May 25, 2022, 12:59 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি গোৱৰ্ধনা আৰক্ষী থানা এলেকাত অঘটনঃ মেচিনত সোমাই ২২ বছৰীয়া শ্ৰমিকৰ মৃত্যু শ্ৰীনগৰত আৰক্ষী জোৱান মালিক চাহিব সৌৰা আনচাৰক গুলীয়াই হত্যা, ৭ বছৰীয়া কন্যা আহত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ৰ সমীপত অচিনাক্ত মৃতদেহ উদ্ধাৰ কামপুৰত পুনৰ বানত উটি গৈ শিশুৰ মৃত্যু তামিলনাডুত বিজেপি নেতাক গুলীয়াই হত্যা মৃত্যু আহে সংগোপনে, মঙলবাৰৰ পুৱাৰ দৌৰেই হৈ পৰিল শেষবাৰৰ দৌৰ… কোকৰাঝাৰত পুনৰাই নাৱালিকাক ধৰ্ষণঃ তিনি পাষণ্ড আফুৰউদ্দিন, মুস্তাফা, ছামেজউদ্দিন গ্ৰেপ্তাৰ বৰক্ষেত্ৰীৰ চৰাঞ্চল পৰিদৰ্শন কংগ্ৰেছী বিধায়ক দিগন্ত বৰ্মন ৰেকিবুদ্দিন আহমেদ, বসন্ত দাসৰ বিৰোধী একত্ৰিত হ’লে দখল কৰিব পাৰিব ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আসনঃ নাড্ডাৰ ঘৰত বিজেপিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অসম আন্দোলনৰ সক্ৰিয় কৰ্মী-সমাজসেৱক থানেশ্বৰ বৰাৰ মৃত্যু, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ শোক প্ৰকাশ

ভৱিষ্যত নিধি (পিএফ)ৰ সূতৰ হাৰ ৮.১ শতাংশলৈ হ্ৰাস, ৪ দশকৰ ভিতৰত সৰ্বনিম্ন

Reporter Name
  • Update Time : Saturday, March 12, 2022
  • 51 Time View

কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাই (ইপিএফঅ’) শনিবাৰে ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে ভৱিষ্যত নিধি (পিএফ) জমাৰ সূতৰ হাৰ ৮.১ শতাংশলৈ হ্ৰাস কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। চাৰি দশকতকৈও অধিক সময়ৰ ভিতৰত সৰ্বনিম্ন সূতৰ হাৰ। ২০২০-২১ বিত্তীয় বৰ্ষত ইয়াক ৮.৫ শতাংশ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ আগতে, ১৯৭৭-৭৮ চনত ইপিএফৰ সূতৰ হাৰ সৰ্বনিম্ন আছিল 8 শতাংশ।

দেশত ইফোৰ প্ৰায় পাঁচ কোটি সদস্য আছে। ইফোৰ শীৰ্ষ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণকাৰী সংস্থা কেন্দ্ৰীয় ট্ৰাষ্টী পৰিষদে শনিবাৰে ইপিএফৰ সূতৰ হাৰ ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাবে ৮.১ শতাংশত ৰখাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ বাবে মিলিত হৈছিল।

কেন্দ্ৰীয় ট্ৰাষ্টী পৰিষদে (চিবিটি) ২০২০-২১ বৰ্ষৰ বাবে ইপিএফ জমাৰ সূতৰ হাৰ ৮.৫ ৰাখিবলৈ ২০২১ চনৰ মাৰ্চত সিদ্ধান্ত লৈছিল। ২০২১ চনৰ অক্টোবৰত বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে ইয়াক অনুমোদন জনাইছিল। এতিয়া, চিবিটিৰ শেহতীয়া সিদ্ধান্তৰ পিছত, ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাবে ইপিএফ জমাৰ সূতৰ হাৰৰ তথ্য অনুমোদনৰ বাবে বিত্ত মন্ত্ৰালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব।

মাৰ্চ ২০২০-ত, ইফোৱে ভৱিষ্যত নিধি জমাৰ সূতৰ হাৰ ৮.৫ শতাংশলৈ হ্ৰাস কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল৷ যি ২০১৯-২০ বৰ্ষৰ বাবে সাত বছৰৰ ভিতৰত সৰ্বনিম্ন, ২০১৮-১৯ বৰ্ষৰ ৮.৬৫ শতাংশৰ পৰা।

শ্ৰম মন্ত্ৰালয়ৰ সূত্ৰ অনুসৰি, ইপিএফঅ’ৰ কেন্দ্ৰীয় ট্ৰাষ্টী পৰিষদে ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে ৮.১ শতাংশ সূতৰ হাৰৰ পৰামৰ্শ দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। ইফো বৰ্ডৰ পৰামৰ্শ সোনকালেই বিত্ত মন্ত্ৰালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব। গুৱাহাটীত ইফোৰ কেন্দ্ৰীয় ট্ৰাষ্টী পৰিষদৰ এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়। কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত সংস্থাৰ এই সিদ্ধান্ত নিশ্চিতভাৱে নিযুক্তিপ্ৰাপ্ত লোকসকলৰ বাবে এক আঘাতৰ দৰে। সিদ্ধান্তটোৱে ইফোৰ প্ৰায় ৬ কোটি লোকক হতবাক কৰিছে।

এফালে, দেশে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ সৈতে যুঁজি আছে৷ আনকি এনে কঠিন পৰিস্থিতিত, চৰকাৰে পিএফৰ ওপৰত আগ্ৰহ হ্ৰাস কৰিছে। ১৯৭৭-৭৮ বিত্তীয় বৰ্ষত, ইপিএফে ৮ শতাংশ সূতৰ হাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। তাৰ পিছত এতিয়া ইমান কম লাভ কৰিছে। এতিয়ালৈ ৮.২৫ শতাংশ বা অধিক সূত প্ৰাপ্ত হৈছে।

 

 

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে