February 9, 2023, 2:53 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি আকৌ বজাৰত মূৰ তুলিছে আদানিয়ে, শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট স্থিৰ ডাঙৰ চহৰত সৰু কথাতে মানুহক হত্যা, ৫৬ বছৰীয়া লোকক মৰিয়াই নৃশংস হত্যা গ্ৰাহকৰ মূৰত বাঢ়িল ঋণৰ বোজাঃ ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ ৰেপোৰেট ৬.৫ শতাংশলৈ লৈ বৃদ্ধি AIUDFৰ বিধায়কৰ আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ বিৰুদ্ধে যুৱতীক অপহৰণৰ অভিযোগ ৰাজ্যবাসীৰ বাবে ভাল খবৰ ,অসমৰ আকাশত ন বিমান সংযোগঃ উৰিব পৱন হংস উত্তৰাখণ্ডত ভাইৰেল ফিভাৰত আক্ৰান্ত ৪২ জনকৈ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ্থী দেওলীয়া আদানিৰ হাতত এতিয়া কি কি আছে? ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা কাবাদী খেলুৱৈৰ প্ৰশিক্ষক বিৰুদ্ধে শাৰীৰিক নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ ভুৱা এনকাউণ্টাৰ কৰি মূল্য ভৰিলে পুলিচে বন বিভাগৰ গাফিলতিৰ বাবেই বনাঞ্চলৰ পৰা জনাঞ্চললৈ ওলাই আহি গঁড়ৰ মৃত্যু

মিজো সংগঠনৰ নেতৃত্বত মিজো লোকে অসমৰ মাটিত সাজিলে ঘৰ

Reporter Name
  • Update Time : Saturday, March 12, 2022
  • 113 Time View

হাইলাকান্দি জিলাৰ দক্ষিণ হাইলাকান্দি সীমান্তত মিজোৰ ভূমি আগ্ৰাসন অব্যাহত আছে। অসম-মিজোৰাম সীমান্তৰ সমস্যা সমাধানৰ বাবে দুয়োখন ৰাজ্যৰ মাজত বাৰে বাৰে বৈঠক অনুষ্ঠিত হোৱা স্বত্বেও মিজোৰামৰ মিজোৰ আগ্ৰাসনৰ ঘটনা অব্যাহত আছে। শুকুৰবাৰে মিজো সংগঠন আৰু মিজোৰামৰ সাধাৰণ ৰাইজে একত্ৰিত হৈ দক্ষিণ হাইলাকান্দিৰ ৰামনাথপুৰ আৰক্ষী থানাৰ অন্তৰ্গত চাহেবমাৰা অঞ্চলত অসমৰ ইনাৰলাইন বনাঞ্চলত ঘৰ নিৰ্মাণ কৰে। ঘটনা সন্দৰ্ভত এক গোপন সূত্ৰৰ জৰিয়তে কাটলিচেৰাৰা চক্ৰৰ এছডিঅ’ পুলক বিশ্বাস আৰু ঘাড়মুৰা ৰেঞ্জৰ বিট অফিচাৰ আবুল হাছানৰ লগতে অন্যান্য বিষয়াসকল সীমান্তৰ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ চাহেবমাৰাত উপস্থিত আছিল। স্থানীয় লোকসকলৰ মতে, যোৱা কেইদিনমানধৰি চুবুৰীয়া ৰাজ্যসমূহৰ মিজো লোক আৰু এমজেডপি, অ’য়াইএময়ে চাহেবমাৰাত অসমৰ ইনাৰলাইন বনাঞ্চলত দুটা ঘৰ নিৰ্মাণ কৰি আহিছে। শুকুৰবাৰে চাহেবমাৰা অঞ্চলত কাটলিচেৰা চক্ৰৰ এছডিঅ পুলক বিশ্বাসৰ উপস্থিতিৰ বিষয়ে তথ্য পোৱাৰ পিছত মিজোলোক আৰু মিজোৰাম প্ৰশাসন একত্ৰিত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। ঘৰমুৰা ৰেঞ্জৰ বিষয়াসকলে মিজোসকলে নিৰ্মাণ কৰা দুটা ঘৰৰ এটা ভাঙি পেলাইছিল৷ কিন্তু আনটো কোঠা ভাঙি পেলাব পাৰি যেতিয়ালৈকে মিজো লোক একত্ৰিত হয়। সেই সময়ত, ঘাটামুৰা ৰেঞ্জৰ বিষয়াসকলে পৰিস্থিতি স্বাভাৱিক হোৱা আনটো কোঠা ভাঙিবলৈ যোৱা নাছিল। লক্ষণীয় যে যোৱা কেইমাহমান ধৰি মিজোৰাম প্ৰশাসন আৰু মিজোৰামে দক্ষিণ হাইলাকান্দি গুটগুটি, কঁচুতাল আৰু গেলাৰ্জাৰা অঞ্চলত ভূমি দখল কৰি আহিছে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে