৰ অধীনত শাস্তি বৃদ্ধি ৰখাৰ বাবে আবেদন দাখিল কৰিছিল৷ সাধাৰণ আঘাত নহয় পথত আক্ৰমণৰ গোচৰৰ শাস্তি দিয়াৰ দাবী জনাইছিল৷ শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে সাধাৰণ আঘাতৰ এটা গোচৰৰ উদ্ধৃতি দি সিদ্ধুক কাৰাগাৰৰ শাস্তি দিয়া উচিত নে নহয় সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ত শুনানিৰ সময়ত ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালৰ হৈ হাজিৰ হোৱা সিদ্ধাৰ্থ লুথ্ৰাই অৰ্থাৎ ন্যায়াধীশ এ এম খানউইলকাৰ আৰু সঞ্জয় কিষাণ কৌলৰ বিশেষ বিচাৰপীঠৰ সন্মুখত উপস্থিত হৈ কেইবাটাও পুৰণি গোচৰৰ ৰায়ৰ উদ্ধৃতি দি কয় যে ৰাস্তাত হত্যা আৰু ইয়াৰ কাৰণক লৈ কোনো বিবাদ নাই।

মৰণোত্তৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰতিবেদনৰ পৰা এইটোও স্পষ্ট যে হত্যাকাণ্ডত আক্ৰমণৰ ফলত আঘাত প্ৰাপ্ত হৈছিল হৃদআক্ৰমণ নহয়৷ সেয়েহে দোষীক দিয়া শাস্তি আৰু বৃদ্ধি কৰিব লাগে। সিদ্ধুৰ হৈ পি চিদাম্বৰমে আবেদনকাৰীৰ যুক্তিৰ বিৰোধিতা কৰি কয় যে আবেদনকাৰীয়ে গোচৰটোক বেলেগ দিশ দিছে। গোচৰটো আইপিচিৰ ধাৰা ৩২৩ৰ অধীনত আহিছে। ঘটনাটো ১৯৯৮ চনৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে। আদালতে ইতিমধ্যে দোষীক সামান্য আঘাত ৰখাৰ বাবে এক হাজাৰ টকাৰ জৰিমনা বিহিছে।

ন্যায়াধীশ সঞ্জয় কিষাণ কৌলে কৈছিল যে উদ্ধৃত পূৰ্বৰ ৰায় অনুসৰি ই কেৱল এক বিশেষ শ্ৰেণীৰ অধীনত নহয়, কেৱল সামান্য আঘাতৰ ঘটনা নহয়। এতিয়া আপুনি সেই যুক্তিবোৰৰ সৈতে প্ৰতিৰোধ কৰিব লাগিব। গোটেই বিচাৰৰ পৰিৱৰ্তে, আপুনি শাস্তিৰ এই যুক্তিবোৰৰ প্ৰতি আপোনাৰ উত্তৰ ৰাখিব লাগিব। সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত, আমি কেৱল ইয়াৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব বিচাৰো। আমি পাণ্ডোৰাৰ বাকচটো খুলিব নিবিচাৰো।

১৯৮৮ চনৰ ২৭ ডিচেম্বৰত সিদ্ধু আৰু তেওঁৰ বন্ধু ৰূপিন্দৰ সিং সান্ধুৱে পাটিয়ালাত গাড়ী পাৰ্কিংক লৈ গুৰনাম সিং নামৰ এজন বৃদ্ধ ব্যক্তিৰ সৈতে তৰ্ক কৰিছিল। ফলত গুৰনামৰ মৃত্যু হৈছিল। সিদ্ধু আৰু তেওঁৰ বন্ধু ৰূপিন্দৰ সিং সান্ধুৰ বিৰুদ্ধে হত্যাৰ অপৰাধমূলক হত্যাকাণ্ডৰ গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল। পঞ্জাৱ চৰকাৰ আৰু ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালৰ হৈ গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল। ১৯৯৯ চনত সিদ্ধুৱে সত্ৰ আদালতৰ পৰা সকাহ লাভ কৰে আৰু গোচৰটো খাৰিজ কৰা হয়। আদালতে কৈছিল যে অভিযুক্তজনৰ বিৰুদ্ধে কোনো চূড়ান্ত প্ৰমাণ নাই আৰু এনে পৰিস্থিতিত গোচৰটো কেৱল সন্দেহৰ ভিত্তিত চলাব পৰা নাছিল৷ কিন্তু ২০০২ চনত ৰাজ্য চৰকাৰে সিদ্ধুৰ বিৰুদ্ধে পঞ্জাৱ আৰু হাৰিয়ানা উচ্চ ন্যায়ালয়ত আপীল কৰিছিল।

৬ ডিচেম্বৰত ঘোষণা কৰা ৰায়ত সিদ্ধু আৰু সান্ধুক ৩ বছৰৰ বাবে দণ্ডিত কৰা হয় আৰু লগতে ১ লাখ টকাৰ জৰিমনা আৰোপ কৰা হয়। উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আপীল কৰিবলৈ ২০০৭ চনৰ ১০ জানুৱাৰীলৈকে সময় দিয়া হৈছিল। দুয়োজন অভিযুক্তই উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আপীল কৰিছিল আৰু ১১ জানুৱাৰীত চণ্ডিগড় আদালতত আত্মসমৰ্পণ কৰিছিল। ১২ জানুৱাৰীত সিদ্ধু আৰু তেওঁৰ বন্ধুৱে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ পৰা জামিন লাভ কৰে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে তেওঁৰ শাস্তি স্থগিত ৰাখিছিল। অভিযোগকাৰীজনে তেতিয়া উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ কাষ চাপিছিল আৰু সিদ্ধুৰ হত্যাৰ দোষী সাব্যস্ত কৰিবলৈ আবেদন কৰিছিল।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে