February 6, 2023, 10:22 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি নগাঁও-মৰিগাঁৱৰ সীমান্তৱৰ্তী কহুঁৱাআটীত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শৈৱ সংঘৰ স্থাপনা সমাৰোহ সম্পন্ন মিছন বসুন্ধৰা আঁচনিৰ আবেদনৰ অন্তিম দিন ৩১ মাৰ্চলৈ বৃদ্ধি নগাঁৱৰ হিন্দু মিলন মন্দিৰত মাঘী পূৰ্ণিমা উদযাপন হিমালয়ৰ পাদদেশ আছে বিপদজনক অৱস্থাতঃ তুৰস্কৰ ভূমিকম্পত ২০০ জনৰ প্ৰাণহানি ইটোৰ পিছত সিটো বিৰ্তকই লগ এৰা নাই এজন ভাৰতীয় প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰক কাছাৰত চাঞ্চল্যকৰ ঘটনাঃ প্ৰেমিকৰ সৈতে সোনকালে বিয়া হ’ব নোৱাৰাৰ আশংকাত চৰম সিদ্ধান্ত ১৬ বছৰীয়া মাহমুদা বেগমৰ দেশৰ ১০ জন ধনী সাংসদৰ তালিকাত আজমলঃ ১০ বছৰত ৪৮ কোটি টকাৰ সম্পত্তি বৃদ্ধি মাৰ্কিন আকাশত ধ্বংস হ’ল চীনৰ সন্দেহজনক ‘স্পাই বেলুন আৰক্ষীৰ অভিযান চলি আছেঃ শহুৰেকৰ ঘৰতে আত্মহত্যাৰ চেষ্টা ১৮ বছৰীয়া অংকুৰৰ পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি পাৰভেজ মুশ্বাৰফৰ দেহাৱসান

পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ কথা কৈ প্ৰশাসনে নিজ ইচ্ছামতে কাটিছিল শিৱদৌলৰ গছ-গছনি

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, June 2, 2022
  • 37 Time View

ৰজনীকান্ত পাংগিংঃ শিৱসাগৰৰ ঐতিহাসিক শিৱদৌল প্ৰাংগনৰ পুৰণি গছ কাটি তহিলং কৰাৰ লগতে শিৱ লিংগ স্থানান্তৰ কৰাত বিতৰ্ক। ‘শিৱসাগৰক ৰক্ষা কৰক, শিৱসাগৰক নিৰ্মাণ কৰক’ শীৰ্ষক শ্ল’গান দি সংবাদ মেল শিৱসাগৰৰ গণ্য-মান্য লোকৰ৷ শিৱসাগৰ যুৱদল প্ৰেক্ষাগৃহত আজি আয়োজিত শিৱসাগৰক ৰক্ষা কৰো আহক শীৰ্ষক এক সংবাদ মেল সম্বোধন কৰে শিৱসাগৰৰ একাংশ গণ্য-মান্য লোকে৷ শিৱসাগৰীয়া ৰাইজৰ আবেগ অনুভূতি জড়িত হৈ থকা দৌল প্ৰাংগনৰ পুৰণি গছকাটি তহিলং কৰাৰ লগতে শিৱলিংগ স্থানান্তৰ কৰিব খোজাত জাঙুৰ খাই উঠিছে স্থানীয় ৰাইজ৷

বিগত বৰ্ষত শিৱসাগৰ চহৰৰ মাজমজিয়াৰ শিৱদৌল, দেৱী দৌল আৰু বিষ্ণু দৌল প্ৰাংগনস্তিত পুৰণি বৃহৎ বৃহৎ গছসমূহ কাটি পেলোৱা হৈছে৷ যাক লৈ ৰাজ্যজুৰি সৃষ্টি হৈছিল বিতৰ্কৰ। ইয়াৰ পিছতে বিতৰ্কত সাঙুৰ খাই পৰে দৌল উন্নয়ন সমিতি৷ বৃহৎ বৃহৎ গছসমূহৰ শিপাই শিৱদৌলৰ আন্তঃগাঁঠনিৰ ক্ষতি ক্ষতিসাধন কৰাৰ বাবে ভাৰতীয় পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ নিৰ্দেশতহে গছসমূহ কটাৰ লগতে বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰত স্থান লাভ কৰাৰ স্বাৰ্থত পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ নীতি নিৰ্দেশনা মানি শিৱদৌলৰ ভিতৰত টাই’লছ আৰু শিৱলিংগ আতৰ কৰে৷

ইয়াৰ বিপৰীতে জয়ন্ত শৰ্মা নামৰ এজন ব্যক্তিৰ আৰটিআইৰ তথ্যত পোহৰলৈ অহা মতে, কেন্দ্ৰীয় পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ নিৰ্দেশটো দুৰৰ কথা পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ অজ্ঞাতে কটা হৈছিল দৌল প্ৰাংগনৰ দুৰ্লভ নাগেশ্বৰ, ৰুদ্ৰাক্ষ আৰু বেলগছসমূহ।

প্ৰকৃততে শিৱসাগৰবাসীক অন্ধকাৰত ৰাখি পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ অজ্ঞাতে দৌল উন্নয়ন সমিতিয়ে দৌল প্ৰাঙ্গনৰ মূল্যবান গছসমুহ কটাৰ লগতে শিৱ লিংগ আতৰাই দিয়াৰ তথ্য আৰটিআইৰ জড়িয়তে পোহৰলৈ অহাৰ লগে লগে শিৱসাগৰৰ বহুকেইজন জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে মুখ্যমন্ত্ৰীক লিখিত অভিযোগ দাখিল কৰিছিল। অভিযোগৰ ভিত্তিত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ইতিমধ্যে শিৱসাগৰ জিলা উপায়ুক্তক নিজাববীয়াকৈ তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিছে।

শিৱসাগৰৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলে আজি সংবাদমেল সম্বোধন কৰি অভিযোগ উত্থাপন কৰি নিৰপেক্ষ তদন্তৰ লগতে শিৱসাগৰবাসীৰ আবেগ অনুভূতিৰে জড়িত এই কাণ্ডৰ প্ৰকৃত দোষীক উচিত শাস্তি বিহাৰ দাবী উত্থাপন কৰে।

উল্লেখ্য যে, কেন্দ্ৰীয় পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ অনুমতি অবিহনে গজাল এটাও মাৰিব নোৱাৰা কেন্দ্ৰীয় পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ সম্পূৰ্ণ অধীন শিৱদৌল প্ৰাংগনৰ গছকটা আৰু দৌলৰ ভিতৰত শিৱলিংগ আতৰাই পেলোৱাৰ লগতে শিৱলিংগ পুনৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰা আদি কাৰ্য কেন্দ্ৰীয় পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ অজ্ঞাতে হোৱা বুলি প্ৰকাশিত আৰটিআই তথ্য আৰু বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰাৰ স্বাৰ্থত ঐতিহাসিক নিৰ্মাণ কাৰ্যৰ ওপৰত স্থাপন কৰা টাই’লছ আদি আতৰ কৰাৰ ঠিকা আৱণ্টন দিয়া পুৰাতত্ত্ব বিভাগৰ আৱণ্টন পত্ৰৰ লগতে ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে দৌল উন্নয়ন সমিতিৰ সভাপতিৰ দায়িত্বত থকা জিলা উপায়ুক্তগৰাকীকে নিজাববীয়াকৈ তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিয়া কাৰ্যই সমগ্ৰ ঘটনাটোকে ৰহস্যৰ আৱৰ্তলৈ নিছে।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে