February 2, 2023, 3:57 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

ৰঙিয়াৰ এপল’ মিল পুনৰ কাৰ্যক্ষম কৰাৰ দাবীত আছু-শ্ৰমিক সন্থাৰ সমদল

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, September 23, 2020
  • 88 Time View

ৰঙিয়াঃ ৰঙিয়াৰ তুলসীবাৰীস্থিত এপল’ মিল পুনৰ কাৰ্যক্ষম কৰাৰ দাবীত আছু আৰু শ্ৰমিক সন্থাই চাইকেল-বাইক ৰেলী উলিয়াই প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে। ৰঙিয়া মহকুমা ধিপতি কাৰ্যালয়লৈ এপল’ মিল শ্ৰমিক সন্থাৰ সভাপতি-সম্পাদক দুৰ্গা চন্দ্ৰ কলিতা, দুৰ্গা চন্দ্ৰ হালৈ আৰু বৈদ্যগড় আঞ্চলিক ছাত্ৰ সন্থাৰ নেতা-কৰ্মীৰ নেতৃত্বত তুলসীবাৰীস্থিত মিল চৌহদৰ পৰা ভাৰত-ভূটান পথেৰে উলিওৱা ৰেলীত চৰকাৰ বিৰোধী শ্ল’গানেৰে মুখৰিত কৰি তোলে।

২০১৬ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহৰ পৰা মূলধনৰ অভাৱত মিলটোৰ উৎপাদন বন্ধ হৈ আছে। বিগত ২০১৭ চনৰ ১ মে’ত এপল শ্ৰমিক সন্থা আৰু আছুৰ লগতে আন আন দল সংগঠনে আন্দোলন কৰাত ৰাজ্য চৰকাৰে ২০১৮ চনৰ ৭ মাৰ্চত ১০১১.৭৪ লাখ টকা মিলটোৰ পুনৰ কাৰ্যক্ষম কৰাৰ বাবে ধাৰ্য কৰিছিল। উক্ত ধনৰাশিৰ ৪২৬.১২ লাখ টকা ২০১৮ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত পুৰণি বকেয়া পৰিশোধৰ বাবে মুকলি কৰি দিয়া হৈছিল।

শেহতীয়াভাৱে মিলটোৰ পুনৰ কাৰ্যক্ষম কৰাৰ দাবীত পুনৰ শ্ৰমিক সন্থা আৰু আছুৱে বিশেষ উদ্যোগ গ্ৰহণ কৰি স্বাধীনতা দিৱসৰ দিনটোৰ পৰা মিলটোৰ কাৰ্যক্ষম, শ্ৰমিক -কৰ্মচাৰীৰ স্বেচ্ছামূলক অৱসৰ প্ৰদানৰ দাবীত ধাৰাবাহিক ভাবে আন্দোলনৰ কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰিবলৈ বাধ্য হয়। আনকি কিছুদিন পূৰ্বে কামৰূপ গ্ৰাম্য জিলাৰ উপায়ুক্ত কৈলাশ কাৰ্তিকে মিল প্ৰাংগণত উপস্থিত হৈ শ্ৰমিক সন্থা আৰু আছুৰ নেতৃবৃন্দৰ সৈতে সৌহাদ্যপূৰ্ণ আলোচনাত মিলিত হয়।

ইয়াৰ পিছতো কোনো ধৰ্ৰণ ইতিবাচক পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিবলৈ সক্ষম নোহোৱাত আজি ৰেলী কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ কৰিবলৈ বাধ্য হয় বুলি সদৰী কৰে প্ৰতিবাদ কাৰীসকলে। ৰেলীত আছুৰ কেন্দ্ৰীয় সমিতিৰ তথ্য আৰু কাৰ্যালয় সম্পাদক ধৰ্মেশ্বৰ দাস, কামৰূপ জিলা ছাত্ৰ সন্থাৰ উপদেষ্টা ধীৰাজ ৰাজৱংশী, উপ-সভাপতি গোলোক ৰাজৱংশী, আদিল হাচান, মিন্তু আলী, আনোৱাৰ খানৰ লগতে ৰঙিয়া মহকুমাৰ জিতু ডেকাইও অংশগ্ৰহণ কৰে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে