February 3, 2023, 8:44 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি নগাঁৱৰ কুজিদাঁহত ক্ৰিকেট কৰ্মশালাৰ আয়োজন বৰ্ষাপাৰাত এ আৰ ৰহমানৰ সৈতে গীত গালে অসমৰ জীয়ৰী অন্তৰা নন্দীয়ে কি আছে নীলমণি ফুকনৰ গোপন পত্ৰত? আজিৰে পৰা গুৱাহাটীত আৰম্ভ G20 ৰ বৈঠক প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল

দেৱৰাজ ৰয় কলেজত “অসমীয়া গদ্যৰ গতিপথ” শীৰ্ষক মনোজ্ঞ বক্তৃতা অনুষ্ঠান

Reporter Name
  • Update Time : Saturday, July 2, 2022
  • 30 Time View

গোলাঘাট: গোলাঘাট দেৱৰাজ ৰয় কলেজত শনিবাৰে ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ মুক্ত আৰু দুৰ সংযোগ শিক্ষাৰ দেৱৰাজ ৰয় কলেজ কেন্দ্ৰৰ উদ্যোগত আৰু দেৱৰাজ ৰয় কলেজ মানৱবিদ্যা আৰু সমাজ বিজ্ঞান সমিতিৰ সহযোগত “অসমীয়া গদ্যৰ গতিপথ” শীৰ্ষক এক বক্তৃতা অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয় ৷ দেৱৰাজ ৰয় মহাবিদ্যালয় মানৱবিদ্যা আৰু সমাজ বিজ্ঞান সমিতিৰ সভাপতি দেৱজিৎ ফুকনৰ সভাপতিত্বত অনুষ্ঠিত উদ্বোধনী সভাত ভাষন দি দেৱৰাজ ৰয় কলেজৰ অধ্যক্ষ ড° জয়ন্ত বাৰুকিয়ালে চহকী অসমীয়া সাহিত্যৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰে ৷ দেৱৰাজ ৰয় কলেজ মানৱবিদ্যা আৰু সমাজ বিজ্ঞান সমিতিৰ সম্পাদক ড° তৰুণ গগৈয়ে আতধৰা উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত দেৱৰাজ ৰয় কলেজৰ উপাধ্যক্ষা গায়েত্ৰী শৰ্মা তামোলী জেষ্ঠ অধ্যাপক দোলেন গগৈ, জ্যোতিময়ী ভট্টাচাৰ্য, মৌচুমী বৰুৱা , দেৱেশ্বৰ বৰুৱা আমিয়ে ভাগ লয় ৷ দুটা ভাগত বিভক্ত কাৰিকৰী শাখাত “প্ৰচীন অসমীয়া গদ্যৰ গতিপথ” শীৰ্ষক বিষয়ত শংকৰদেৱৰ লগতে ভট্টদেৱৰ অৱদানৰ বিষয়ে বহল ব্যাখ্যা দাঙি ধৰে ৷ তেও ভট্টদেৱক অসমীয়া সাহিত্যৰ জনক আখ্যা দিয়ে ৷ বক্তৃতা অনুষ্ঠানত আধুনিক অসমীয়া গদ্যৰ গতিপথ শীৰ্ষক বিষয়ত ভাষণ দিয়ে বিশিষ্ট শিক্ষাবিদ জেডিএছজি কলেজৰ অধ্যাপক ড° ৰুবী বৰাই ৷ তেখেতে বৃটিছ শাসনৰ সময়চোৱাত অসমীয়া ভাষালৈ নামি অহা সংকটৰ আৰৰ কাহিনী ব্যাখ্যা কৰে আৰু আধুনিক অসমীয়া ভাষা সাহিত্যলৈ মিচনেৰী সকলে আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বিষয়ে আলোকপাত কৰে ৷
অৰুণোদয়ৰ পৰা সাম্প্ৰতিক সময়লৈকে আলোচনী সমূহৰ গদ্যৰ শৈলী সম্পৰ্কে কয় ৷ আনন্দৰাম ঢ়েকিয়াল ফুকন, গুনাভিৰাম বৰুৱা, হেমচন্দ্ৰ বৰুৱা, আদিৰ গদ্যত দেশপ্ৰম আৰু জাতীয়তাবাদৰ চিন্তা চৰ্চাৰ প্ৰেক্ষাপটত সাম্প্ৰতিক সময়ত তাৰ গুৰুত্ব অপৰিসীম ৷ জোনাকীৰ পৰা ৰামধেনু হৈ চলিত সময়লৈকে অসমীয়া গদা সাহিত্যৰ গতিপথ কেনেদৰে আগবাঢ়িছে সেই বিষয়ে আলোকপাত কৰি জোনাকী যুগ অসমীয়া সাহিত্যৰ উজ্জ্বল যুগ আখ্যা দিয়ে ৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে