February 1, 2023, 1:48 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

পুনৰ বিভাজিত হ’ব অসম!

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, January 4, 2023
  • 14 Time View

নিউজ ডেস্কঃ ২৬ জানুৱাৰীৰ পূৰ্বে কমতাপুৰ ৰাজ্য গঠন হোৱাৰ উকমুকনিয়ে পুনৰ অসম বিভাজিত হোৱাৰ ইংগিত দিছে। পশ্চিমবংগ আৰু বিহাৰৰ এটা অংশক লৈ অসমৰ ৬ খন জিলাক নতুন ৰাজ্যখনত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাৰ চিন্তা-চৰ্চা চলিছে। গোৱালপাৰা-কোকৰাঝাৰ, চিৰাং-বঙাইগাঁও, দক্ষিণ শালমাৰা আৰু ধুবুৰীক লৈ কমতাপুৰ লিবাৰেচন আৰ্মীয়ে চমুকৈ কে এল অ’ই এখন নতুন ৰাজ্যৰ প্ৰস্তাৱ দিছে আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিষয়টো চিন্তা-চৰ্চা কৰি আছে। উত্তৰবংগক পশ্চিমবংগৰ পৰাপৃথক কৰাৰ লগতে বিহাৰৰ চাৰিখন জিলাক কমতাপুৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ বৰ্তমান বিবেচনাধীন। কে এল অ’ই অসমৰ ৬ খনকৈ জিলা কমতাপুৰত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাটো বিচাৰিছে যদিও কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ষষ্ঠ অনুসূচীৰ অন্তৰ্ভুক্ত বিটিআৰ আৰু ৰাভা হাছং স্বায়ত্ত পৰিষদক ইয়াৰ পৰা বাহিৰত ৰাখিব বিচাৰিছে। সংখ্যালঘু অধ্যূষিত ধুবুৰী, দক্ষিণ শালমাৰা আৰু মানকাছাৰ জিলাক কমতাপুৰত চামিল হোৱাৰ সপক্ষে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মতপোষণ কৰিছে। কে এল অ’ৰ ফালৰ পৰা অহা ২৬ জানুৱাৰীত নতুন ৰাজ্যখন গঠন হ’ব বুলি জানিবলৈ দিছে যদিও কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ তৰফৰ পৰা আনুষ্ঠানিক কোনো বিবৃতি প্ৰকাশ কৰা নাই। ইতিমধ্যে বিটিআৰ এলেকাত কমতাপুৰক লৈ তীব্ৰ বাদানুবাদ আৰম্ভ হৈছে। ৰাভা হাছং এলেকাতো প্ৰতিবাদ হৈছে। অসমৰ ছখন জিলাৰ কিছু অংশক কেন্দ্ৰীয়শাসিত নতুন ৰাজ্য কমতাপুৰত অন্তৰ্ভুক্ত হ’লে ৰাজনৈতিকভাৱে অসম ক্ষতিগ্ৰস্ত হ’ব বুলিও চৰ্চিত হৈছে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে