February 6, 2023, 9:04 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি নগাঁও-মৰিগাঁৱৰ সীমান্তৱৰ্তী কহুঁৱাআটীত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শৈৱ সংঘৰ স্থাপনা সমাৰোহ সম্পন্ন মিছন বসুন্ধৰা আঁচনিৰ আবেদনৰ অন্তিম দিন ৩১ মাৰ্চলৈ বৃদ্ধি নগাঁৱৰ হিন্দু মিলন মন্দিৰত মাঘী পূৰ্ণিমা উদযাপন হিমালয়ৰ পাদদেশ আছে বিপদজনক অৱস্থাতঃ তুৰস্কৰ ভূমিকম্পত ২০০ জনৰ প্ৰাণহানি ইটোৰ পিছত সিটো বিৰ্তকই লগ এৰা নাই এজন ভাৰতীয় প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰক কাছাৰত চাঞ্চল্যকৰ ঘটনাঃ প্ৰেমিকৰ সৈতে সোনকালে বিয়া হ’ব নোৱাৰাৰ আশংকাত চৰম সিদ্ধান্ত ১৬ বছৰীয়া মাহমুদা বেগমৰ দেশৰ ১০ জন ধনী সাংসদৰ তালিকাত আজমলঃ ১০ বছৰত ৪৮ কোটি টকাৰ সম্পত্তি বৃদ্ধি মাৰ্কিন আকাশত ধ্বংস হ’ল চীনৰ সন্দেহজনক ‘স্পাই বেলুন আৰক্ষীৰ অভিযান চলি আছেঃ শহুৰেকৰ ঘৰতে আত্মহত্যাৰ চেষ্টা ১৮ বছৰীয়া অংকুৰৰ পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি পাৰভেজ মুশ্বাৰফৰ দেহাৱসান

বটদ্ৰৱা থানৰ হাটীবহাত কেৱলীয়া ভকতৰ দ্বাৰা বৰগীত উন্মোচন

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, January 25, 2023
  • 10 Time View

নগাঁৱৰ পৰা জয়ন্ত মুদৈঃ প্ৰাচীন বিশ্ব সংগীতৰ ভড়াললৈ মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ গুৰুজনাৰ এক সুবিশাল অৱদান হৈছে ‘বৰগীত’। এই বৰগীত বটদ্ৰৱা থানৰ নিত্য প্ৰসংগত শ শ বছৰ ধৰি পৰিৱেশিত হৈ আহিছে। এক ব্যতিক্ৰমী পৰিৱেশত বটদ্ৰৱা থানৰ হাটীবহাত কেৱলীয়া ভকতসকলে বুধবাৰে ‘হৰি পদ পেখয়ে নপাৱলি মাই’ শীৰ্ষক এটি বৰগীত উন্মোচন কৰে। বৰদোৱা শলগুৰি সত্ৰৰ প্ৰবীণ বায়ন, গায়ন, অংকীয়া নাটৰ শিল্পী, সত্ৰীয়া সংস্কৃতিৰ প্ৰশিক্ষক ৰঞ্জিত মহন্তই বিগত অৰ্ধ শতিকাৰ চৰ্চা, অধ্যয়ন আৰু গৱেষণাৰ অভিজ্ঞতাৰে গীতটিত নিজেই কণ্ঠদান কৰি নিজেই খোল-তাল সংগত কৰাৰ উপৰিও নৃত্য নিৰ্দেশনা কৰি এই বৰগীতটি ৰাইজৰ মাজলৈ আগবঢ়াই দিছে। ঐতিহ্যমণ্ডিত হাটীবহাত বৰগীতটি মুকলি কৰি বটদ্ৰৱা থানৰ নামাচাৰ্য, বুঢ়া ভকত দেবেন আতৈকে প্ৰমুখ্য কৰি ভকত সকলে শিল্পী ৰঞ্জিত মহন্তক আশীৰ্বাদ প্ৰদান কৰে। সত্ৰ মণ্ডলী, বটদ্ৰৱাৰ সৌজন্যত প্ৰস্তুত কৰা “হৰি পদ পেখয়ে নপাৱলি মাই” শীৰ্ষক পত্নী প্ৰসাদ নাটৰ গীতটিৰ ৰাগ বেলোৱাৰ, তাল ৰূপক । বৰগীতটিৰ দৃশ্যাংশত নৃত্যশিল্পী হিচাপে ভুমুকি মাৰিছে জিলমিল মহন্তই। বটদ্ৰৱা থানৰ প্ৰাচীন তথা পৰম্পৰাগত শৈলীৰ এই গীতটো ইউটিউবত উপলব্ধ হব বুলি জানিব পৰা গৈছে৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে