February 9, 2023, 1:23 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি আকৌ বজাৰত মূৰ তুলিছে আদানিয়ে, শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট স্থিৰ ডাঙৰ চহৰত সৰু কথাতে মানুহক হত্যা, ৫৬ বছৰীয়া লোকক মৰিয়াই নৃশংস হত্যা গ্ৰাহকৰ মূৰত বাঢ়িল ঋণৰ বোজাঃ ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ ৰেপোৰেট ৬.৫ শতাংশলৈ লৈ বৃদ্ধি AIUDFৰ বিধায়কৰ আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ বিৰুদ্ধে যুৱতীক অপহৰণৰ অভিযোগ ৰাজ্যবাসীৰ বাবে ভাল খবৰ ,অসমৰ আকাশত ন বিমান সংযোগঃ উৰিব পৱন হংস উত্তৰাখণ্ডত ভাইৰেল ফিভাৰত আক্ৰান্ত ৪২ জনকৈ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ্থী দেওলীয়া আদানিৰ হাতত এতিয়া কি কি আছে? ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা কাবাদী খেলুৱৈৰ প্ৰশিক্ষক বিৰুদ্ধে শাৰীৰিক নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ ভুৱা এনকাউণ্টাৰ কৰি মূল্য ভৰিলে পুলিচে বন বিভাগৰ গাফিলতিৰ বাবেই বনাঞ্চলৰ পৰা জনাঞ্চললৈ ওলাই আহি গঁড়ৰ মৃত্যু

মছজিদ চৌহদত শিৱলিংগ উদ্ধাৰৰ দাবীক লৈ বিতৰ্কিত পোষ্ট কৰা অধ্যাপক ৰতন লালক জামিন

Reporter Name
  • Update Time : Sunday, May 22, 2022
  • 49 Time View

দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ হিন্দু মহাবিদ্যালয়ৰ সহযোগী অধ্যাপক ৰতন লালক শনিবাৰে দিল্লী আৰক্ষীয়ে গ্ৰেপ্তাৰ কৰি তিছ হাজাৰী আদালতত হাজিৰ কৰাই। বাৰাণসীৰ জ্ঞানৱাপী মছজিদ চৌহদত শিৱলিংগ উদ্ধাৰৰ দাবীক লৈ ছ’চিয়েল মিডিয়াত আপত্তিজনক পোষ্ট কৰাত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা ৰতন লালক তিছ হাজাৰী আদালতে জামিন প্ৰদান কৰে। আদালতত শুনানিৰ সময়ত দিল্লী আৰক্ষীয়ে অধ্যাপক ৰতন লালক জিম্মাত বিচৰা নাছিল। আৰক্ষীয়ে কয় যে অভিযুক্তজনৰ ন্যায়িক জিম্মাৰ প্ৰয়োজন আছিল। এজন শিক্ষিত মানুহৰ পৰা এইটো আশা কৰিব নোৱাৰি। এইটো কেৱল এটা সামাজিক মাধ্যমৰ পোষ্ট নাছিল, ইয়াক ইউটিউবত ৰাখিবলৈও কোৱা হৈছিল। অভিযুক্তজনে যাতে এনে ভুল আৰু নকৰে সেয়া নিশ্চিত কৰাৰ বাবে আৰক্ষীয়ে কোনো জাননী নিদিয়াকৈ চিআৰপিচি ৪১এ-ৰ অধীনত গ্ৰেপ্তাৰ কৰিব পাৰে।

আদালতক সঁহাৰি জনাই আৰক্ষীয়ে কয় যে দুটা ভিডিঅ’ আছে। এনে পৰিস্থিতিত অভিযুক্তজনক ১৪ দিনৰ ন্যায়িক জিম্মাত প্ৰেৰণ কৰিব লাগে। আনহাতে ৰতন লালৰ উকীলে কয় যে এয়া কোনো গোচৰ নহয়৷ এৰি দিয়ক, তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে কোনো এজাহাৰ দাখিল কৰিব নালাগে। এতিয়ালৈকে সামাজিক মাধ্যমৰ পোষ্টৰ পৰা কোনো হিংসা হোৱা নাই। আৰক্ষীয়ে কেনেকৈ ধাৰা ১৫৩এ আৰোপ কৰিব পাৰে? যদি এজন ব্যক্তিৰ মনোবল কম হয়, তেন্তে ৰতন ইয়াৰ বাবে কেনেকৈ দায়বদ্ধ হ’ব পাৰে? ভাৰত এখন গণতান্ত্ৰিক দেশ। ইয়াত সকলোৰে কথা কোৱাৰ স্বাধীনতা আছে। এই এফআইআৰ বাতিল কৰিব লাগে।

অধ্যাপকজনৰ উকীলৰ দাখিলৰ কথা শুনি ন্যায়াধীশে দিল্লী আৰক্ষীক সুধিছিল যে তেওঁ কিয় তেওঁক জাননী নিদিয়াকৈ গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল। এই সন্দৰ্ভত দিল্লী আৰক্ষীয়ে কয় যে বৈদ্যুতিক প্ৰমাণ আছে। যদি আপুনি জাননী জাৰী কৰো, সকলো প্ৰমাণ এটা ক্লিকত বিলোপ কৰিব। অভিযুক্তসকল আম্বেদকাৰবাদী। বহুলোকে তেওঁলোকক অনুসৰণ কৰে। যদি আপুনি ইমান শিক্ষিত, আপুনিও দায়বদ্ধ হোৱা উচিত। আপুনি এনেকুৱা এটা পোষ্ট কৰাৰ আগতে চিন্তা কৰা উচিত। আমি তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে ছয়টা অভিযোগ পাইছো।

ইয়াত, ৰতনৰ উকীলে কৈছিল যে তেওঁক কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা উচিত নহয়। এইবোৰ আইনৰ অপব্যৱহাৰ হ’ব। এই ফালৰ পৰা, তেতিয়া কাৰাগাৰখন বুদ্ধিজীৱীৰে ভৰি পৰিব। অৱশ্যে, আৰক্ষীয়ে কৈছিল যে যদি তেওঁলোকক জামিন দিয়া হয়, সমাজত এটা ভুল বাৰ্তা থাকিব। যদি তেওঁক জামিনত মুকলি হয়, অধিক লোকে এনে কৰিবলৈ সাহস কৰিব।

শুকৰবাৰে নিশা ৰতন লালক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। আৰক্ষীয়ে জনোৱা অনুসৰি, সহযোগী অধ্যাপক ৰতন লালক চাইবাৰ আৰক্ষীয়ে ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ ধাৰা ১৫৩এ (ধৰ্ম, জাতি, জন্মস্থান, বাসস্থান, ভাষা আদিৰ ভিত্তিত বিভিন্ন গোটৰ মাজত বিভেদ বিয়পাই) আৰু ২৯৫এ (ধৰ্মক অপমান কৰি ইচ্ছাকৃতভাৱে এটা শ্ৰেণীৰ ধৰ্মীয় অনুভূতিক আঘাত কৰা) ধাৰাৰ অধীনত গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল।

 

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে