July 2, 2022, 2:12 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি দেৱৰাজ ৰয় কলেজত “অসমীয়া গদ্যৰ গতিপথ” শীৰ্ষক মনোজ্ঞ বক্তৃতা অনুষ্ঠান কমতাপুৰ অটোনমাচ কাউঞ্চিলৰ সচিবালয় ভৱনৰ আনুষ্ঠানিক ভাবে মুকলি কমনৱেলথ গেমছত খেলাৰ যোগ্যতা অৰ্জন শিৱসাগৰৰ জীয়ৰী পপী হাজৰিকাই গোৱালপাৰাত অসম আৰক্ষীৰ সঞ্চালক প্ৰধান ভাস্কৰজ্যোতি মহন্তৰ বিশেষ শিশু আৰক্ষী গোটৰ শুভ উদ্বোধন প্ৰথম খোজতে উন্নত ফলাফল পৰমাইভেটি জাতীয় বিদ্যালয়ৰ স্বামী স্ত্ৰীৰ চিপ লৈ আত্মহত্যা বিশিষ্ট সমাজকৰ্মী প্ৰতাপ বৰদলৈৰ পৰলোক নগাঁওত বন্যাৰ্তক বান সাহায্য বিতৰণ কানহায়ালাল হত্যাকাণ্ডৰ তদন্তৰ দায়িত্ব NIAক প্ৰদান কামৰূপ জিলা পথ সুৰক্ষা সমিতিৰ বৈঠক সম্পন্ন

সাহসী মহিলা সাংবাদিক শ্ৰীন আবু আক্লেহক শীতল মস্তিষ্কৰে গুলীয়াই হত্যা ইজৰাইলী বাহিনীৰ

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, May 11, 2022
  • 138 Time View

ইজৰাইলী বাহিনীয়ে আল জাজিৰাৰ প্ৰবীণ মহিলা সাংবাদিক শ্ৰীন আবু আক্লেহক গুলীয়াই হত্যা কৰাৰ ঘটনাই সমগ্ৰ বিশ্বক জোকাৰি গৈছে। ৫১ বছৰীয়া মহিলা সাংবাদিক শ্ৰীন আবু আক্লেহ শৰণাৰ্থী শিবিৰত ইজৰাইলী সেনাৰ অভিযানৰ সময়ত বাতৰি সংগ্ৰহত ব্যস্ত থকাৰ সময়তে গুলীয়াই হত্যা কৰে৷

প্ৰেছ ভেষ্ট পিন্ধি থকা স্বত্বেও মূৰত গুলীয়াই হত্যা কৰে৷ আন এজন ফিলিস্তিনি সাংবাদিক আলী আল চামুদিৰ পিঠিত গুলী লাগি আঘাত প্ৰাপ্ত হৈছে৷ সাংবাদিক আলী আল-চামুদিৰো অৱস্থা সংকটজনক৷ আল জাজিৰাই এক বিবৃতিত কয় যে আবু আক্লেহক শীতল মস্তিষ্কৰে হত্যা কৰা হৈছিল৷ আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ক ইজৰাইলী বাহিনীক সাংবাদিক হত্যাৰ বাবে দোষী কৰিবলৈ আহ্বান জনাই আল জাজিৰাই।

বুধবাৰে পুৱতি নিশা ইজৰাইল অধিকৃত পশ্চিম তীৰৰ জেনিন চহৰত ইজৰাইলী অভিযানৰ কভাৰৰ সময়ত আল জাজিৰাৰ সাংবাদিকজনক গুলীয়াই হত্যা কৰা হৈছিল। এই কাণ্ডৰ বাবে সাংবাদিক সমাজে ইজৰাইলী বাহিনীক দোষাৰোপ কৰে৷ আনহাতে ইজৰাইলে কয় যে দুয়োজন ফিলিস্তিনিৰ গুলীত আঘাত প্ৰাপ্ত হোৱাৰ প্ৰমাণ আছে।

আৰবী ভাষাৰ চেনেলটোৰ প্ৰখ্যাত ফিলিস্তিনি মহিলা সাংবাদিক শ্ৰীন আবু আক্লেহক গুলী লগাৰ পিছতে মৃত্যু হয়। আন এজন ফিলিস্তিনি সাংবাদিক আলী চামুদীৰ পিঠিত গুলী লগাত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছে।

কাটাৰ-ভিত্তিক চেনেল আল-জাজিৰাৰ সাংবাদিকগৰাকীৰ মৃত্যুৰ কথা ঘোষণা কৰিবলৈ বাধা দিয়া হৈছিল। এক বিবৃতিত আল-জাজিৰাই আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ক ‘‘আমাৰ সহকৰ্মীক ইচ্ছাকৃতভাৱে লক্ষ্য কৰি হত্যা কৰাৰ বাবে ইজৰাইলী দখলকাৰী বাহিনীক গৰিহণা দিবলৈ আৰু জবাবদিহি কৰিবলৈ আহ্বান জনাই।

আল জাজিৰাই কয় যে আমি অপৰাধীৰ বিৰুদ্ধে আইনীভাৱে মোকৰ্দমা চলাবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছো৷ তেওঁলোকৰ অপৰাধ ঢাকিবলৈ যিমানেই চেষ্টা নকৰক আৰু তেওঁলোকক ন্যায়ৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব।

ইজৰাইলী সামৰিক বাহিনীয়ে কয় যে বাহিনীয়ে জেনিনত কাম কৰি থকা সময়ত প্ৰচণ্ড গুলীবৰ্ষণ আৰু বিস্ফোৰক দ্বাৰা আক্ৰমণৰ সন্মুখীন হৈছিল৷ তেওঁলোকে প্ৰত্যুত্তৰত গুলী চালনা কৰিছিল। সামৰিক বাহিনীয়ে ঘটনাৰ তদন্ত কৰি আছে আৰু সাংবাদিকসকলক ফিলিস্তিনি বন্দুকধাৰীয়ে আঘাত কৰাৰ সম্ভাৱনা থকাৰ কথা কয়৷

ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নাফটালি বেনেটে কয় যে ইতিমধ্যে সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি সশস্ত্ৰ ফিলিস্তিনিসকলে বন্যভাৱে গুলী চালনা কৰিছিল৷ সাংবাদিকজনৰ দুৰ্ভাগ্যজনক মৃত্যুৰ কাৰণ হোৱাৰ যথেষ্ট সম্ভাৱনা আছে।

ইজৰাইলৰ বিষয়াসকলে কয় যে ফিলিস্তিনি বন্দুকধাৰীসকলে এজন সৈনিকক হত্যা কৰিছে বুলি গৌৰৱ কৰা ভিডিঅ’ ফুটেজ আছে৷ কিন্তু ঘটনাটোত কোনো ইজৰাইলী আহত হোৱা নাই৷ তেওঁলোকে এজন সাংবাদিকক গুলীয়াইছিল।

ইজৰাইলে কৈছিল যে তেওঁলোকে ফিলিস্তিনি কৰ্তৃপক্ষৰ সৈতে এক যুটীয়া তদন্ত আৰু মৰণোত্তৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল৷ যিয়ে এই প্ৰস্তাৱটো অস্বীকাৰ কৰিছে।

১৯৬৭ চনৰ মধ্য প্ৰাচ্যৰ যুদ্ধত ইজৰাইলে পশ্চিম তীৰ দখল কৰে আৰু ফিলিস্তিনিসকলে বিচাৰে যে অঞ্চলটো তেওঁলোকৰ ভৱিষ্যত মুখ্য অংশ হওক। প্ৰায় ৩ মিলিয়ন ফিলিস্তিনি ইজৰাইলী সামৰিক শাসনৰ অধীনত অঞ্চলটোত বাস কৰে। ইজৰাইলে পশ্চিম তীৰত ১৩০ টাতকৈও অধিক বসতি নিৰ্মাণ কৰিছে য’ত প্ৰায় ৫ লাখ ইহুদী বসতি স্থাপন কৰে৷ যাৰ সম্পূৰ্ণ ইজৰাইলী নাগৰিকত্ব আছে।

ইজৰাইলীসকলে দীৰ্ঘদিন ধৰি আল জাজিৰাৰ কভাৰেজৰ সমালোচনা কৰি আহিছে৷ কিন্তু কৰ্তৃপক্ষই সাধাৰণতে সাংবাদিকসকলক মুক্তভাৱে কাম কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। আল জাজিৰাৰ আন এগৰাকী সাংবাদিক গিভাৰা বুদেইৰীক যোৱা বছৰ জেৰুজালেমত এক প্ৰতিবাদৰ সময়ত আটক কৰা হৈছিল আৰু ভঙা হাতৰ বাবে চিকিৎসা কৰা হৈছিল৷ কিন্তু আৰক্ষীয়ে প্ৰহাৰ কৰাৰ অভিযোগ উঠিছিল৷

আল-জাজিৰাৰ সাংবাদিক শ্ৰীন আবু আক্লেহৰ ইজৰাইলী বাহিনীৰ হাতত হত্যাৰ ঘটনাক তীব্ৰ গৰিহণা দিছে পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্বেহবাজ শ্বৰীফে।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে