January 30, 2023, 8:52 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা ওড়িশাৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীলৈ আৰক্ষীৰ গুলী বাঢ়িয়েই আছেঃ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আকৌ বাঢ়িব বিদ্যুৎ মাচুল ৩৭ খন পতাকা উত্তোলনেৰে আৰম্ভ হ’ল সদৌ অসম গ্ৰাম্য পুথিভঁৰাল সন্থাৰ ৰাজ্যিক অধিবেশন কটন বিশ্ববিদ্যালয়ত ড০ সূৰ্য কুমাৰ ভূঞাৰ জন্মদিৱস উদযাপন

১ লোকসভা, ৪ বিধানসভা সমষ্টিৰ উপ-নিৰ্বাচনঃ আটাইকেইটা সমষ্টি টিএমচি-কংগ্ৰেছ-আৰজেডিৰ দখললৈ

Reporter Name
  • Update Time : Saturday, April 16, 2022
  • 99 Time View

এখন লোকসভা আসন আৰু চাৰিখন ৰাজ্যৰ আসনত অনুষ্ঠিত উপ-নিৰ্বাচনত বিজেপিয়ে সকলো আসন পৰাজিত হৈছে। পশ্চিমবংগৰ এখন লোকসভা, এখন বিধানসভা আসন আৰু বিহাৰ, মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু ছত্তীছগড়ত এখনকৈ বিধানসভা আসনত উপ-নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হৈছিল। ১২ এপ্ৰিলত আটাইকেইটা সমষ্টিতে ভোটগ্ৰহণ অনুষ্ঠিত হৈছিল। পশ্চিমবংগৰ উপ-নিৰ্বাচনত টিএমচিয়ে বৃহৎ জয় লাভ কৰিছে। আছানচোল লোকসভা আসনত টিএমচিৰ শ্বট-গান অভিনেতা প্ৰাৰ্থী শত্ৰুঘ্ন সিনহাই এক লাখতকৈও অধিক ভোটত জয়লাভ কৰে৷ আনহাতে বালিগঞ্জ বিধানসভা আসনত বাবুল সুপ্ৰিয়ই প্ৰায় ৯০০০ হাজাৰ ভোটত ব্যৱধানত জয়লাভ কৰে।

টিএমচিয়ে প্ৰথমবাৰৰ বাবে আছানচোল লোকসভা আসনত জয়লাভ কৰিছে। বিজেপি প্ৰাৰ্থী অগ্নিমিত্ৰ পল দ্বিতীয় স্থানত আছে। শত্ৰুঘ্ন সিনহাই যোৱা মাহতহে টিএমচিত যোগদান কৰিছিল। বিজেপিৰ প্ৰতি অসন্তুষ্টিৰ পিছত ২০১৯ চনত কংগ্ৰেছলৈ যোগদান কৰিছিল। বিজেপি সাংসদ বাবুল সুপ্ৰিয়ৰ পদত্যাগৰ পিছতে আছানচোল লোকসভা আসনখন খালী হৈছিল। সুপ্ৰিয়ই যোৱা বছৰ ছেপ্টেম্বৰত বিজেপি এৰি টিএমচিত যোগদান কৰিছিল। মন্ত্ৰী সুব্ৰত মুখাৰ্জীৰ মৃত্যুত আছানচোল আসন খালী হৈছিল।

উপ-নিৰ্বাচনত দুয়োখন আসনতে বিজয় লাভ কৰাৰ পিছত পশ্চিমবংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীয়ে জনসাধাৰণক ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে।

একে সময়তে বিহাৰৰ বোচাহান বিধানসভা আসনখন ৰাষ্ট্ৰীয় জনতা দলৰ চমুকৈ আৰজেডিৰ দখললৈ যায়। মুজাফ্ফৰপুৰ জিলাৰ বিধানসভাখন এখন সংৰক্ষিত আসন। আসনখন আৰজেডিৰ প্ৰাৰ্থী অমৰ কুমাৰ পাছৱানে ৩৬,৬৫৩টা ভোটত জিকিছে। বিজেপি প্ৰাৰ্থী বেবী কুমাৰী দ্বিতীয় স্থানত আছে। ২০১৫ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থী হিচাপে বেবী কুমাৰীয়ে বিধায়ক ৰামাই ৰামক পৰাজিত কৰিছিল। তাই পিছত বিজেপিত যোগদান কৰিছিল। বিকাশশীল ইনছান পাৰ্টিৰ ভিআইপিৰ বিধায়ক মুছাফিৰ পাছৱানৰ মৃত্যুৰ পিছতে আসনখন খালী হৈছিল। নিৰ্বাচনত জয়ী হোৱা অমৰ পাছৱানৰ পুত্ৰ।

ভিআইপিয়ে উপ-নিৰ্বাচনৰ বাবে অমৰ পাছৱানক টিকট দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। অৱশ্যে, উপ-নিৰ্বাচনৰ ঠিক পূৰ্বে অমৰ পাছৱানে আৰজেডিত যোগদান কৰে। ফলত বিজেপি আৰু ভিআইপি দলে তেওঁলোকৰ প্ৰাৰ্থী প্ৰদান কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল৷ দুয়োটা দলৰ মাজৰ বিভেদ বাঢ়ি অহাত ভিআইপি প্ৰধান মুকেশ সাহানীয়ে মন্ত্ৰীপদ হেৰুৱাব লগা হৈছিল। ভিআইপিয়ে ৰমাই ৰামৰ জীয়ৰী গীতা কুমাৰীক টিকট দিছিল।

মহাৰাষ্ট্ৰঃ মহাৰাষ্ট্ৰৰ কোলহাপুৰ উত্তৰ বিধানসভা আসনৰ উপ-নিৰ্বাচনত মহা বিকাশ আঘাড়ীৰ প্ৰাৰ্থী জয়ী হৈছে। এই আসনত কংগ্ৰেছে প্ৰাক্তন বিধায়ক চন্দ্ৰকান্ত যাদৱৰ পত্নী জয়শ্ৰী যাদৱক প্ৰাৰ্থিত্ব প্ৰদান কৰিছিল। যোৱা বছৰ ডিচেম্বৰত চন্দ্ৰকান্ত যাদৱৰ মৃত্যুৰ পিছত আসনখন খালী হৈছিল। জয়শ্ৰী যাদৱে বিজেপি প্ৰাৰ্থী সত্যজিৎ কদমক প্ৰায় ১৮,০০০ ভোটত পৰাজিত কৰিছে। প্ৰাক্তন কাউন্সিলাৰ সত্যজিৎ কদমও আগতে কংগ্ৰেছত আছিল। ২০১৪ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছৰ টিকটত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছিল৷ কিন্তু পৰাজিত হৈছিল।

ছত্তীছগড়ঃ কংগ্ৰেছে ছত্তীছগড়ৰ খাইৰাগড় বিধানসভা আসনত জয়লাভ কৰিছে। কংগ্ৰেছ প্ৰাৰ্থী যশোদা নীলাম্বাৰ বাৰ্মাই বিজেপি প্ৰাৰ্থী কোমল জাংঘেলক ২০,১৭৬টা ভোটত পৰাজিত কৰে। জনতা কংগ্ৰেছ ছত্তীশগড় যোগীৰ বিধায়ক দেৱব্ৰত সিঙৰ মৃত্যুৰ পিছত আসনখন খালী হৈছিল। অৱশ্যে, এই নিৰ্বাচনত, দলটো যথেষ্ট পিছ পৰি আছিল।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে