January 30, 2023, 8:44 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা ওড়িশাৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীলৈ আৰক্ষীৰ গুলী বাঢ়িয়েই আছেঃ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আকৌ বাঢ়িব বিদ্যুৎ মাচুল ৩৭ খন পতাকা উত্তোলনেৰে আৰম্ভ হ’ল সদৌ অসম গ্ৰাম্য পুথিভঁৰাল সন্থাৰ ৰাজ্যিক অধিবেশন কটন বিশ্ববিদ্যালয়ত ড০ সূৰ্য কুমাৰ ভূঞাৰ জন্মদিৱস উদযাপন

পুৰণি পেন্সন বাহালঃ ২০০৪ৰ ১ জানুৱাৰী, তাৰ পিছত নিযুক্তৰ বাবে বৃহৎ ঘোষণা ৰাজস্থান চৰকাৰৰ

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, February 23, 2022
  • 49 Time View

ৰাজস্থান চৰকাৰে বুধবাৰে ৰাজস্থান বিধানসভাত বাজেট উপস্থাপন কৰে৷ ৰাজস্থান বাজেট ২০২২-২৩ উপস্থাপন কৰি কেইবাটাও বিশেষ ঘোষণা কৰে। পুৰণি পেন্সন আঁচনি পুনৰু বাহাল কৰাৰ ঘোষণা কৰে ৰাজস্থান চৰকাৰে।বাজেট-২০২২ত মুখ্যমন্ত্ৰী অশোক গেহলটে কৰ্মচাৰীসকলক এক ডাঙৰ উৎসাহ প্ৰদান কৰিছে। উপহাৰটো দি পুৰণি পেন্সন ব্যৱস্থা বাহাল কৰাৰ ঘোষণা কৰা হৈছে। ২০০৪ চনৰ ১ জানুৱাৰীত আৰু তাৰ পিছত নিযুক্ত প্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে পেন্সন আগৰ দৰে বাহাল হ’ব৷ ইয়াৰ লগে লগে এই বিষয়টোৱে উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত এটা ডাঙৰ বিষয় হৈ পৰিব পাৰে।

মুখ্যমন্ত্ৰী গেহলটেও এই বিষয়ে টুইট কৰি কয় যে আমি সকলোৱে জানো, চৰকাৰী সেৱাৰ কৰ্মচাৰীসকলে ভৱিষ্যতৰ বাবে সুৰক্ষিত অনুভৱ কৰে৷ আনকি তেওঁলোকৰ সেৱাৰ সময়তো আপুনি সুশাসনৰ ক্ষেত্ৰত আপোনাৰ অমূল্য অৱদান আগবঢ়াব পাৰে। সেয়েহে, ২০০৪ৰ ১ জানুৱাৰীৰ পিছত আৰু আগন্তুক বছৰৰ আগতে সকলো নিযুক্ত কৰ্মচাৰীৰ বাবে পেন্সন আঁচনি ৰূপায়ণৰ কথা ঘোষণা কৰিছো। বিনিয়োগ বিশেষজ্ঞ বলৱন্ত জৈনে ব্যাখ্যা কৰিছে যে ২০০৪ চনৰ পৰা, প্ৰথম চৰকাৰী চাকৰিত যিসকলে যোগদান কৰিছিল তেওঁলোকে অৱসৰৰ পিছত এক নিৰ্ধাৰিত পেন্সন লাভ কৰিছিল। এই পেন্সন তেওঁলোকৰ সেৱাৰ ম্যাদৰ ওপৰত আধাৰিত নহয়৷ কিন্তু অৱসৰৰ সময়ত কৰ্মচাৰীৰ দৰমহাৰ ওপৰত আধাৰিত। এইটো নিৰ্ভৰ কৰিছিল। এই আঁচনিৰ অধীনত, এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকল পেন্সন সুবিধাৰ সুবিধা ও পাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

অৱদান দিয়ক আৰু অৱসৰৰ সময়ত, কৰ্মচাৰীৰ নামত এক পুঁজি গঠন কৰা হয় আৰু অৱসৰৰ পিছত, আপুনি সেই কৰ্পছৰ পৰা এনুইটি কিনিব লাগিব। এই বাৰ্ষিক প্ৰতি মাহে পেন্সন প্ৰাপ্ত কৰাৰ অধীনত। বিষয়টো উত্তৰ প্ৰদেশৰ নিৰ্বাচনত উত্থাপন কৰি সমাজবাদী পাৰ্টীয়ে পুৰণি পেন্সন বাহাল কৰাৰ ঘোষণা কৰিছে। সমাজবাদী পাৰ্টিয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি অখিলেশ যাদৱেও এটা ডাঙৰ ঘোষণা কৰিছিল। যদি উত্তৰ প্ৰদেশত সমাজবাদী পাৰ্টি চৰকাৰ গঠন কৰা হয়, তেন্তে পুৰণি পেন্সন আঁচনি বাহাল হ’ব। ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰা দীৰ্ঘদিন ধৰি আন্দোলন কৰি থকা লাখ লাখ কৰ্মচাৰী উপকৃত হ’ব।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে