February 9, 2023, 1:12 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি আকৌ বজাৰত মূৰ তুলিছে আদানিয়ে, শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট স্থিৰ ডাঙৰ চহৰত সৰু কথাতে মানুহক হত্যা, ৫৬ বছৰীয়া লোকক মৰিয়াই নৃশংস হত্যা গ্ৰাহকৰ মূৰত বাঢ়িল ঋণৰ বোজাঃ ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ ৰেপোৰেট ৬.৫ শতাংশলৈ লৈ বৃদ্ধি AIUDFৰ বিধায়কৰ আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ বিৰুদ্ধে যুৱতীক অপহৰণৰ অভিযোগ ৰাজ্যবাসীৰ বাবে ভাল খবৰ ,অসমৰ আকাশত ন বিমান সংযোগঃ উৰিব পৱন হংস উত্তৰাখণ্ডত ভাইৰেল ফিভাৰত আক্ৰান্ত ৪২ জনকৈ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ্থী দেওলীয়া আদানিৰ হাতত এতিয়া কি কি আছে? ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা কাবাদী খেলুৱৈৰ প্ৰশিক্ষক বিৰুদ্ধে শাৰীৰিক নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ ভুৱা এনকাউণ্টাৰ কৰি মূল্য ভৰিলে পুলিচে বন বিভাগৰ গাফিলতিৰ বাবেই বনাঞ্চলৰ পৰা জনাঞ্চললৈ ওলাই আহি গঁড়ৰ মৃত্যু

সন্ত্ৰাসবাদীক পুঁজি যোগান, কাশ্মীৰৰ বিচ্ছিন্নতাবাদী নেতা য়াছিন মালিকক আজীৱন কাৰাদণ্ড

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, May 25, 2022
  • 45 Time View

কাশ্মীৰী বিচ্ছিন্নতাবাদী নেতা য়াছিন মালিকক সন্ত্ৰাসবাদীৰ পুঁজিৰ গোচৰত আদালতে আজীৱন কাৰাদণ্ড ৰায় দিছে। এনআইএয়ে সন্ত্ৰাসবাদীৰ বিত্তীয় গোচৰত দোষী সাব্যস্ত এজন কাশ্মীৰী বিচ্ছিন্নতাবাদী নেতাৰ মৃত্যুদণ্ড বিচাৰি আদালতত আবেদন কৰিছিল। মালিকক ১২১ ধাৰাৰ অধীনত আজীৱন কাৰাদণ্ড দিয়া হৈছে আৰু ইউএপিএৰ ধাৰা ১৭ৰ অধীনত আজীৱন কাৰাদণ্ড দিয়া হৈছে। আদালতে কয় যে দুয়োটা শাস্তি একেলগে চলিব। আদালতে বিচ্ছিন্নতাবাদী নেতাজনৰ ওপৰত ১০.৭০ লাখ টকাৰ জৰিমনাও আৰোপ কৰিছে৷ বিশেষ এন আই এ ন্যায়াধীশ প্ৰবীণ সিঙে ১৯ মে’ত মালিকক বেআইনী কাৰ্যকলাপ প্ৰতিৰোধ আইনৰ (ইউএপিএ) অধীনত অভিযোগত দোষী সাব্যস্ত কৰিছিল৷

পাটিয়ালা হাউচস্থিত বিশেষ ন্যায়াধীশে নিয়া বিষয়াসকলক তেওঁৰ বিত্তীয় স্থিতি মূল্যাঙ্কন কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল যাতে জৰিমনা পৰিমাণ নিৰ্ধাৰণ কৰিব পৰা যায়। ইয়াৰ পূৰ্বে ১০ মে’ত মালিকে আদালতক কৈছিল যে অভিযোগৰ সন্মুখীন হ’ব নিবিচাৰে। নিজৰ অপৰাধ স্বীকাৰ কৰিছিল। মালিক বৰ্তমান দিল্লীৰ তিহাৰ কাৰাগাৰত বন্দী।

মালিকৰ হৈ আদালতত কোৱা হৈছিল যে ১৯৯৪ চনত অস্ত্ৰ ত্যাগ কৰাৰ পিছত মই মহাত্মা গান্ধীৰ নীতি অনুসৰণ কৰি আহিছো আৰু তেতিয়াৰ পৰাই মই কাশ্মীৰত অহিংসা ৰাজনীতি কৰি আহিছো। আদালত কক্ষত য়াছিনে কয় যে ২৮ বছৰৰ ভিতৰত যদি মই কোনো সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপ বা হিংসাত জড়িত হৈ আছো, যদি ভাৰতীয় চোৰাংচোৱাই মোক এনেদৰে কয় মই ৰাজনীতিৰ পৰাও অৱসৰ লম আৰু ফাঁচী মঞ্জুৰ কৰিম।

ইয়াছিন মালিকৰ দোষী সাব্যস্ত হোৱাত আদালতৰ ৰায়ৰ পূৰ্বে বুধবাৰে শ্ৰীনগৰৰ কিছু অংশ বন্ধ থাকে। মাইচুমা আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা অঞ্চলত বেছিভাগ দোকান আৰু ব্যৱসায়িক প্ৰতিষ্ঠান বন্ধ আছিল৷ যাৰ ভিতৰত লাল চকৰ কিছুমান দোকানো বন্ধ আছিল৷ পুৰণি চহৰৰ কিছুমান অঞ্চলতো দোকান বন্ধ আছিল৷ কিন্তু ৰাজহুৱা পৰিবহন স্বাভাৱিক হৈ আছিল। আইন-শৃংখলাৰ কোনো সমস্যা পৰিহাৰ কৰিবলৈ চহৰখনত বৃহৎ সংখ্যক নিৰাপত্তা বাহিনী মোতায়েন কৰা হৈছে।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে