February 1, 2023, 8:38 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

৭৫ বিপণী, বহু বিশেষজ্ঞ-কৃষকৰ অংশগ্ৰহণেৰে ৪ দিনীয়া ‘আত্মনিৰ্ভৰ ধেমাজি’ৰ শুভাৰম্ভ

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, January 12, 2023
  • 12 Time View

ধেমাজিঃ ৭৫ খনকৈ বিপণীৰে বুধবাৰৰ পৰা ধেমাজি কাছাৰী ময়দানত আৰম্ভ হৈছে চাৰিদিনীয়া ‘আত্মনিৰ্ভৰ ধেমাজি’ শীৰ্ষক বিশেষ অনুষ্ঠান। লখিমপুৰ লোকসভা সমষ্টিৰ সাংসদ প্ৰদান বৰুৱাই বুধবাৰে আনুষ্ঠানিকভাৱে এই অনুষ্ঠানৰ শুভাৰম্ভ কৰে। ধেমাজি জিলাৰ যুৱক-যুৱতী তথা কৰ্মমুখী লোক সকলক উদ্যমিতা আৰু আত্মসংস্থাপনৰ বাট দেখুৱাই জিলাখনক স্বনিৰ্ভৰশীলতাৰ দিশত আগুৱাই নিয়াৰ বিশেষ উদ্যেশ্যে শিক্ষা মন্ত্ৰী ডাঃ ৰণোজ পেগুৰ পৰামৰ্শক্ৰমে ধেমাজি জিলা প্ৰশাসনৰ উদ্যোগত আয়োজিত এই মেলাখন উদ্ধোধন কৰি দিয়া ভাষণত সাংসদ গৰাকীয়ে কয় – ‘আত্মনিৰ্ভৰ ধেমাজি’ এটা সুন্দৰ প্ৰয়াসৰ সবল আৰম্ভণি। তাৰ বাবে তেওঁ শিক্ষামন্ত্ৰী ডাঃ ৰণোজ পেগু আৰু ধেমাজি জিলা প্ৰশাসন ধন্যবাদৰ পাত্ৰ। মিছন বসুন্ধৰা ২ ৰ অধীনত যাৰ মাটি ম্যাদী হোৱা নাই সকলোকে পট্টাৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ আৰু বিষয়া সকলক সেইবোৰ সহানুভূতিৰে বিবেচনা কৰি পট্টা দিবলৈ সাংসদগৰাকীয়ে আহ্বান জনাইছে। সভাৰ আৰম্ভণীতে ধেমাজি জিলা উন্নয়ন আয়ুক্ত অৰূপ পাঠকে দিয়া আদৰণি ভাষণত কয় যে, ধেমাজি জিলাৰ কৃষকে ইতিমধ্যে শালি ধান উৎপাদনেৰে বিশেষ কৃতিত্ব প্ৰদৰ্শন কৰিছে।

 

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ধানৰ ওপৰত প্ৰদান কৰা ন্যূনতম সমৰ্থন মূল্যৰ জৰিয়তে যথেষ্ট উপকৃত হৈছে। তেওঁ জনোৱা মতে, এই চাৰিদিনীয়া মেলাত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ৰাবাৰ বৰ্ড, মছলা বৰ্ড আদি প্ৰতিষ্ঠানেও অংশগ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ কয় যে, এই মেলাৰ মূল লক্ষ্য হৈছে, জিলাখনৰ বাবে আৱশ্যকীয় সকলো শস্য বা সামগ্ৰী জিলাখনতে উৎপাদন কৰিব পৰাৰ এটা অনুকুল পৰিবেশৰ সৃষ্টি কৰা। তাৰবাবে বিভিন্ন বিষয়ৰ কৰ্মশালাৰো আয়োজন কৰা হৈছে বুলি তেওঁ জানিবলৈ দিয়ে। সভাত জোনাই সমষ্টিৰ বিধায়ক ভূৱন পেগু, মিচিং স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য পৰমানন্দ চায়েঙীয়া, সোণোৱাল কছাৰী স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য টংকেশ্বৰ সোণোৱালেও চমু ভাষণ প্ৰদান কৰে। উদ্বোধনী সভাত ধেমাজি উন্নয়ন পৰিষদৰ অধ্যক্ষ তোলন কোঁৱৰ আৰু বিজেপিৰ জিলা সভাপতি প্ৰেম দত্ত‌ও বিশিষ্ট অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকে। ইয়াৰ লগতে আয়োজিত মুকলি সভাত ধান আহৰণ আৰু মিছন বসুন্ধৰা ২ সম্পৰ্কত আঞ্চলিক কৃষি গৱেষণা কেন্দ্ৰ মুখ্য বিজ্ঞানী ধীৰেণ চৌধুৰী, ভাৰতীয় খাদ্য নিগমৰ বিষয়া ৰাকেশ দাস আৰু ধেমাজিৰ সহযোগী চক্ৰ বিষয়া উপাসনা দুৱৰাই সমল ব্যক্তি হিচাবে অংশগ্ৰহণ কৰে। ইয়াৰ পূৰ্বে সাংসদ গৰাকীয়ে আত্মনিৰ্ভৰ ধেমাজি অনুষ্ঠানৰ সৈতে সংগতি ৰাখি আয়োজিত প্ৰদৰ্শনী আৰু খাদ্য মেলাৰ আনুষ্ঠানিকভাৱে উদ্বোধন কৰে। মেলা থলিত থলুৱা জলপানৰ এখন প্ৰতিযোগিতাৰো আয়োজন কৰা হয়। বিয়লি ৪ বজাৰ পৰা সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানো অনুষ্ঠিত হয়। আজি মেলা থলিত কেবাটাও বিষয়ত কৰ্মশালা আৰু প্ৰদৰ্শনী অনুষ্ঠিত হয় ৷ মেলাত যথেষ্ট সংখ্যক প্ৰগতিশীল কৃষক, ৱোৱনী-শিপিনী, পশুপালক, উদ্যোগীৰ উপৰি এই ক্ষেত্ৰসমূহৰ ভালেসংখ্যক বিশেষজ্ঞই অংশগ্ৰহণ কৰে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে