February 9, 2023, 1:16 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি আকৌ বজাৰত মূৰ তুলিছে আদানিয়ে, শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট স্থিৰ ডাঙৰ চহৰত সৰু কথাতে মানুহক হত্যা, ৫৬ বছৰীয়া লোকক মৰিয়াই নৃশংস হত্যা গ্ৰাহকৰ মূৰত বাঢ়িল ঋণৰ বোজাঃ ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ ৰেপোৰেট ৬.৫ শতাংশলৈ লৈ বৃদ্ধি AIUDFৰ বিধায়কৰ আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ বিৰুদ্ধে যুৱতীক অপহৰণৰ অভিযোগ ৰাজ্যবাসীৰ বাবে ভাল খবৰ ,অসমৰ আকাশত ন বিমান সংযোগঃ উৰিব পৱন হংস উত্তৰাখণ্ডত ভাইৰেল ফিভাৰত আক্ৰান্ত ৪২ জনকৈ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ্থী দেওলীয়া আদানিৰ হাতত এতিয়া কি কি আছে? ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা কাবাদী খেলুৱৈৰ প্ৰশিক্ষক বিৰুদ্ধে শাৰীৰিক নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ ভুৱা এনকাউণ্টাৰ কৰি মূল্য ভৰিলে পুলিচে বন বিভাগৰ গাফিলতিৰ বাবেই বনাঞ্চলৰ পৰা জনাঞ্চললৈ ওলাই আহি গঁড়ৰ মৃত্যু

বিভিন্ন বিদ্যালয় আকস্মিক পৰিদৰ্শন কামৰূপ জিলা প্ৰশাসনৰ

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, June 2, 2022
  • 34 Time View

পঙ্কজ নাথঃ কামৰূপ জিলাত গুণোৎসৱৰ সফল সমাপ্তিৰ পিছতে বিদ্যালয়ৰসমূহৰ সামগ্ৰিক শৈক্ষিক পৰিৱেশৰ পৰ্যবেক্ষণ কৰাৰ বাবে আজি জিলা উপায়ুক্তকে ধৰি প্ৰশাসনৰ অন্যান্য বিষয়াসকলে জিলাখনৰ কিছু সংখ্যক বিদ্যালয় আকস্মিক পৰিদৰ্শন কৰে৷ বহু সংখ্যক বিদ্যালয়ত শিক্ষকৰ অনুপস্থিতি, উপস্থিতিৰ বিলম্বতাকে ধৰি কিছু সংখ্যক বিসংগতি ধৰা পেলায়। কামৰূপ জিলাৰ বিদ্যালয়সমূহৰ কাম-কাজৰ পৰ্যবেক্ষণ ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰাৰ লগতে বিদ্যালয়সমূহৰ সমস্যাসমূহ নিৰাময়ৰ বাবে জিলা উপায়ুক্তই ইতিমধ্যে জিলা পৰ্যায়ৰ ৯টা গোট গঠন কৰিছে। উপায়ুক্ত তথা অতিৰিক্তি উপায়ুক্তসকলৰ নেতৃত্বত গঠিত গোটসমূহে বিদ্যালয়সমূহৰ আকস্মিক পৰিদৰ্শনেৰে বিদ্যালয়খনৰ শৈক্ষিক বাতাবৰণ, শিক্ষক আৰু কৰ্মচাৰীৰ উপস্থিতি, স্বাস্থ্য সন্মত শৌচাগাৰ (ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে পৃথক পৃথক), জলজীৱন অভিযান তথা বিশুদ্ধ খোৱা পানী যোগান ব্যৱস্থা, বিদ্যুৎ ব্যৱস্থা তথা এলইডিচাকি উপলদ্ধতা আৰু মান সম্পন্ন মধ্যহ্ন ভোজনৰ ব্যৱস্থাৰ দিশসমূহৰ চৰজমিন পৰীক্ষণৰ জৰিয়তে প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিব। বিষয়সমূহৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি প্ৰয়োজনীয় ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ পদক্ষেপ লোৱা হ’ব। শিক্ষক বা কৰ্মচাৰীৰ অনুপস্থিতি, উপস্থিতিৰ বিলম্বতা তথা অন্যান্য গাফিলতি ধৰা পৰিলে বিহিত ব্যৱস্থা লোৱা হব। আজি কামৰূপ জিলাৰ উপায়ুক্তকে ধৰি অতিৰিক্ত উপায়ুক্ত, সহকাৰী আয়ুক্ত, চক্ৰ বিষয়া তথা বিদ্যালয়সমূহৰ পৰিদৰ্শকৰ দ্বাৰা গঠিত গোটসমূহে সৰ্বমুঠ ২২ খন হাইস্কুল, এলপি স্কুল আকস্মিক পৰিদৰ্শন কৰি বিদ্যালয়ত শিক্ষকৰ অনুপস্থিতিকে ধৰি উপস্থিতিৰ বিলম্বতা, পঠন সমস্যাকে ধৰি অন্যান্য বিসংগতি প্ৰত্যেক্ষ কৰে। গোটসমূহে ইতিমধ্যে আকস্মিক পৰিদৰ্শনত পোৱা ইতিবাচক তথা নেতিবাচক দিশসমূহৰ অৱলোকনেৰে প্ৰতিবেদন উপায়ুক্তক দাখিল কৰিব আৰু ইয়াৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কাৰণ দৰ্শোৱা জাননী, অনুশাসন মূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ ইত্যাদিৰ দৰে পদক্ষেপ লোৱা হ’ব। তদুপৰি আন্তঃগাঁঠনিৰ দিশৰ সমস্যাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লোৱা হ’ব।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে