February 9, 2023, 2:35 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি আকৌ বজাৰত মূৰ তুলিছে আদানিয়ে, শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট স্থিৰ ডাঙৰ চহৰত সৰু কথাতে মানুহক হত্যা, ৫৬ বছৰীয়া লোকক মৰিয়াই নৃশংস হত্যা গ্ৰাহকৰ মূৰত বাঢ়িল ঋণৰ বোজাঃ ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ ৰেপোৰেট ৬.৫ শতাংশলৈ লৈ বৃদ্ধি AIUDFৰ বিধায়কৰ আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ বিৰুদ্ধে যুৱতীক অপহৰণৰ অভিযোগ ৰাজ্যবাসীৰ বাবে ভাল খবৰ ,অসমৰ আকাশত ন বিমান সংযোগঃ উৰিব পৱন হংস উত্তৰাখণ্ডত ভাইৰেল ফিভাৰত আক্ৰান্ত ৪২ জনকৈ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ্থী দেওলীয়া আদানিৰ হাতত এতিয়া কি কি আছে? ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা কাবাদী খেলুৱৈৰ প্ৰশিক্ষক বিৰুদ্ধে শাৰীৰিক নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ ভুৱা এনকাউণ্টাৰ কৰি মূল্য ভৰিলে পুলিচে বন বিভাগৰ গাফিলতিৰ বাবেই বনাঞ্চলৰ পৰা জনাঞ্চললৈ ওলাই আহি গঁড়ৰ মৃত্যু

মছজিদত আছে নেকি শিৱলিংগ? মছজিদৰ ভিতৰত শিৱলিংগ উদ্ধাৰৰ দাবীক লৈ দেশত চাঞ্চল্য

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, May 18, 2022
  • 54 Time View

উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰাণসীৰ জ্ঞানবাপী মছজিদক লৈ দেশত ব্যাপক চৰ্চা আৰম্ভ হৈছে৷ মছজিদত শিৱলিংগ থকাৰ দাবীৰ মাজতে আদালতে চাৰ্ভে কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়াৰ পিছতে পোহৰলৈ অহা ছবিয়ে ব্যাপক চৰ্চা লাভ কৰিছে৷ মছজিদত তিনিদিন ধৰি চলা জৰীপৰ অন্তিমটো দিনটোত হিন্দু গোটে মছজিদৰ ভিতৰত এটা শিৱলিংগ উদ্ধাৰ কৰা বুলি দাবী কৰিছে। শিৱলিংগ উদ্ধাৰ হোৱাৰ পিছতে হিন্দু পক্ষই মছজিদৰ ভিতৰত পূজা-অৰ্চনাৰ অনুমতি বিচাৰি আদালতৰ দ্বাৰস্থ হয়। আদালতে কোনো সাম্প্ৰদায়িক পৰিস্থিতিক সৃষ্টি নকৰি মুছলমানক পক্ষক মছজিদত নামাজ আদায় কৰিবৰ সকলো ব্যৱস্থা কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে প্ৰশাসনে৷ শিৱলিংগ উদ্ধাৰ হোৱা ঠাইখিনি চীল কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছে। নিৰাপত্তা সুনিশ্চিত কৰিবলৈ প্ৰশাসন আৰু চিআৰপিএফক নিৰ্দেশ দিছে বাৰাণসীৰ স্থানীয় আদালতে।

জ্ঞানব্যাপী মছজিদ চৌহদৰ তিনিদিনীয়া জৰীপৰ সোমবাৰে অন্ত পৰে। জৰীপৰ অন্তিম দিনটোত দলটোৱে ওলাই অহাৰ সময়তে হিন্দু গোটে শিৱলিংগ পোৱা বুলি দাবী কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। হিন্দু পক্ষৰ মতে, বাজুখানাৰ পৰা পানী নিষ্কাষন কৰাত ১২.৮ ফুট উচ্চতাৰ শিৱলিংগ উদ্ধাৰ হৈছে। হিন্দু পক্ষই এই জৰীপৰ প্ৰতিবেদন কাইলৈ অৰ্থাৎ ১৭ মে’ত আদালতত দাখিল কৰিব। ইয়াৰ পূৰ্বে মছজিদৰ ভিতৰত উদ্ধাৰ হোৱা শিৱলিংগৰ সংৰক্ষণৰ বাবে অধিবক্তাৰ এটা দল আদালতত উপস্থিত হয়। হিন্দু অধিবক্তা মদন মোহন যাদৱে দাবী কৰে যে পানী কমি যোৱাৰ লগে লগে পানীৰ সন্মুখত এটা বিশাল শিৱলিংগ ওলাই পৰিছিল। নন্দীমূৰ্তিৰ ঠিক সন্মুখত পোৱা শিৱলিংগৰ ব্যাস ১২ ফুট ৮ ইঞ্চি বুলি দাবী কৰা হৈছে।

আজি জ্ঞানৱাপী মছজিদ গোচৰত শুনানিৰ সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ নিৰ্দেশত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কয় যে জিলা দণ্ডাধীশে শিৱলিংগ পোৱা বুলি কোৱা অঞ্চল সুৰক্ষিত কৰিব লাগে। একে সময়তে মুছলমানসকলক প্ৰাৰ্থনা কৰা বা ধৰ্মীয় কাৰ্যকলাপৰ বাবে প্ৰৱেশ কৰাত বাধা দিব নালাগে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে বাৰাণসী আদালতত মোহৰ লগোৱাৰ নিৰ্দেশ শিৱলিংগ অঞ্চলটো সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে কয়। বাৰাণসী আদালতৰ কাৰ্যক্ৰমৰ ওপৰত কোনো স্থগিতাদেশৰ আদেশ নাই। ন্যায়ালয়ে কয় যে আমি ভাবো যে এইটো এটা ভাৰসাম্যৰ আদেশ৷ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে মছজিদ সমিতিৰ আবেদন সন্দৰ্ভত হিন্দু পক্ষক জাননী জাৰি কৰিছে৷ জাননী জাৰি কৰা হিন্দু পক্ষৰ আবেদনকাৰীসকলৰ ভিতৰত আছে ৰাখী সিং, লক্ষ্মী দেৱী, সীতা চাহু, মঞ্জু ব্যাস, ৰেখা পাঠক। ইয়াৰ উপৰিও উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰ, বেনাৰসৰ ডিএম, আৰক্ষী আয়ুক্ত আৰু শ্ৰী কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰৰ পৰিষদৰ সকলো ট্ৰাষ্টীক জাননী জাৰি কৰা হৈছে। গোচৰটো ১৯ মে’ত শুনানিৰ বাবে আহিব।

মঙলবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত হোৱা এক শুনানিত মছজিদ সমিতিৰ হৈ হুজেফা আহমেদীয়ে পুনৰ পৰীক্ষা কৰাৰ কথা উল্লেক কৰি কয় যে হিন্দুসকলে দৰ্শন আৰু উপাসনা কৰাৰ অধিকাৰ আছে বুলি ঘোষণা কৰিবলৈ এই গোচৰটো প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ব মছজিদৰ ধৰ্মীয় চৰিত্ৰ সলনি কৰা। আপুনি এনেদৰে অধিবক্তা আয়ুক্ত বাছনি কৰিব নোৱাৰে। বাদীয়ে পৰামৰ্শ দিয়া বিকল্পক লৈ অধিবক্তা আয়ুক্ত নিযুক্ত কৰিব নোৱাৰিলেহেঁতেন বুলি কৈ কয় যে আমাৰ অনুৰোধত চিজেআইয়ে আগতীয়া শুনানি বিচাৰিছিল।

আয়ুক্তজনে জাননী যোগে কৈছিল যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গোচৰটোৰ শুনানি ল’ব৷ কিন্তু তাৰ পিছতো জৰীপটো কৰা হৈছিল। সোমবাৰে বাদীয়ে বিচাৰ আদালতত এটা আবেদন দাখিল কৰিছিল যে জৰীপত শিৱলিং পোৱা গৈছে। এইটো দুৰ্ভাগ্যজনক যে বিচাৰ আদালতে ইয়াক মোহৰ মাৰিবলৈ নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছিল৷ আয়ুক্তৰ দ্বাৰা কোনো প্ৰতিবেদন দাখিল কৰা হোৱা স্বত্বেও, বাদীৰ আৱেদন অনুসৰি আয়ুক্তজনে পুখুৰীৰ ওচৰত এটা শিৱলিং দেখিছিল। এইটো অত্যন্ত অনুপযুক্ত কিয়নো আয়োগৰ প্ৰতিবেদন দাখিল নোহোৱালৈকে গোপনীয় বুলি বিবেচনা কৰা হয়। আয়োগৰ জৰীপৰ গইনা লৈ ঠাইখন বন্ধ কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছিল। উত্তৰাধিকাৰৰ স্থান আইন উলংঘা কৰিব নোৱাৰি। উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ দ্বাৰা একে ধৰণৰ গোচৰ ৰখা হৈছে। আমি বিচাৰ আদালতৰ ন্যায়াধীশক অৱগত কৰিছিলো বুলি কৈ আহমেদীয়ে বিচাৰ আদালতৰ আদেশ স্থগিত ৰখাৰ দাবী জনাই কয়, যিটো অবৈধ। বাবৰি মছজিদ গোচৰত, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে উপাসনা স্থান আইনে ঐতিহাসিক ভুল বোৰ সংশোধন কৰাৰ অভিযোগ নিষিদ্ধ কৰে।

এই আদালতে স্পষ্টকৈ কৈছিল যে ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত এখন ঠাইৰ ধৰ্মীয় চৰিত্ৰৰ সৈতে খেলিমেলি কৰিব নোৱাৰি। এনে আদেশৰ দুষ্টতাৰ গুৰুতৰ সম্ভাৱনা আছে৷ অধিবক্তা আহমেদীয়া কয় যে এই সকলো আদেশও স্থগিত ৰখা উচিত। এই আদেশবোৰ সংসদৰ আইন বিৰোধী। পূৰ্বৰ এটা গোচৰ স্থগিত ৰখা হৈছিল। এই সকলোবোৰ আদেশ অবৈধ আৰু স্থগিত ৰখা উচিত। ইয়াৰ বাবে ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে কয় যে আমি বিচাৰ আদালতক আয়োগৰ নিযুক্তিৰ বাবে অমীমাংসিত আবেদন নিষ্পত্তি কৰিবলৈ ক’ব পাৰোঁ। আমি কেৱল আলোচনা কৰি থকা একমাত্ৰ বিষয়টো আপোনাৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ ওপৰত আধাৰিত যে উত্তৰাধিকাৰ ৰখা স্থান আইনৰ দ্বাৰা সাহায্য অনুদান ৰখা হৈছে। আপুনি আৱেদনখনত এইটোৱেই সকাহ বিচাৰিছে। আমি নিম্ন আদালতক নিষ্পত্তি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিব পাৰো।

ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে আৰু কয় যে আমি এটা নিৰ্দেশ জাৰি কৰিম যে জিলা দণ্ডাধীশে শিৱলিংগ পোৱা ঠাইখন সুৰক্ষিত কৰিব লাগে। কিন্তু এইবোৰ প্ৰাৰ্থনা কৰা মানুহৰ পথত আহিব নালাগে। ছলিচিটৰ জেনেৰেল তুষাৰ মেহতাক সুধিছিল যে শিৱলিং ক’ত পোৱা গৈছিল। এই সন্দৰ্ভত এছজিয়ে কয় যে বাজুখানাত৷ মই বুজি পাইছো, সেই ঠাইত আপুনি আপোনাৰ হাত আৰু মুখ ধুইছে আৰু নামাজ আগবঢ়োৱাৰ বাবে বেলেগ ঠাই আছে। দণ্ডাধীশৰ চিন্তা হৈছে যে যদি কিবা গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তু পোৱা যায়, তেন্তে ইয়ালৈ অহা লোকসকলৰ বাবে সমস্যা হ’ব পাৰে। এছজিয়ে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ পৰা কাইলৈলৈকে সময় বিচাৰিছিল, যাক মছজিদ সমিতিয়ে বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু কৈছিল যে আদেশবোৰ ভুল ধৰণে জাৰী কৰা হৈছিল। আহমেদীয়ে কয় যে সোমবাৰে বাৰাণসী আদালতে আৱেদন দাখিল কৰাৰ এঘণ্টাৰ ভিতৰত নিৰ্দেশটো প্ৰদান কৰিছিল আৰু সেয়াও একপক্ষীয়ভাৱে।

নিম্ন আদালতত কাৰ্যক্ৰমৰ ওপৰত নিৰপেক্ষতাৰ অভাৱ হোৱা যেন নালাগে নেকি? উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে আমি বিষয়টো ১৯ মে’ত শুনিম। আমি নিম্ন ন্যায়ালয়ৰ আদেশৰ কিছু অংশ স্থগিত ৰাখিম কিন্তু যদি শিৱলিংগ পোৱা যায়, ইয়াক সংৰক্ষণ কৰা উচিত। মুছলমানসকলৰও প্ৰাৰ্থনা কৰাৰ অধিকাৰ আছে। এছজি তুষাৰ মেহতাই কৈছিল যে আপুনি কাইলৈ বিষয়টো শুনিব লাগে। মেহতাই কয় যে এটা কুঁৱা আছে, যাৰ পানী ভাজুখানাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যদি ইয়াক অনুমতি দিয়া হয়, ইয়াৰ অনিচ্ছাকৃত পৰিণাম হ’ব পাৰে। এই সন্দৰ্ভত আহমেদীয়ে কয় যে প্ৰস্তাৱিত আদেশৰ ওপৰত মোৰ আপত্তি আছে৷ যদি আদেশটো শিৱলিং বুলি বিচাৰি পোৱা যায়৷ তেন্তে আবেদনকাৰীসকলে ইয়াক তেওঁলোকৰ নিজৰ লাভৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব।

এছ জি তুষাৰ মেহতাই কয় য’ত উল্লেখিত শিৱলিং পোৱা গৈছে৷ যদি নামাজীয়ে বাজুৰ সময়ত ভৰিৰে স্পৰ্শ কৰে তেন্তে আইন-শৃংখলাৰ পৰিস্থিতি হ’ব। শিৱলিঙ্গৰ বাবে চাৰিওফালৰ সেই সমগ্ৰ অঞ্চলটোৰ এক শক্তিশালী চীলিং আৰু সুৰক্ষা হ’ব লাগে। এই সন্দৰ্ভত, আদালতে কয় যে আন পক্ষবোৰ ইয়াত উপস্থিত নাই৷ সেয়েহে আমি উপযুক্ত আদেশ জাৰী কৰি আছো। আহমেদীয়ে কৈছিল যে বিচাৰ আদালতে বৃহস্পতিবাৰৰ আগলৈকে আৰু কোনো শুনানি বা আদেশ দিয়া উচিত নহয়। আদালতে কৈছিল যে আদেশটো স্পষ্ট আছিল। কোনো ন্যায়িক বিষয়াই কি কৰিব লাগে বুজি পাব?

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে