February 2, 2023, 5:00 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

২৮ বছৰৰ অন্তত আজি ৰায়দান কৰা হ’ব বাবৰি ধ্বংসকাণ্ডৰ

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, September 30, 2020
  • 88 Time View

ডিজিটেল ডেস্কঃ অযোধ্যাৰ বাবৰি মছজিদ ধ্বংসকাণ্ডৰ ২৮ বছৰ পিছত আজি ৰায় প্ৰদান কৰিব লক্ষ্ণৌৰ এখন বিশেষ চিবিআই আদালতে। বাবৰি মছজিদ ধ্বংসকাণ্ডৰ মূল অভিযুক্ত বিজেপিৰ জ্যেষ্ঠ নেতা এল কে আদৱানী, মুৰুলী মনোহৰ যোশী, ওমা ভাৰতী, কল্যান সিঙৰ লগতে অন্য অভিযুক্তসকলক আজি আদালতত উপস্থিত থকাৰ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে।

উল্লেখ্য যে, বাবৰি মছজিদ ধ্বংসকাণ্ডৰ ট্ৰায়েল কৰা বিশেষ ন্যায়াধীশ এছ কে যাদৱ ২০১৯ৰ ৩০ ছেপ্তেম্বৰতে অৱসৰ গ্ৰহণ কৰাৰ কথা আছিল যদিও এই গোচৰৰ ৰায়দানৰ খাতিৰত তেওঁৰ কাৰ্যকাল বৃদ্ধি কৰা হয়। ২০১৭ চনত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এই গোচৰৰ ৰায়দান ২ বছৰৰ ভিতৰত প্ৰদান কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে বান্ধি দিয়া সময়সীমা অনুযায়ী আজি ৰায়দানৰ অন্তিম দিনটোত বিশেষ চিবিআই আদালতে বাবৰি মছজিদ ধ্বংসকাণ্ডৰ ৰায়দান কৰিব।

বাবৰি মছজিদ ধ্বংসকাণ্ড সন্দৰ্ভত বিভিন্ন সময়ত মুঠ ৪৯জনৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছে। এই গোচৰৰ তদন্ত চিবিআইক অৰ্পণ কৰাৰ পিছত ১৯৯৩ চনৰ ৪ অক্টোবৰত চিবিআইয়ে ৪০ অভিযুক্তৰ বিৰুদ্ধে প্ৰথম অভিযোগপত্ৰ দাখিল কৰে আৰু অন্য ৯ অভিযুক্তৰ বিৰুদ্ধে ১০ জানুৱাৰী, ১৯৯৬ত অভিযোগপত্ৰ দাখিল কৰে। যোৱা ২৮ বছৰত ইয়াৰে ১৭ অভিযুক্তৰ মৃত্যু ঘটিছে। বৰ্তমান সময়ত ৩২ জন অভিযুক্তহে জীৱিত আছে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে