February 1, 2023, 1:06 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

২০ বছৰে বন্দীত্বৰ জীৱন কটাই মৃত্যু, নগেন দাস ওৰফে হিমাংশু দত্তক অমৰ মৃতক ঘোষণা

Reporter Name
  • Update Time : Sunday, May 15, 2022
  • 59 Time View

লোহিত চন্দ্ৰ শালৈঃ আলফাত সক্ৰিয় হৈ থকাৰ সময়তে সেনা-আৰক্ষীৰ নিৰ্মম প্ৰহাৰত মানিসক ভাৰসাম্য হেৰুৱাই পেলোৱা ছয়গাঁৱৰ নগেন দাস ওৰফে হিমাংশু দত্তক মৃত্যুৰ এদিন পিছতে আলফা স্বাধীনে অমৰ মৃতক ঘোষণা কৰে৷ আজি আজি বিবৃতি যোগে আলফা স্বাধীনে সংগ্ৰামক স্বীকৃতি দিয়াৰ লগতে অমৰ মৃতক ঘোষণা কৰে৷ জংঘলেই আছিল নগেন দাস ওৰফে হিমাংশু দত্তৰ ঘৰ৷ বন্দুক আছিল জীৱনৰ সংগী৷ অসমক স্বাধীন কৰাৰ সপোন লৈ ১৯৮২ চনতে ঘৰৰ পৰা ওলাই গৈ সেনা-আৰক্ষীৰ নিৰ্মম প্ৰহাৰত মানসিক ভাৰসাম্য হেৰুৱাই পেলাইছিল বিদ্ৰোহী নেতাগৰাকীয়ে৷ ২০ বছৰে নিজ ঘৰতেই বন্দীত্বৰ জীৱন কটাই বিদ্ৰোহী নেতা নগেন দাস ওৰফে হিমাংশু দত্তৰ শনিবাৰে মৃত্যু হয়৷ আলফাৰ বৈদেশিক সচিব নগেন দাস ওৰফে হিমাংশু দত্তই দক্ষিণ কামৰূপৰ ছয়গাঁও ধোৱাৰগাঁওস্থিত নিজ বাসগৃহত ৫৭ বছৰ বয়সত মৃত্যুক আকোৱালি লয়। সংযুক্ত মুক্তি বাহিনীৰ প্ৰাক্তন শীৰ্ষ নেতা নগেন দাস অতি মেধা সম্পন্ন আছিল৷ নগেন দাসে আশীৰ দশকত কটন কলেজৰ বিশেষ ছাত্ৰ আছিল যদিও ১৯৮২ চনত আলফাত যোগদান কৰিছিল। পৰেশ বৰুৱাৰ নেতৃত্বত দাসে আলফাৰ বৈদেশিক দপ্তৰ চোৱাচিতা কৰিছিল। আলফাত থকাৰ সময়তে কেইবাবাৰো আৰক্ষী তথা সামৰিক বাহিনীয়ে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল যদিও আত্মসমৰ্পনৰ সকলো প্ৰস্তাব নাকচ কৰিছিল। ভাৰত-বাংলা সীমান্তত বাংলাদেশী সেনাৰ হাতত গ্ৰেপ্তাৰৰ সময়ত মূৰত আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল। তেতিয়াৰে পৰা মানসিক ভাৰসাম্য হেৰুৱাই মৃত্যু পৰ্যন্ত মানসিক সমস্যাত ভূগি আছিল। প্ৰায় বিশ বছৰ ধৰি নিজ ঘৰতেই বন্দীত্বৰ জীৱন কটোৱা এসময়ৰ দুধৰ্ষ আলফা নেতা নগেন দাস ওৰফে হিমাংশু দত্তক আলফাৰ সতীৰ্থসকলেও খবৰ লোৱা নাছিল৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে