February 2, 2023, 4:34 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

লুম্বিনীত বুদ্ধ পূৰ্ণিমা উপলক্ষে পূজা-অৰ্চনা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ, বৌদ্ধ সংস্কৃতি-ঐতিহ্য কেন্দ্ৰৰ আধাৰশিলা

Reporter Name
  • Update Time : Monday, May 16, 2022
  • 49 Time View

আজি পবিত্ৰ বুদ্ধ পূৰ্ণিমা উপলক্ষে পুৱাই কিছু ঘণ্টাৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে চুবুৰীয়া দেশ নেপালত উপস্থিত হয়৷ বৈশাখ বুদ্ধ পূৰ্ণিমা উপলক্ষে নেপালৰ লুম্বিনীত উপস্থিত হৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী পূজা-অৰ্চনা কৰে। নেপালৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লুম্বিনীত নেপালৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্বেৰ বাহাদুৰ দেউবাই আদৰণি জনোৱাৰ লগতে লুম্বিনীৰ মায়া দেৱীৰ মন্দিৰত পূজা অৰ্চনা আগবঢ়ায়। উত্তৰ প্ৰদেশৰ নেপাল সীমান্তৱৰ্তী কুশীনগৰ আন্তজাৰ্তিক বিমানবন্দৰত উপস্থিত হৈ লুম্বিনীলৈ যাত্ৰা কৰে। নেপাল চৰকাৰৰ তত্বাৱধানত লুম্বিনী বিকাশ ন্যাসে আয়োজন কৰা বুদ্ধ জয়ন্তী অনুষ্ঠানত ভাষণ দি মোদীয়ে দুয়ো দেশৰ সম্পৰ্ক মানৱ হিতৰ বাবে বুলি কয়৷ মোদীয়ে চুবুৰীয়া প্ৰথম, নীতিৰ অধাৰত ভাৰত আৰু নেপালৰ মাজত নিয়মীয়া উচ্চ পৰ্যায়ৰ আলোচনাৰ পৰম্পৰা অব্যাহত ৰাখিব বুলি কোৱাৰ লগতে মোদীয়ে নেপালৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী দেউবাৰ সৈতে দ্বিপাক্ষিক আলোচনাতো মিলিত হয়। ভাৰত আৰু নেপালে ৬ খন বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰে। ভাৰতীয় সাংস্কৃতিক সম্পৰ্ক পৰিষদে লুম্বিনি বুদ্ধিষ্ট ইউনিভাৰ্ছিটি আৰু কাঠমাণ্ডু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে ২ খন চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। মোদীয়ে লুম্বিনী মঠ এলেকাত নিৰ্মাণ হ’বলগীয়া বৌদ্ধ সংস্কৃতি-ঐতিহ্য কেন্দ্ৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব। কুশীনগৰৰ মহাপৰিনিৰ্বাণ স্তূপত প্ৰাৰ্থনা কৰে মোদীয়ে৷ চৰকাৰে কুশীনগৰৰ আন্তঃগাঁথনি উন্নত কৰিবৰ বাবে প্ৰচেষ্টা চলাই আছে যাতে অধিক পৰ্যটক আৰু তীৰ্থযাত্ৰী ইয়ালৈ আহিব পাৰে। বৌদ্ধ সংস্কৃতি-ঐতিহ্য কেন্দ্ৰৰ ভাৰত চৰকাৰৰ সংস্কৃতিক মন্ত্ৰ্যালয়ৰ বিত্তীয় সাহায্যত আন্তজাৰ্তিক বৌদ্ধ সংস্থা আৰু লুম্বিনী বিকাশ ন্যাসে নিৰ্মাণ কৰিছে। নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ২০১৪ চনৰ পিছত পঞ্চম নেপাল ভ্ৰমণ। প্ৰথমবাৰৰ বাবে লুম্বিনীলৈ যায় মোদীয়ে৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে