January 30, 2023, 7:42 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা ওড়িশাৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীলৈ আৰক্ষীৰ গুলী বাঢ়িয়েই আছেঃ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আকৌ বাঢ়িব বিদ্যুৎ মাচুল ৩৭ খন পতাকা উত্তোলনেৰে আৰম্ভ হ’ল সদৌ অসম গ্ৰাম্য পুথিভঁৰাল সন্থাৰ ৰাজ্যিক অধিবেশন কটন বিশ্ববিদ্যালয়ত ড০ সূৰ্য কুমাৰ ভূঞাৰ জন্মদিৱস উদযাপন

৫ ৰাজ্যত বিগত ২০১৭ৰ নিৰ্বাচনত কোনটো দলে কেইখন আসন লাভ কৰিছিল

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, March 10, 2022
  • 73 Time View

উত্তৰ প্ৰদেশত ৭ মাৰ্চত সপ্তম আৰু অন্তিম পৰ্যায়ৰ ৫৪ খন আসনত ভোটগ্ৰহণ অনুষ্ঠিত হোৱাৰ পিছতে ৫ ৰাজ্যৰ ভোটগ্ৰহণ সমাপ্ত হয়৷ গোৱা, উত্তৰ প্ৰদেশ, উত্তৰাখণ্ড, মণিপুৰ, পঞ্জাৱত ভোট গণনা আৰম্ভ হৈছে৷ পুৱা প্ৰথমে বেলটা পেপাৰৰ ভোট গণনা আৰম্ভ হয়৷ আনহাতে ৮ বাজি ৩০ মিনিটৰ পৰা ইভিএমৰ গণনা আৰম্ভ হৈছে৷

উত্তৰাখণ্ডঃ উত্তৰাখণ্ডৰ ২০১৭ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত, বিজেপিয়ে বাম্পাৰ আসন লাভ কৰিছিল। বিজেপিয়ে ৫৬ খন আসন লাভ কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰি কংগ্ৰেছে ১১ খন আসন লাভ কৰিছিল আৰু তিনিখন আসন আন দললৈ গৈছিল। উত্তৰাখণ্ডত ২০১৭ চনত ৬৫.৫৬ শতাংশ ভোটদান হৈছিল, আনহাতে এইবাৰ ৬৫.৩৭ শতাংশ ভোটদান নথিভুক্ত হৈছে।

গোৱাঃ ৪০ খন আসন থকা গোৱাত বিজেপিয়ে ২০১৭ চনত ১৩ খন আসন আৰু কংগ্ৰেছে ১৭ খন আসন লাভ কৰিছিল। অৱশ্যে, বিজেপিয়ে মিত্ৰজোঁট গঠন কৰি চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ সক্ষম হয়। এমজিপিয়ে তেতিয়া ৩ খন আসন দখল কৰিছিল আৰু আনসকলে ৭ খন আসন লাভ কৰিছিল।

উত্তৰ প্ৰদেশঃ ২০১৭ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত, ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টি মিত্ৰজোঁটে উত্তৰ প্ৰদেশত ৩২৫ খন আসন লাভ কৰিছিল। সমাজবাদী পাৰ্টিয়ে ৪৭ খন আসন লাভ কৰিছিল৷ আনহাতে বিএছপিয়ে মাত্ৰ ১৯ খন আসনত সন্তুষ্ট হ’ব লগা হৈছিল। কংগ্ৰেছৰ ঘৰলৈ ৭ খন আহে৷ আনহাতে আৰএলডিয়ে এখন আসনত জিকিছিল।

মণিপুৰঃ ২০১৭ চনত মণিপুৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছে ২৮ খন আসন লাভ কৰিছিল৷ আনহাতে বিজেপিয়ে ২১ খন আসন লাভ কৰি সহযোগী দলৰ সৈতে চৰকাৰ গঠন কৰে৷ আন আন দলে ১১ খন আসন লাভ কৰিছিল৷ মণপিৰত বিধানসভাৰ আসনৰ সংখ্যা ৬০ খন৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে