January 30, 2023, 8:53 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা ওড়িশাৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীলৈ আৰক্ষীৰ গুলী বাঢ়িয়েই আছেঃ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আকৌ বাঢ়িব বিদ্যুৎ মাচুল ৩৭ খন পতাকা উত্তোলনেৰে আৰম্ভ হ’ল সদৌ অসম গ্ৰাম্য পুথিভঁৰাল সন্থাৰ ৰাজ্যিক অধিবেশন কটন বিশ্ববিদ্যালয়ত ড০ সূৰ্য কুমাৰ ভূঞাৰ জন্মদিৱস উদযাপন

লক্ষ্য ২০৩০লৈ দুয়োদেশৰ মুক্ত বাণিজ্যঃ ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনে এই মাহতে কৰিব ভাৰত ভ্ৰমণ

Reporter Name
  • Update Time : Monday, April 4, 2022
  • 70 Time View

ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনে এই মাহৰ শেষৰ ফালে ভাৰত ভ্ৰমণ কৰিব৷ দুয়োপক্ষৰ সম্পৰ্ক শক্তিশালী কৰাৰ উদ্দেশ্যে এই ভ্ৰমণ কৰিব জনছনে। ইতিমধ্যে লণ্ডনৰ ইণ্ডো-পেচিফিক সম্পৰ্কক শক্তিশালী কৰি দুয়োপক্ষই মুক্ত বাণিজ্য চুক্তি সন্দৰ্ভত আলোচনা কৰি আছে।

বৰিছ জনছনে এই মাহৰ ৪ৰ্থ সপ্তাহৰ ভিতৰত দিল্লীত থাকিব বুলি আশা কৰা হৈছে। ভাৰতীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী আৰু ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে যোৱা বছৰ নৱেম্বৰত গ্লাছগো জলবায়ু সন্মিলনৰ সময়ত সাক্ষাৎ কৰিছিল।

যোৱা বছৰ দুবাৰ ইউকে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ভাৰত ভ্ৰমণ বাতিল কৰা হৈছে। প্ৰথমে জানুৱাৰীত ভাৰতৰ গণতন্ত্ৰ দিৱসত মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকিবলগীয়া আছিল৷ কিন্তু কোভিড সংকটৰ বাবে ভ্ৰমণ বাতিল কৰা হয়৷ ভাৰতত মহামাৰীৰ ঢৌৰ সৃষ্টি হৈছিল

যোৱা বছৰ জি-৭ ৰ অধ্যক্ষতা কৰা ইউকেয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক অতিথি হিচাপে আমন্ত্ৰণ জনাইছিল৷ কিন্তু মহামাৰীৰ বাবে মোদীৰ সেই ভ্ৰমণ বাতিল কৰা হৈছিল।

২০২১ চনৰ মে মাহত দুয়োজন নেতাক এক ভাৰ্চুৱেল সন্মিলন দেখা গৈছিল৷ য’ত ২০৩০ চনৰ ৰোডমেপ প্ৰস্তুতৰ বাবে সন্মত হৈছিল। এই ৰোডমেপে স্বাস্থ্য, জলবায়ু, বাণিজ্য, শিক্ষা, বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি আৰু প্ৰতিৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত ইউকে-ভাৰতৰ সম্পৰ্কৰ বাবে এক পৰিকাঠামো প্ৰদান কৰা।

দুয়োখন দেশে সম্পৰ্কৰ স্থিতি ব্যাপক কৌশলগত অংশীদাৰীত্বলৈ উন্নীত কৰিবলৈও সন্মত হৈছে। বাণিজ্য চুক্তিৰ আলোচনা চলি থকাৰ সময়তে ভাৰ্চুৱেল সন্মিলনৰ এটা মুখ্য ফলাফল হৈছে ২০৩০ চনৰ ভিতৰত দুয়োদেশৰ বাণিজ্য দুগুণ কৰা। ইউকে আৰু ভাৰতৰ মাজত বাণিজ্যৰ মূল্য বছৰি প্ৰায় ২৩ বিলিয়ন।

যোৱা মাহত ইউক্ৰেইনত ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণৰ মাজতে এক কূটনৈতিক চাপৰ অংশ হিচাপে ইউকেৰ বৈদেশিক সচিব লিজ ট্ৰাছ দিল্লীত আছিল। লিজ ট্ৰাছে অক্টোবৰত বৈদেশিক সচিব হিচাপে দ্বিতীয় দেশ ভাৰত ভ্ৰমণ কৰিছিল৷

ব্ৰেক্সিটৰ পিছত ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় টিল্ট ৰণনীতিৰ অংশ হিচাপে যুক্তৰাজ্যই ভাৰতৰ ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰ উদ্যোগত যোগদান কৰিব আৰু সামুদ্ৰিক সুৰক্ষা বিষয়ত মুখ্য অংশীদাৰ হ’ব৷ দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ মুখ্য অংশীদাৰসকলৰ সৈতে কামৰ সমন্বয় গঢ়িব।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে