February 2, 2023, 3:16 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

মেঘালয়ৰ চৰকাৰক প্ৰত্যাহ্বানঃ পূৰ্ণ-স্থায়ী ডিজিপি নিযুক্তিৰ দাবী, দেশৰ মুখ্য ন্যায়াধীশক গুৱাহাটীৰ ব্যৱসায়ীৰ পত্ৰ

Reporter Name
  • Update Time : Monday, April 4, 2022
  • 100 Time View

মেঘালয়ৰ কনৰাড চাংমাৰ চৰকাৰক প্ৰত্যাহ্বান জনাই দেশৰ শীৰ্ষ আদালয়ৰ কাষ চাপিছে গুৱাহাটীৰ এগৰাকী ব্যৱসায়ীয়ে৷ গুৱাহাটীৰ যুৱ ব্যৱসায়ীয়ে চুবুৰীয়া ৰাজ্য মেঘালয়ত এগৰাকী পূৰ্ণ-স্থায়ী আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান চমুকৈ ডিজিপি নিযুক্তি দিয়াৰ দাবী জনাই দেশৰ শীৰ্ষ আদালতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ এন.ভি ৰমনাক পত্ৰ প্ৰদান কৰিছে। মেঘালয় চৰকাৰে নতুন ডিজিপি নিযুক্তি দিয়াত পলম কৰাৰ ফলতে প্ৰায়ে সামাজিত মাধ্যমত চৰ্চাত তথা গুৱাহাটীৰ ব্যৱসায়ী তথা ঔষধ নিৰ্মাতা কোম্পানীৰ স্বত্বাধিকাৰী লুইত কুমাৰ বৰ্মনে মুখ্য ন্যায়াধীশ এন.ভি ৰমনাক পত্ৰ প্ৰদান কৰে৷ মেঘালয় চৰকাৰে ২০১৮ চনৰ ৩ জুলাইত ৰাজ্যখনৰ নিয়মীয়া আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান নিযুক্তি সন্দৰ্ভত ১৯৯৬ চনৰ ৩১০নং ৰিট আবেদনৰ ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশনা স্পষ্টভাৱে উলংঘা কৰিছে বুলি উল্লেখ কৰি গুৱাহাটীৰ ব্যৱসায়ী মুখ্য ন্যায়াধীশলৈ ই-মেইল যোগে পত্ৰ প্ৰদান কৰে৷ পত্ৰখনৰ প্ৰতিলিপি মেঘালয় উচ্চ ন্যায়ালয় আৰু গৌহাটি উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ মুখ্য ন্যায়াধীশকো প্ৰদান কৰে৷

মেঘালয়ৰ অন্তিম আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান আছিল আৰ চন্দ্ৰনাথন৷ আৰ চন্দ্ৰনাথন ২০২১ চনৰ ৩১ ডিচেম্বৰত অৱসৰ গ্ৰহণ কৰে। চলিত বৰ্ষৰ ১ জানুৱাৰীৰ পৰা ৰাজ্যখনৰ অন্তিম আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধানে অৱসৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতে কেন্দ্ৰীয় লোকসেৱা আয়োগে ১০ ফেব্ৰুৱাৰীত অসম-মেঘালয় কেডাৰ ভাৰতীয় আৰক্ষী সেৱাৰ তিনি বিষয়াৰ পেনেল চূড়ান্ত কৰাৰ পিছতো চৰকাৰে অস্থায়ীভাৱে পদত এগৰাকী বিষয়াক কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছে৷ ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি পেনেল অনুসৰি জ্যেষ্ঠতাৰ ভিত্তিক আধাৰ কৰি প্ৰস্তুত কৰা বিষয়াক এই দায়িত্ব দিব লাগে। কিন্তু তেনে কৰা হোৱা নাই৷ ১৯৯২ চনৰ বেচৰ আইপিএছ ইদাশিশা নংৰাঙে ১ জানুৱাৰীত বিশেষ ডিজিপি হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে আৰু কেন্দ্ৰীয় লোক সেৱা আয়োগে পূৰ্ণ-পৰ্যায়ৰ ডিজিপি নিযুক্তিৰ পৰামৰ্শ দিয়া স্বত্বেও ভাৰপ্ৰাপ্ত আৰক্ষীৰ মুৰব্বী হৈ আছে। ৯ ফেব্ৰুৱাৰীত কেন্দ্ৰীয় লোক সেৱা আয়োগে অসম চৰকাৰৰ সৈতে সেৱা আগবঢ়োৱা তিনিজন জ্যেষ্ঠ অসম-মেঘালয় কেডাৰৰ আইপিএছ বিষয়াৰ নাম পৰামৰ্শ দিছিল৷ ১৯৮৯ বেচৰ আইপিএছ বিষয়া মুকেশ আগৰৱাল, কে.ভি সিং দেও, ১৯৯১ বেচৰ এল ৰাম বিষ্ণইৰ নাম প্ৰেৰণ কৰিছিল যদিও সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা নাই৷ মুকেশ আগৰৱালাই মেঘালয়ত কামো কৰিছে৷

এয়া প্ৰথমবাৰৰ বাবে নহয় যে ব্যৱসায়ী লুইত কুমাৰ বৰ্মনে জনস্বাৰ্থ জড়িত বিষয়ত মাত মাতিছে। চৰকাৰৰ জন বিৰোধী কাম-কাজৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতি থকা পৰিলক্ষিত হয়৷ ২০১৯ চনত ‘কা’ বিৰোধী আন্দোলনে হিংসাত্মক ৰূপ ধাৰণ কৰাৰ সময়তে অসম চৰকাৰে ইণ্টাৰনেট সেৱা কৰ্তন কৰি ৰখাত বৰ্মনে গৌহাটি উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ কাষ চপাত আদালতৰ নিৰ্দেশৰ পিছতে চৰকাৰে ইণ্টাৰনেট সেৱা বাহাল কৰিবলৈ বাধ্য হয়৷

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে