February 1, 2023, 12:38 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

বন বিভাগৰ উদ্যোগত ছয়গাঁৱৰ কৰ্দেগুৰিত বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস পালন

Reporter Name
  • Update Time : Sunday, June 5, 2022
  • 36 Time View

লোহিত চন্দ্ৰ শালৈ, ছয়গাঁওঃ বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস উপলক্ষে আজি পশ্চিম কামৰূপ বন সংমণ্ডলৰ উদ্যোগত ছয়গাঁৱৰ কৰ্দৈগুৰি প্ৰাথমিক বিদ্যালয় প্ৰাংগণত কৰ্দৈগুৰি বনানিগাঁও, কৰ্দৈগুৰি মহিলা সমিতি আৰু কৰ্দৈগুৰি বিষ্ণুজ্যোতি পুথিভৰালৰ সহযোগত গছপুলি ৰোপন কাৰ্যসূচী ৰূপায়ন কৰা হয়। ছয়গাঁও সমষ্টিৰ বিধায়ক ৰেকিবুদ্দিন আহমেদে অনুষ্ঠানৰ আৰম্ভণিতে গছপুলি ৰোপনৰ পিছতে পশ্চিম কামৰূপ বন সংমণ্ডলৰ বন প্ৰাধীকাৰি ডিম্পী বৰা, ৰাভা হাছং স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ উপাধ্যক্ষ ৰমাকান্ত ৰাভা, ছয়গাঁও ৰাজহ চক্ৰৰ সংলগ্ন চক্ৰ বিষয়া অম্বৰীশ বৰা, কুলশী বনাঞ্চলিক কাৰ্যালয়ৰ বন বিষয়া দীপন ডেকাই গছপুলি ৰোপন কৰে। কাৰ্যসূচীৰ সৈতে সংগতি ৰাখি অনুষ্ঠিত সভাত মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকি ছয়গাঁও সমষ্টিৰ স্থানীয় বিধায়ক ৰেকিবুদ্দিন আহমেদে ভাষণত বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। বিধায়কগৰাকীয়ে কৰ্দেগুৰি গাঁৱৰ তিনিশ মিটাৰ পথ পকীকৰণ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰাৰ লগতে গা‍ঁওখনৰ মহিলা সমিতিলৈ ১লাখ টকাৰ অনুদান আগবঢ়াই। অনুষ্ঠানৰ মাজতে পৰিৱেশ সম্পৰ্কে কাম কৰি থকা সংগঠন বন্যবন্ধু আৰু এ.ডব্লিউ.আৰ.আৰ.অ’ৰ সদস্যক বন বিভাগৰ তৰফৰ সাপ ধৰা সজুলি আৰু গছৰ পুলি বিতৰণ কৰে। অনুষ্ঠানৰ মাজতে কণ কণ শিশুসকলে গছ থাকিলেহে মানুহ থাকিব শীৰ্ষক এখন নাট পৰিৱেশন কৰে। নাট পৰিৱেশন কৰা কণ কণ ২৭ গৰাকী শিল্পীকে ছয়গাঁও সমষ্টিৰ বিধায়ক ৰেকিবুদ্দিন আহমেদে ১০০ টকাকৈ প্ৰদান কৰে। উল্লেখযোগ্য যে পৰিবেশ দিৱসৰ সৈতে সংগতি ৰাখি পশ্চিম কামৰূপ বন সংমণ্ডলে একলাখ গছপুলি ৰোপন কৰাৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছে। ছয়গাঁও নাগৰিক সমাজৰ উপৰিও ছয়গাঁও চৰকাৰী মজলীয়া বিদ্যালয়, সাতগাঁও আঞ্চলিক হাইস্কুলৰ লগতে বিভিন্ন শিক্ষানুষ্ঠানত আজি বিশ্ব পৰিবেশ দিৱশ পালন কৰে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে