May 25, 2022, 11:30 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি গোৱৰ্ধনা আৰক্ষী থানা এলেকাত অঘটনঃ মেচিনত সোমাই ২২ বছৰীয়া শ্ৰমিকৰ মৃত্যু শ্ৰীনগৰত আৰক্ষী জোৱান মালিক চাহিব সৌৰা আনচাৰক গুলীয়াই হত্যা, ৭ বছৰীয়া কন্যা আহত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ৰ সমীপত অচিনাক্ত মৃতদেহ উদ্ধাৰ কামপুৰত পুনৰ বানত উটি গৈ শিশুৰ মৃত্যু তামিলনাডুত বিজেপি নেতাক গুলীয়াই হত্যা মৃত্যু আহে সংগোপনে, মঙলবাৰৰ পুৱাৰ দৌৰেই হৈ পৰিল শেষবাৰৰ দৌৰ… কোকৰাঝাৰত পুনৰাই নাৱালিকাক ধৰ্ষণঃ তিনি পাষণ্ড আফুৰউদ্দিন, মুস্তাফা, ছামেজউদ্দিন গ্ৰেপ্তাৰ বৰক্ষেত্ৰীৰ চৰাঞ্চল পৰিদৰ্শন কংগ্ৰেছী বিধায়ক দিগন্ত বৰ্মন ৰেকিবুদ্দিন আহমেদ, বসন্ত দাসৰ বিৰোধী একত্ৰিত হ’লে দখল কৰিব পাৰিব ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আসনঃ নাড্ডাৰ ঘৰত বিজেপিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অসম আন্দোলনৰ সক্ৰিয় কৰ্মী-সমাজসেৱক থানেশ্বৰ বৰাৰ মৃত্যু, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ শোক প্ৰকাশ

প্ৰচণ্ড গৰমঃ তাপমাত্ৰা ৪৫ ডিগ্ৰীলৈ বৃদ্ধি, ৰাজস্থান-দিল্লী-হাৰিয়ানা-উত্তৰ প্ৰদেশ-ওড়িশাত হাহাকাৰ

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, April 28, 2022
  • 28 Time View

নতুন দিল্লীঃ উত্তৰ-পশ্চিম ভাৰতত তাপপ্ৰবাহ বৃদ্ধিত বিপদত পৰিছে নাগৰিক৷ বিগত কেইবাটাও দিনত অত্যাধিক গৰমে দহিছে কেইবাখনো ৰাজ্যক৷ বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে পাঁচখন ৰাজ্যক সতৰ্ক কৰি দিছে। উত্তৰ-পশ্চিম ভাৰতৰ বহু ৰাজ্যত দ্ৰুতগতিত তাপ বৃদ্ধি পাইছে আৰু বহু চহৰত তাপমাত্ৰা ৪৫ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছত উপনীত হৈছে। বুধবাৰে দেশৰ ৰাজধানী দিল্লীৰ বেছিভাগ অংশত সৰ্বাধিক তাপমাত্ৰা দুইৰ পৰা তিনি ডিগ্ৰী চেলচিয়াছলৈ বৃদ্ধি পাইছে। একেদৰে, আন ৰাজ্যবোৰতো উষ্ণতা বৃদ্ধি পাইছে।

ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ মতে, দেশৰ বৃহৎ অংশৰ লোকসকলে কমেও পৰৱৰ্তী পাঁচ দিনৰ ভিতৰত তাপ প্ৰবাহৰ সন্মুখীন হ’ব। পৰৱৰ্তী তিনি দিনত উত্তৰ-পশ্চিম ভাৰতৰ বেছিভাগ অংশত সৰ্বাধিক তাপমাত্ৰা প্ৰায় ২ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ বৃদ্ধি হ’ব। সকাহ হ’ল এই যে ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে তাপমাত্ৰা বৃদ্ধিৰ পিছতে প্ৰায় ২ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ হ্ৰাস হোৱাৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত নাগৰিকে গৰমৰ পৰা অলপ সকাহ পাব পাৰে।

ৰাজস্থান, দিল্লী, হাৰিয়ানা, উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু ওড়িশাত অনাগত সময়ত গৰম যথেষ্ট বৃদ্ধি পাব। কাৰণ এই ৰাজ্যসমূহৰ কিছুমান অংশত তাপমাত্ৰা ৪৫ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ ওপৰত নথিভুক্ত কৰা হৈছে। বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ মতে, মে’ মাহৰ প্ৰথম সপ্তাহলৈকে তাপ প্ৰবাহৰ পৰিস্থিতি অব্যাহত থকাৰ সম্ভাৱনা আছে৷ যাৰ পিছত বৰষুণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

মধ্য প্ৰদেশ আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ লোকসকলেও গৰমত ভুগিছে। মধ্যপ্ৰদেশ আৰু উত্তৰ প্ৰদেশত তাপমাত্ৰা ৪৫ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ স্পৰ্শ কৰিছে। বতৰ বিভাগে আজি দিনটোত দিল্লীত তাপ প্ৰবাহৰ পৰিস্থিতিৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে আৰু সৰ্বাধিক তাপমাত্ৰা ৪৩ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। বতৰ কাৰ্যালয়ে ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে যে শুকুৰবাৰৰ ভিতৰত ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীৰ তাপমাত্ৰা ৪৪ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ স্পৰ্শ কৰিব।

ৰাজস্থানত, কাৰখানাবোৰৰ বাবে চাৰি ঘণ্টাৰ বিদ্যুৎ কৰ্তন নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। ইয়াৰ সৈতে, ৰাজস্থান এতিয়া গুজৰাট আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ পিছত তৃতীয়খন ৰাজ্য হৈ পৰিছে৷ য’ত গ্ৰীষ্মকালৰ বাবে ঔদ্যোগিক কাৰ্যকলাপ ব্যাহত হৈছে। গ্ৰীষ্মকালত বৰ্ধিত বিদ্যুতৰ চাহিদা পূৰণ কৰাৰ বাবে এইটো কৰা হৈছে। মৰুভূমি ৰাজ্যৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলবোৰত চাৰি ঘণ্টাৰ বিদ্যুৎ কৰ্তন আৰোপ কৰা হৈছে৷ যাৰ ফলত হাজাৰ হাজাৰ পৰিয়ালে প্ৰচণ্ড গৰম সহ্য কৰিবলৈ বাধ্য হৈছে৷ জুনত বাৰিষাৰ প্ৰত্যাশিত আগমনৰ আগতে তাপমাত্ৰা আৰু অধিক বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত শীতকালীন ৰাজধানী জম্মুত অধিৱেশনৰ আটাইতকৈ গৰম দিনটো নথিভুক্ত কৰা হৈছিল। ইয়াত পাৰা ৪০ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ অতিক্ৰম কৰিছিল। বৰ্ধিত উষ্ণতাৰ বাবে, কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ বিভিন্ন অংশত বিদ্যুৎ কৰ্তন আৰু পানীৰ সংকটৰ পৰিস্থিতিও সৃষ্টি হৈছে।
ওড়িশাত বুধবাৰে একেৰাহে তৃতীয় দিনৰ বাবে অত্যন্ত গৰমৰ সন্মুখীন হৈছে। বতৰ বিভাগৰ মতে ২৪টা স্থানত তাপমাত্ৰা ৪০ ডিগ্ৰীতকৈ অধিক আছিল। প্ৰচণ্ড গৰমৰ বাবে ৰাজ্যখনৰ বিদ্যালয় ৩০ এপ্ৰিললৈকে বন্ধ ৰখা হৈছে।

পশ্চিমবংগৰ শিক্ষানুষ্ঠানসমূহত গ্ৰীষ্মকালীন বন্ধ ঘোষণা কৰা হৈছে। পশ্চিমবংগৰ সকলো বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয় গ্ৰীষ্মকালৰ বাবে ২ মে’লৈকে বন্ধ ৰখাৰ নিৰ্দেশ দিছে। এই বছৰ উত্তৰ-পশ্চিম ভাৰতত ১২২ বছৰৰ পিছত মাৰ্চ মাহটো আটাইতকৈ গৰম মাহ। ২০০৪ চনৰ পূৰ্বৰ অভিলেখ ভংগ কৰি গড় তাপমাত্ৰা ৩০.৬৭ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে