February 1, 2023, 7:45 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

সংকটমোচক, শ্ৰীলংকাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিব প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী বিক্ৰম সিংঘে

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, May 12, 2022
  • 66 Time View

ইউনাইটেড নেচনেল পাৰ্টিৰ (ইউএনপি) নেতা তথা শ্ৰীলংকাৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰনিল বিক্ৰম সিংঘে বৃহস্পতিবাৰে দেশৰ পৰৱৰ্তী প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

শ্ৰীলংকাৰ ২২৫ জনীয়া সংসদত বিক্ৰম সিংঘেৰ ইউনাইটেড নেচনেল পাৰ্টিৰ (ইউএনপি) মাত্ৰ এখন আসন আছে।

৭৩ বছৰীয়া ইউএনপি নেতাজনে বুধবাৰে ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজপাক্ষেৰ সৈতে কথা পাতিছে আৰু বৃহস্পতিবাৰে পুনৰ লগ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ইউএনপিৰ জ্যেষ্ঠ নেতাসকলে কয় যে ৰাষ্ট্ৰপতি ৰাজপাক্ষে বৃহস্পতিবাৰে স্থানীয় সময় অনুসৰি সন্ধিয়া ৬:৩০ বজাত বিক্ৰম সিংঘেক প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

শ্ৰীলংকাৰ চাৰিবাৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী বিক্ৰম সিংঘেক ২০১৮ চনৰ অক্টোবৰত তদানীন্তন ৰাষ্ট্ৰপতি মৈত্ৰীপালা চিৰিসেনাই প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ পদৰ পৰা অপসাৰণ কৰিছিল। অৱশ্যে, দুমাহ পিছত চিৰিসেনাই তেওঁক এই পদত পুনৰ স্থাপন কৰে।

বিক্ৰম সিংহে অন্তৱৰ্তীকালীন প্ৰশাসনৰ নেতৃত্ব দিবলৈ সকলো পক্ষৰ সমৰ্থন লাভ কৰিব পাৰে। চৰকাৰ ছয় মাহ চলিব পাৰে।

শাসনাধিষ্ঠিত শ্ৰীলংকা পোডুজানা পেৰামুনা (এছএলপিপি), বিৰোধী চামাগি জন বালাভাগেয়া (এছজেবি) আৰু আন কেইবাটাও দলৰ এটা গোটে সংসদত বিক্ৰম সিংহেৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠতা প্ৰমাণ কৰিবলৈ সমৰ্থন ব্যক্ত কৰিছে।

ইউএনপিৰ সভাপতি ভি আবায়াভাৰ্ডেনাই কয় যে বিক্ৰম সিংহে নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰিব।

দেশৰ আটাইতকৈ পুৰণি দল ইউএনপিয়ে ২০২০ চনত এটাও আসন জিকিব নোৱাৰিলে আৰু ইউএনপিৰ শক্তিশালী দুৰ্গ কলম্বোৰ পৰা প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰা বিক্ৰম সিংহেও পৰাজিত হয়। পিছত ৰাষ্ট্ৰীয় ভোটৰ আধাৰত ইউএনপিক আৱণ্টন কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় তালিকাৰ জৰিয়তে সংসদত উপস্থিত হ’বলৈ সক্ষম হৈছিল।

সহকৰ্মী চাজিত প্ৰেমদাস তেওঁৰ পৰা পৃথক হয় আৰু এছজেবি নামৰ এটা পৃথক দল গঠন কৰে, যি মুখ্য বিৰোধী দল হৈ পৰে।

বিক্ৰম সিংহেৰ নেতা হিচাপে গ্ৰহণযোগ্যতা আছে৷ যিয়ে দূৰদৰ্শী নীতিৰে অৰ্থনীতি পৰিচালনা কৰিছিল। শ্ৰীলংকাৰ এজন ৰাজনীতিবিদ হিচাপে গণ্য কৰা হয় যিয়ে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতাও লাভ কৰিব পাৰে।

ৰাষ্ট্ৰপতি গোটাবায়া ৰাজপাক্ষে বুধবাৰে ৰাষ্ট্ৰলৈ টেলিভিছন বাৰ্তাত পদ ত্যাগ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল৷ কিন্তু এই সপ্তাহত নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু যুৱ মন্ত্ৰীসভা গঠন কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে