July 2, 2022, 1:57 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি দেৱৰাজ ৰয় কলেজত “অসমীয়া গদ্যৰ গতিপথ” শীৰ্ষক মনোজ্ঞ বক্তৃতা অনুষ্ঠান কমতাপুৰ অটোনমাচ কাউঞ্চিলৰ সচিবালয় ভৱনৰ আনুষ্ঠানিক ভাবে মুকলি কমনৱেলথ গেমছত খেলাৰ যোগ্যতা অৰ্জন শিৱসাগৰৰ জীয়ৰী পপী হাজৰিকাই গোৱালপাৰাত অসম আৰক্ষীৰ সঞ্চালক প্ৰধান ভাস্কৰজ্যোতি মহন্তৰ বিশেষ শিশু আৰক্ষী গোটৰ শুভ উদ্বোধন প্ৰথম খোজতে উন্নত ফলাফল পৰমাইভেটি জাতীয় বিদ্যালয়ৰ স্বামী স্ত্ৰীৰ চিপ লৈ আত্মহত্যা বিশিষ্ট সমাজকৰ্মী প্ৰতাপ বৰদলৈৰ পৰলোক নগাঁওত বন্যাৰ্তক বান সাহায্য বিতৰণ কানহায়ালাল হত্যাকাণ্ডৰ তদন্তৰ দায়িত্ব NIAক প্ৰদান কামৰূপ জিলা পথ সুৰক্ষা সমিতিৰ বৈঠক সম্পন্ন

ভাৰতক ৰঙা চকু দেখুৱাইছে ১৫ ইছলামিক দেশে… কিয়?

Reporter Name
  • Update Time : Tuesday, June 7, 2022
  • 29 Time View

বিজেপি নেতা-নেত্ৰীয়ে পয়গম্বৰ মহম্মদক লৈ কৰা মন্তব্যক লৈ বিতৰ্ক অব্যাহত আছে। বিতৰ্কিত মন্তব্য সন্দৰ্ভত মুছলমান দেশসমূহ তীব্ৰ সমালোচনা কৰিছে বিজেপি তথা ভাৰত চৰকাৰক৷ ভাৰত চৰকাৰে বিভিন্ন দেশৰ ক্ষোভ প্ৰশমন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি কয় যে বিজেপিয়ে সকলো ধৰ্মক সন্মান কৰে। কিন্তু তাৰ পিছতো বহু দেশৰ ক্ষোভ এতিয়াও কমা নাই। সোমবাৰে অধিক মুছলমান দেশে ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিয়ে পয়গম্বৰ মহম্মদৰ বিৰুদ্ধে কৰা বিতৰ্কিত মন্তব্যক গৰিহণা দিছে।

পয়গম্বৰ মহম্মদক লৈ বিতৰ্কিত মন্তব্য কৰাৰ পিছতে বিতৰ্ক অব্যাহত আছে। ইফালে বিজেপিয়ে দলৰ মুখপাত্ৰসকলক কেইবাটাও নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে। দলৰ মুখপাত্ৰসকলক পৰামৰ্শ দি কয় যে কেৱল চৰকাৰী মুখপাত্ৰ আৰু পেনেলিষ্টহে টিভি চেনেলসমূহৰ বিতৰ্কলৈ যাব। যিসকলক দলৰ মিডিয়া চেলে নিৰ্ধাৰণ কৰিব। কোনো ধৰ্মৰ বিৰুদ্ধে কথা নক’ব। আনকি ধৰ্মৰ শ্ৰদ্ধাৰ আৰু প্ৰতীকৰ বিষয়েও নক’বলৈ নিৰ্দেশ৷

বিজেপিয়ে দলৰ মুখপাত্ৰসকলক সংযত ভাষা ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে। উত্তেজিত নহ’বলৈ কয়। আনকি কাৰো প্ৰৰোচনাত দলৰ আদৰ্শ আৰু নীতি উলংঘা নকৰিব, যিকোনো টিভি তৰ্কলৈ যোৱাৰ আগতে বিষয়টোক লৈ বিচাৰ কৰাৰ আহ্বান জনায়৷

ইপিনে দিল্লী আৰক্ষীয়ে নূপুৰ শৰ্মা আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালক অতিৰিক্ত নিৰাপত্তা প্ৰদান কৰিছে৷ পয়গম্বৰ মহম্মদৰ বিৰুদ্ধে কৰা বিতৰ্কিত মন্তব্যৰ বাবে ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰা হৈছে নূপুৰ শৰ্মাক। দিল্লী আৰক্ষীয়ে বিজেপিৰ প্ৰাক্তন মুখপাত্ৰ নূপুৰ শৰ্মাই নবী মহম্মদৰ বিৰুদ্ধে বিতৰ্কিত মন্তব্য কৰাৰ পিছত মৃত্যুৰ ভাবুকি পোৱাৰ অভিযোগৰ সন্দৰ্ভত এখন এজাহাৰ দাখিল কৰিছিল। শৰ্মাই আৰক্ষীক ভাবুকিৰ কথা উল্লেখ কৰি নিৰাপত্তা প্ৰদান কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল।

ইৰাণ, ইৰাক, কুৱেইট, কাটাৰ, চৌদি আৰৱ, ওমান, ইৰাণ, ইউএই, জৰ্ডান, আফগানিস্তান, বাহৰেইন, মালদ্বীপ, লিবিয়া আৰু ইণ্ডোনেছিয়াকে ধৰি কমেও ১৫ খন দেশে এই বিতৰ্কিত মন্তব্যক লৈ ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে আনুষ্ঠানিক প্ৰতিবাদ দাখিল কৰিছে।

চৌদি আৰৱৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ে বিজেপিৰ মুখপাত্ৰৰ মন্তব্যক গৰিহণা দি এক বিবৃতি জাৰি কৰিছিল আৰু কৈছিল যে তেওঁলোকে পয়গম্বৰ মহম্মদক অপমান কৰিছে।

চৌদি আৰৱৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ে কয় যে ‘ইছলাম ধৰ্মৰ প্ৰতীকৰ বিৰুদ্ধে কুসংস্কাৰ প্ৰত্যাখ্যান’ কৰিছিল। ই ‘সকলো কুসংস্কাৰ বৃদ্ধি কৰা সকলোবোৰ কাৰ্য অস্বীকাৰ কৰে৷ দলৰ মুখপাত্ৰক নিলম্বন কৰাৰ বিজেপিৰ পদক্ষেপক আদৰণি জনাই মন্ত্ৰালয়ে ‘বিশ্বাস আৰু ধৰ্মৰ প্ৰতি সন্মান ৰখাৰ বাবে চৌদি আৰৱৰ স্থিতি’ স্পষ্ট কৰে।

এক পৃথক বিবৃতিত মক্কাস্থিত মছজিদ আল-হাৰাম কাবাৰ আৰু মদিনাৰ পয়গম্বৰ মছজিদ-এ নাবাভিৰ বিষয়ৰ ‘জেনেৰেল প্ৰেচিডেন্সি’য়ে সোমবাৰে পয়গম্বৰৰ বিৰুদ্ধে বিজেপিৰ মুখপাত্ৰৰ অপমানজনক মন্তব্যক গৰিহণা দিয়ে।

সৰ্বাধিক মুছলমান জনসংখ্যা থকা ইণ্ডোনেছিয়াইও এই মন্তব্যক তীব্ৰ গৰিহণা দি নবীৰ বিৰুদ্ধে দুজন ভাৰতীয় ৰাজনৈতিক নেতাৰ অগ্ৰহণযোগ্য অপমানজনক মন্তব্য বুলি অভিহিত কৰে।

ইউএই-এ পয়গম্বৰক অপমান কৰা বিতৰ্কিত মন্তব্যক গৰিহণা দিয়ে। বৈদেশিক আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ে এক বিবৃতিত কয় যে ইউএই-এ নৈতিক আৰু মানৱীয় মূল্যবোধ আৰু নীতিৰ বিৰোধী সকলো প্ৰথা আৰু অনুশীলনক দৃঢ়তাৰে প্ৰত্যাখ্যান কৰে।

দলৰ প্ৰাথমিক সদস্যপদৰ পৰা নিলম্বিত হোৱা বিজেপি নেতাজনৰ আপত্তিজনক মন্তব্যকো জৰ্ডানে তীব্ৰ গৰিহণা দিছে।

অৰ্গেনাইজেচন অৱ ইছলামিক কো-অপাৰেচন চমুকৈ অ’আইচি-এ মন্তব্যক গৰিহণা দিয়ে আৰু ভাৰতত সংখ্যালঘুসকলৰ অধিকাৰসুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘক আহ্বান জনায়।

বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে এই বিষয়টোত ৫৭ জনীয়া অ’আইচি আৰু পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্বেহবাজ শ্বৰীফৰ সমালোচনাক স্পষ্টভাৱে অস্বীকাৰ কৰিছে। মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল যে ভাৰতে সকলো ধৰ্মক সৰ্বোচ্চ সন্মান দিয়ে আৰু বক্তব্যক অনুপ্ৰেৰিত, বিভ্ৰান্তিকৰ আৰু দুষ্ট বুলি অভিহিত কৰে।

বিতৰ্কিত মন্তব্যৰ বাবে, বিভিন্ন দেশত ছ’চিয়েল মিডিয়াত ভাৰতীয় সামগ্ৰী বৰ্জনৰ আহ্বান জনোৱা হৈছে। বিজেপিয়ে ইয়াৰ ৰাষ্ট্ৰীয় মুখপাত্ৰ নুপুৰ শৰ্মাক নবী মহম্মদৰ ওপৰত তেওঁৰ বিতৰ্কিত মন্তব্যৰ বাবে দলৰ পৰা নিলম্বন কৰিছে। দিল্লী গোটৰ মিডিয়া মুৰব্বী নবীন কুমাৰ জিন্দলক বহিষ্কাৰ কৰা হৈছে।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে