February 1, 2023, 2:42 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

প্ৰতিৰক্ষা বাহিনীৰ ‘এক পদ এক পেন্সন’ সম্পৰ্কত কাইলৈ ৰায়দান উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ

Reporter Name
  • Update Time : Tuesday, March 15, 2022
  • 85 Time View

কাইলৈ ভাৰতীয় প্ৰাক্তন সৈনিক এক আবেদনৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়দান কৰিব শীৰ্ষ আদালত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে৷ প্ৰতিৰক্ষা বাহিনীত ‘এক পদ এক পেন্সন’ (অ’আৰঅ’পি) সম্পৰ্কত কাইলৈ ৰায়দান কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে৷ ভাৰতীয় প্ৰাক্তন সৈনিকসকলৰ দীৰ্ঘদিনীয়া দাবীৰ পিছতে এই বিষয়ত ন্যায়ালয়ৰ কাষ চাপিছিল৷ ন্যায়ালয়ত জনোৱা আবেদন সন্দৰ্ভত কাইলৈ ৰায় প্ৰদান কৰিব। অৱসৰৰ তাৰিখ নিৰ্বিশেষে একে পদৰ চাকৰিৰ বাবে এক পদ এক পেন্সন (অ’আৰঅ’পি), বা একে পদবীৰ বাবে একেই পেন্সনৰ দাবীত ভাৰতত আন্দোলন হৈ আহিছে৷ এয়া ভাৰতীয় সশস্ত্ৰ বাহিনী আৰু প্ৰাক্তনসকলৰ দীৰ্ঘদিনীয়া দাবী। ১৯৭১ চনৰ বাংলাদেশ যুদ্ধত ঐতিহাসিক বিজয়ৰ দুবছৰ পিছত ১৯৭৩ চনত ইন্দিৰা গান্ধী নেতৃত্বাধীন ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ দ্বাৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰা সিদ্ধান্তৰ পৰা আন্দোলনৰ সৃষ্টি হৈছিল৷ ১৯৮৬ চনত, ৰাজীৱ গান্ধী নেতৃত্বাধীন ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ ৰেংক পে কাৰ্যকৰী কৰাৰ সিদ্ধান্তৰ ফলত অস্থিৰতা আৰু অবিশ্বাসৰ ভাৱনা বৃদ্ধি পাইছিল বুলি কোৱা হয়৷ যিয়ে কেপ্টেইন, মেজৰ, লেফটেনেণ্ট কৰ্ণেল আৰু ব্ৰিগেডিয়াৰ, আৰু বায়ু সেনা আৰু নৌসেনাত সমতুল্য, অসামৰিক আৰক্ষী আৰু আৰক্ষী বিষয়াসকলৰ মৌলিক পৰিমাণৰ তুলনাত প্ৰাথমিক দৰমহা হ্ৰাস কৰিছিল। সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ পৰামৰ্শ অবিহনে কাৰ্যকৰী কৰা এই পদবীবোৰৰ মৌলিক দৰমহা হ্ৰাস কৰাৰ সিদ্ধান্তই আৰক্ষী-সামৰিক পদবীৰ মাজত আমূল অসমতা সৃষ্টি কৰে৷ হাজাৰ হাজাৰ বিষয়া আৰু প্ৰাক্তন লোকৰ দৰমহা আৰু পেন্সন প্ৰভাৱিত হয়৷ প্ৰাক্তনসকলৰ দ্বাৰা দুটা দশকৰ বিতৰ্কিত মোকৰ্দমা হয়। সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ প্ৰাক্তন আৰু এমঅ’ডিৰ মাজত অবিশ্বাসৰ এক দীঘলীয়া কাৰণ হৈ পৰিছিল৷ ২০০৮ চনত ষষ্ঠ কেন্দ্ৰীয় দৰমহা আয়োগৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত মনমোহন সিঙে ইউনাইটেড প্ৰগ্ৰেছিভ এলায়েন্স (ইউপিএ) চৰকাৰৰ নেতৃত্বত ৰেংক-পেৰ ধাৰণা বৰ্জন কৰে। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে ই-গ্ৰেড-পে, আৰু পে-বেণ্ড প্ৰৱৰ্তন কৰে৷ যি ‘ৰেংক পে’ বিতৰণৰ ফলত হোৱা ৰেংক, পে, আৰু পেঞ্চন অসমতাবোৰ সম্বোধন কৰাৰ পৰিৱৰ্তে, বিদ্যমান অসমতাবোৰ শক্তিশালী কৰে। ২০০৮ চনত সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ পদবী ৰক্ষা কৰাৰ সৈতে শীৰ্ষ শ্ৰেণীৰ দৰমহা পৰ্যায়ত সচিব, বিশেষ সচিব, আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান (ডিজিপি)ৰ শ শ নতুন পদ সৃষ্টি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল যাতে প্ৰতিৰক্ষা অসামৰিক বিষয়াসহ সকলো অসামৰিক আৰু আৰক্ষী বিষয়াই এক পদ এক পদ এক দৰমহা (অ’আৰঅ’পি)ৰ সৈতে সৰ্বোচ্চ বেতন গ্ৰেডত অৱসৰ লয়।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে