May 25, 2022, 11:35 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি গোৱৰ্ধনা আৰক্ষী থানা এলেকাত অঘটনঃ মেচিনত সোমাই ২২ বছৰীয়া শ্ৰমিকৰ মৃত্যু শ্ৰীনগৰত আৰক্ষী জোৱান মালিক চাহিব সৌৰা আনচাৰক গুলীয়াই হত্যা, ৭ বছৰীয়া কন্যা আহত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ৰ সমীপত অচিনাক্ত মৃতদেহ উদ্ধাৰ কামপুৰত পুনৰ বানত উটি গৈ শিশুৰ মৃত্যু তামিলনাডুত বিজেপি নেতাক গুলীয়াই হত্যা মৃত্যু আহে সংগোপনে, মঙলবাৰৰ পুৱাৰ দৌৰেই হৈ পৰিল শেষবাৰৰ দৌৰ… কোকৰাঝাৰত পুনৰাই নাৱালিকাক ধৰ্ষণঃ তিনি পাষণ্ড আফুৰউদ্দিন, মুস্তাফা, ছামেজউদ্দিন গ্ৰেপ্তাৰ বৰক্ষেত্ৰীৰ চৰাঞ্চল পৰিদৰ্শন কংগ্ৰেছী বিধায়ক দিগন্ত বৰ্মন ৰেকিবুদ্দিন আহমেদ, বসন্ত দাসৰ বিৰোধী একত্ৰিত হ’লে দখল কৰিব পাৰিব ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আসনঃ নাড্ডাৰ ঘৰত বিজেপিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অসম আন্দোলনৰ সক্ৰিয় কৰ্মী-সমাজসেৱক থানেশ্বৰ বৰাৰ মৃত্যু, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ শোক প্ৰকাশ

মুখথেকেচা খালে ইমৰানে, ‘অনাস্থা প্ৰস্তাৱক অসাংবিধানিক’ আখ্যা দি প্ৰত্যাখ্যানঃ শনিবাৰে আস্থা ভোট

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, April 7, 2022
  • 29 Time View

ইছলামাবাদঃ পাকিস্তান প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানে পাক উচ্চতম ন্যায়ালয়ত মুখথেকেচা খালে। অনাস্থা প্ৰস্তাৱক অসাংবিধানিক’ আখ্যা দি প্ৰত্যাখ্যান কৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে৷ লগে লগে শনিবাৰে অস্থা ভোট অনুষ্ঠিত কৰাৰ নিৰ্দেশ৷ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কয় যে ইমৰানৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰাটো অসাংবিধানিক। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শনিবাৰে নেচনেল এচেম্বলীত অনাস্থা প্ৰস্তাৱৰ ওপৰত ভোটদানৰ নিৰ্দেশ দিছে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ খাৰিজ কৰাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাৰ উপাধ্যক্ষৰ সিদ্ধান্ত বাতিল কৰিছে৷ পাকিস্তানৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে বৃহস্পতিবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপন কৰা অনাস্থা প্ৰস্তাৱক ৰাষ্ট্ৰপতিৰ দ্বাৰা বিতৰ্কিত ব্যৱস্থা আৰু সংসদ ভংগৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ শুনানি কৰা হৈছিল৷ মুখ্য ন্যায়াধীশ উমাৰ আটা বান্দিয়ালৰ নেতৃত্বত এখন বিচাৰপীঠে শুনানি অনুষ্ঠিত কৰিছিল৷ মুখ্য ন্যায়াধীশ উমাৰ আটা বান্দিয়ালৰ নেতৃত্বৰ বিচাৰপীঠে প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপন কৰা অনাস্থা প্ৰস্তাৱ বৃহস্পতিবাৰে পাকিস্তানৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে প্ৰত্যাখ্যান কৰে৷ ন্যায়াধীশ এজাজ-উল-আহচান, ন্যায়াধীশ মাজহাৰ আলম খান মিয়াংখাইল, ন্যায়াধীশ মুনিব আখটাৰ আৰু ন্যায়াধীশ জামাল খান মাণ্ডোখিল আছিল বিচাৰপীঠত।

মুখ্য ন্যায়াধীশ বান্দিয়ালে ৰাষ্ট্ৰপতি আৰিফ আলভিৰ পৰামৰ্শদাতা চিনেটৰ আলী জাফৰক সুধিছিল যে যদি সকলোবোৰ সংবিধান অনুসৰি চলি আছে তেন্তে দেশৰ সাংবিধানিক সংকট ক’ত আছে? যদি সকলোবোৰ সংবিধান অনুসৰি চলি আছে, সংকটটো ক’ত? শুনানিৰ সময়ত ন্যায়াধীশ মিয়াংখাইলে জাফৰক সুধিছিল যে প্ৰধানমন্ত্ৰী জনপ্ৰতিনিধি নেকি। ইয়াৰ উত্তৰত অধিবক্তাজনে ইতিবাচক উত্তৰ দিছিল৷ মিয়াংখাইলে তেতিয়া সুধিছিল যে সংসদত সংবিধান উলংঘা হ’লে প্ৰধানমন্ত্ৰীক ৰক্ষা কৰা হ’ব নেকি? ইয়াৰ উত্তৰত জাফৰে উত্তৰ দিছিল যে সংবিধানখন ইয়াত নিৰ্ধাৰিত নিয়ম অনুসৰি সুৰক্ষিত কৰা উচিত। সংবিধানৰ সুৰক্ষাৰ বাবে প্ৰতিটো অনুচ্ছেদৰ কথা মনত ৰাখিব লাগিব৷ বান্দিয়ালে তেতিয়া সুধিছিল যে কেৱল এজন সদস্যৰ বাবে নহয়, সমগ্ৰ সংসদৰ প্ৰতি অন্যায় কৰিলে কি হ’ব৷

আদালতে বুধবাৰে চৰকাৰৰ কথিত ‘বিদেশী ষড়যন্ত্ৰ’ সম্পৰ্কে অধিক বিৱৰণৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা পৰিষদৰ (এনএছচি) বৈঠকৰ বিৱৰণ বিচাৰিছিল আৰু ইমৰান খানে অনাস্থা প্ৰস্তাৱৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পৰিৱৰ্তে সংসদ ভংগ কৰি সংবিধান উলংঘা কৰিছে নে নাই সেই সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত স্থগিত ৰাখিছিল। বিদেশী ষড়যন্ত্ৰত জড়িত থকাৰ কথা উল্লেখ কৰি দেওবাৰে তেওঁক বৰ্খাস্ত কৰা হৈছিল। কেইমিনিটমান পিছত, ৰাষ্ট্ৰপতি আৰিফ আলভিয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী খানৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি নেচনেল এচেম্বলী ভংগ কৰে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে