May 25, 2022, 12:36 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি গোৱৰ্ধনা আৰক্ষী থানা এলেকাত অঘটনঃ মেচিনত সোমাই ২২ বছৰীয়া শ্ৰমিকৰ মৃত্যু শ্ৰীনগৰত আৰক্ষী জোৱান মালিক চাহিব সৌৰা আনচাৰক গুলীয়াই হত্যা, ৭ বছৰীয়া কন্যা আহত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ৰ সমীপত অচিনাক্ত মৃতদেহ উদ্ধাৰ কামপুৰত পুনৰ বানত উটি গৈ শিশুৰ মৃত্যু তামিলনাডুত বিজেপি নেতাক গুলীয়াই হত্যা মৃত্যু আহে সংগোপনে, মঙলবাৰৰ পুৱাৰ দৌৰেই হৈ পৰিল শেষবাৰৰ দৌৰ… কোকৰাঝাৰত পুনৰাই নাৱালিকাক ধৰ্ষণঃ তিনি পাষণ্ড আফুৰউদ্দিন, মুস্তাফা, ছামেজউদ্দিন গ্ৰেপ্তাৰ বৰক্ষেত্ৰীৰ চৰাঞ্চল পৰিদৰ্শন কংগ্ৰেছী বিধায়ক দিগন্ত বৰ্মন ৰেকিবুদ্দিন আহমেদ, বসন্ত দাসৰ বিৰোধী একত্ৰিত হ’লে দখল কৰিব পাৰিব ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আসনঃ নাড্ডাৰ ঘৰত বিজেপিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অসম আন্দোলনৰ সক্ৰিয় কৰ্মী-সমাজসেৱক থানেশ্বৰ বৰাৰ মৃত্যু, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ শোক প্ৰকাশ

বন্দুক ধৰা হাতত নাঙল, এইবাৰ কৃষি পথাৰত আলফাৰ বিপ্লৱ

Reporter Name
  • Update Time : Saturday, February 19, 2022
  • 31 Time View

জয়ন্ত মুদৈ, বেবেজীয়াঃ বিপ্লৱৰ গত্যন্তৰ নাই৷ জাতিক জগাবলৈ জংঘলত কৰা বিল্পৱ নতুবা কৃষি বিল্পৱ৷ সমস্যাৰ সমধান বিল্পৱতে নিহিত৷ অন্যথাই অসমীয়া সমাজখন মসৃণভাবে জীয়াই থকাটোয়েই কঠিন হৈ পৰিব৷ বিদ্ৰোহী সংগঠন আলফাৰ একালৰ একাংশ সদস্যই পুনৰ বিপ্লৱ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে৷ নগাঁও জিলাৰ এইসকল প্ৰাক্তন আলফা সদস্যই উপলব্ধি কৰিছে বিপ্লৱৰ অবিহনে একো নাই৷ ভবা মতেই পুনৰ বিপ্লৱ কৰিছে আলফাৰ সদস্যই৷ এই বিপ্লৱ বন্দুক-বাৰুদেৰে কৰা বিপ্লৱ নহয়৷ সৰ্বসাধাৰণ ৰাইজৰ মাজত থাকি আৰম্ভ কৰা বিপ্লৱ হৈছে স্বাৱলম্বিতাৰ বিপ্লৱ৷ নিবনুৱা সমস্যাই কেঁকুৰা চেপা দিয়া গ্ৰাম্য অৰ্থনীতিৰ দিশটোৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি নগঞা এইসকল প্ৰাক্তন আলফা সদস্যই জিলাখনৰ পশ্চিম প্ৰান্তৰ হাতীচোং মৌজাৰ অন্তৰ্গত শ্যামকলিয়া সোনাইপাৰ আদৰ্শ গাঁৱৰ সৰু বিল পথাৰত আৰম্ভ কৰিছে এই বিপ্লৱ৷ যি বিপ্লৱৰ জড়িয়তে এইসকল প্ৰাক্তন আলফাই সপোন দেখিছে স্বাৱলম্বী হোৱাৰ৷ এই সপোন পূৰণৰ বাবে প্ৰাক্তন আলফা সদস্যসকলে স্থানীয় একাংশ নিবনুৱাক লৈ ইতিমধ্যে গঠন কৰিছে ‘ফিউচাৰ পইণ্ট’ নামৰ এটা এনজিঅ’৷ এনজিঅ’ৰ জৰিয়তে তেওঁলোকে ঘাইকৈ মীন পালনৰ বাবে এক পৰিকল্পিত প্ৰকল্প হাতত লৈছে৷ চৰকাৰেও এইসকল দুৰদৰ্শী প্ৰাক্তন আলফা সদস্যৰ সপোনৰ প্ৰতি সহাঁৰি জনাই এনজিঅ’ক ২০ বিঘা কৃষি ভূমি মীন পালন আৰু হাঁহ পালনৰ বাবে আৱন্টন দিছে। নগাঁও জিলাৰ পশ্চিম প্ৰান্তৰ সোনাই নৈৰ পাৰৰ ভূমিত স্থানীয় একাংশ লোকে বিগত বহু বছৰৰ পৰা ভোগ দখল কৰি আহিছে। এই কৃষি ভূমি মুখ্যমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ চৰকাৰে আৱণ্টন দিয়াত স্বাভাবিকতেই উৎফুল্লিত হৈ পৰিছে নগঞা প্ৰাক্তন আলফাৰ সদস্য৷ দুগুণ উৎসাহেৰে আশা আৰু সপোনক বাস্তৱায়িত কৰাৰ বাবে আন এক বিপ্লৱত নামি পৰিছে৷ এইসকল কৰ্মোদ্যমী প্ৰাক্তন বিপ্লৱী সদস্যই আৰম্ভ কৰা সাৱলম্বিতাৰ বিপ্লৱ নৱ প্ৰজন্মৰ বাবে উৎকৃষ্ট নিদৰ্শন হ’ব পাৰে৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে