February 6, 2023, 10:23 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি নগাঁও-মৰিগাঁৱৰ সীমান্তৱৰ্তী কহুঁৱাআটীত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শৈৱ সংঘৰ স্থাপনা সমাৰোহ সম্পন্ন মিছন বসুন্ধৰা আঁচনিৰ আবেদনৰ অন্তিম দিন ৩১ মাৰ্চলৈ বৃদ্ধি নগাঁৱৰ হিন্দু মিলন মন্দিৰত মাঘী পূৰ্ণিমা উদযাপন হিমালয়ৰ পাদদেশ আছে বিপদজনক অৱস্থাতঃ তুৰস্কৰ ভূমিকম্পত ২০০ জনৰ প্ৰাণহানি ইটোৰ পিছত সিটো বিৰ্তকই লগ এৰা নাই এজন ভাৰতীয় প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰক কাছাৰত চাঞ্চল্যকৰ ঘটনাঃ প্ৰেমিকৰ সৈতে সোনকালে বিয়া হ’ব নোৱাৰাৰ আশংকাত চৰম সিদ্ধান্ত ১৬ বছৰীয়া মাহমুদা বেগমৰ দেশৰ ১০ জন ধনী সাংসদৰ তালিকাত আজমলঃ ১০ বছৰত ৪৮ কোটি টকাৰ সম্পত্তি বৃদ্ধি মাৰ্কিন আকাশত ধ্বংস হ’ল চীনৰ সন্দেহজনক ‘স্পাই বেলুন আৰক্ষীৰ অভিযান চলি আছেঃ শহুৰেকৰ ঘৰতে আত্মহত্যাৰ চেষ্টা ১৮ বছৰীয়া অংকুৰৰ পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি পাৰভেজ মুশ্বাৰফৰ দেহাৱসান

হায়দৰাবাদৰ ৪ ধৰ্ষণৰ অভিযুক্তৰ এনকাউণ্টৰ কাণ্ড ভুৱা আছিল, আৰক্ষীৰ বিৰুদ্ধে চলিব গোচৰ

Reporter Name
  • Update Time : Friday, May 20, 2022
  • 79 Time View

চাৰি ধৰ্ষণৰ অভিযুক্তক এনকাউণ্টৰে দেশজুৰি চৰ্চিত হৈছিল৷ ঘটনা আছিল তেলেংগানাৰ হায়দৰাবাদৰ৷ প্ৰায় দুবছৰ পূৰ্বে তেলেংগানাৰ হায়দৰাবাদত সংঘটিত দলবদ্ধ ধৰ্ষণ আৰু হত্যাকাণ্ডৰ গোচৰৰ চাৰি অভিযুক্তৰ আৰক্ষীয়ে এনকাউণ্টাৰ কৰিছিল৷ আৰক্ষীৰ কব্জাৰ পৰা পলায়নৰ প্ৰয়াস কৰাৰৰ সময়ত গুলীয়াই নিহত কৰাৰ অভিযোগ উঠিছিল৷ এই ঘটনাক লৈ দেশজুৰি চৰ্চা হৈছিল৷ সামাজিক মাধ্যমত এই এনকাউণ্টাৰক লৈ ব্যাপক সমৰ্থন কৰা দেখা গৈছিল৷ তাৰ পিছতে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে আয়োগ গঠন কৰিছিল৷ দুটা বছৰৰ মূৰকত আয়োগে এনকাউণ্টাৰক প্ৰহসন বুলি অভিহিত কৰিছে।

বহু চৰ্চিত গোচৰক লৈ আয়োগৰ প্ৰতিবেদনত হায়দৰাবাদ আৰক্ষীৰ বিৰুদ্ধে কেইবাটাও গুৰুতৰ প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছে। নিহত চাৰিজন অভিযুক্তৰ ভিতৰত তিনি নাবালক আছিল। আয়োগে প্ৰতিবেদনত কয় যে আৰক্ষীয়ে তেওঁলোকৰ জীৱন লোৱাৰ উদ্দেশ্যৰে অভিযুক্তজনৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰে।

আয়োগে এনকাউণ্টাৰত জড়িত ১০ জন আৰক্ষীক হত্যাৰ বাবে মোকৰ্দমা চলাবলৈও পৰামৰ্শ দিছে। ২০১৯ চনৰ নৱেম্বৰত এজন পশু চিকিৎসকৰ দলবদ্ধ বলাৎকাৰ আৰু হত্যাৰ সন্দৰ্ভত আৰক্ষীয়ে চাৰিজন অভিযুক্ত মহম্মদ আৰিফ, চিন্তকুন্টা, চেন্নাকেশৱলু আৰু জোলু শিৱাক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল। আৰক্ষীয়ে সন্দেহজনক সংঘৰ্ষত চাৰিজন অভিযুক্তক হত্যা কৰিছিল। আয়োগে প্ৰতিবেদনত কয় যে অভিযুক্তসকলৰ তিনিজন নাবালক আছিল।

হায়দৰাবাদৰ ওচৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত চাৰিজন অভিযুক্তক গুলীয়াই হত্যা কৰা হৈছিল। ২৭ বছৰীয়া দলবদ্ধ ধৰ্ষণৰ বলি হোৱা যুৱতীগৰাকীৰ দগ্ধ মৃতদেহও একেখন ঘাইপথৰ ওচৰত পোৱা গৈছিল।

ঘটনাটোৰ পিছত, আৰক্ষীয়ে কৈছিল যে ২০১৯ চনৰ ২৭ নৱেম্বৰত চিকিৎসকজনক অপহৰণ কৰা হৈছিল৷ দলবদ্ধ ধৰ্ষণ কৰা হৈছিল আৰু পিছত হত্যা কৰা হৈছিল। হত্যাৰ পিছত অভিযুক্তই মৃতদেহটো জ্বলাই দিছিল। আৰক্ষীয়ে ২০১৯ চনৰ ৬ ডিচেম্বৰত চাৰিজন অভিযুক্তক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল আৰু এনকাউণ্টাৰক নিহত হৈছিল৷ আৰক্ষীয়ে কৈছিল যে অভিযুক্তই পিষ্টলটো কাঢ়ি পলাই যাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল আৰু আৰক্ষীৰ সংঘৰ্ষত মৃত্যু হৈছিল।

প্ৰতিবেদনত আয়োগে কয় যে আৰক্ষীৰ মত হৈছে যে অভিযুক্তই পিষ্টলটো কাঢ়ি পলাই যাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, নিৰ্ভৰযোগ্য নহয় আৰু ইয়াৰ সমৰ্থনত কোনো প্ৰমাণ নাই। আমাৰ মতামত হৈছে যে অভিযুক্তসকলক হত্যা কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে ইচ্ছাকৃতভাৱে গুলীয়াই হত্যা কৰা হৈছিল আৰু শ্বুটাৰসকলে জানিছিল যে ইয়াৰ ফলত সন্দেহযুক্ত অভিযুক্তৰ মৃত্যু হ’ব। তদন্ত আয়োগে লগতে কৈছে যে আইপিচিৰ ধাৰা ৩০২ৰ অধীনত শইক লাল মাধৰ, মহম্মদ চিৰাজুদ্দিন আৰু কোচেৰলা ৰবিক হত্যাৰ বাবে বিচাৰ কৰা উচিত আৰু তেওঁলোকে আইপিচিৰ ধাৰা ৭৬ৰ অধীনত সকাহ পোৱা উচিত নহয়।

আয়োগে এইটোও কৈছে যে তেওঁলোকে আইপিচিৰ ধাৰা ৩০০ৰ অধীনত ব্যতিক্ৰম ৩ৰ পৰা সকাহ পোৱা উচিত নহয় কিয়নো তেওঁলোকক অসত্য বুলি প্ৰমাণিত হৈছে৷ কিয়নো তেওঁলোকে সঠিক উদ্দেশ্যৰে বৰ্খাস্ত কৰা দেখা গৈছে। আয়োগে কৈছিল যে ইয়াত উপস্থাপন কৰা সামগ্ৰীয়ে দেখুৱাইছিল যে ঘটনাটোৰ সময়ত দহজন আৰক্ষী উপস্থিত আছিল। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ তদানীন্তন মুখ্য ন্যায়াধীশ এছ.এ. ববডেৰ আদালতে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ প্ৰাক্তন ন্যায়াধীশ ভি.এছ. চিৰপুৰকাৰৰ নেতৃত্বত চাৰিজন অভিযুক্তৰ তথাকথিত এনকাউণ্টাৰৰ তদন্তৰ বাবে এটা আয়োগ গঠন কৰিছিল।

ন্যায়াধীশ চিৰপুৰকাৰৰ উপৰিও, পেনেলখনত বোম্বাই উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ প্ৰাক্তন ন্যায়াধীশ ৰেখা বলদোতা আৰু চিবিআইৰ প্ৰাক্তন সঞ্চালক ড০ কাৰ্তিকেয়ান অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। জাই আয়োগে ২০২২ চনৰ ২৮ জানুৱাৰীত উচ্চতম ন্যায়ালয়ত চীল কৰি প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছিল।

দুজন অধিবক্তা জি এছ মণি আৰু প্ৰদীপ কুমাৰ যাদৱে কথিত এনকাউণ্টাৰটোৰ স্বতন্ত্ৰ তদন্ত বিচাৰি আবেদন দাখিল কৰিছিল। ন্যায়াধীশ ববডে একেখন আৱেদনশুনি তদন্ত আয়োগ গঠন কৰিছিল। তেলেংগানা চৰকাৰৰ হৈ উপস্থিত হৈ জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা শ্যাম দিভানে প্ৰতিবেদনখন চীল কৰি ৰখাৰ বাবে আবেদন কৰিছিল কিন্তু আদালতে সন্মত হোৱা নাছিল। মুখ্য ন্যায়াধীশে ইয়াক অস্বীকাৰ কৰি কয় যে ইয়াত গোপনীয় একো নাই। কাৰোবাক দোষী সাব্যস্ত কৰা হৈছে আৰু এতিয়া ৰাজ্যখনে বিষয়টো চাব লাগিব।

একে সময়তে, দিৱানে যুক্তি দিছিল অনুগ্ৰহ কৰি প্ৰতিবেদনখন পুনৰ বন্ধ কৰক। যদি ইয়াক মোহৰ কৰা নহয়, তেন্তে ন্যায় প্ৰশাসনৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। এই সন্দৰ্ভত মুখ্য ন্যায়াধীশে কয় যে যদি এইটো আন পক্ষক দিয়া নহয় তেন্তে তদন্তৰ অৰ্থ কি?

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে