February 2, 2023, 3:44 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

দেশ বিভাজনত ভাৰতে টচত জিকি লাভ কৰা বাগীখন কোনে ব্যৱহাৰ কৰে? জানক আপুনিও…

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, July 13, 2022
  • 40 Time View

ডিজিটেল ডেস্কঃ ১৯৪৭ চনত দেশ বিভাজন হৈ পাকিস্তানৰ জন্ম হৈছিল। এই বিভাজনত সম্পত্তিৰো ভাগ বতৰা হৈছিল৷ সম্পত্তিৰ ভাগ বতৰা কৰাৰ সময়ত দুয়োখন দেশে এখন বিশেষ বাহন বিচাৰিছিল৷ ভাৰত, পাকিস্তান দুয়োখন দেশে লাভ কৰিব বিচৰা বিশেষ বাহনখন হৈছে এখন বাগী৷ কাৰণ এই বাহনখনৰ বিশেষত্ব এয়ে যে, বাগীখন সোণেৰে নিৰ্মাণ কৰাৰ উপৰিও ইংৰাজৰ শাসন কালৰে পৰা থকা সম্ভ্ৰান্ত তথা ৰাজকীয়তাৰ এক প্ৰতীক আছিল। সেইয়েহে সম্পত্তিৰ ভাগ বতৰাৰ সময়ত দুয়ো খন দেশে বিচাৰিছিল বাহন খন।

দুয়োখন দেশে একেই বিধ সম্পদ বিচৰাৰ বাবে ইয়াৰ সমাধান সূত্ৰ হিচাবে দুয়োখন দেশে ক্ৰিকেটৰ দৰে টচ কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে৷ টচত জয়ী দেশখনেই গৰাকী হ’ব পাৰিব সোণেৰে নিৰ্মিত বাগীখনৰ৷ টচত ভাৰতৰ ফালৰ পৰা লেফ্টেনেণ্ট কৰ্ণেল ঠাকুৰ গোবিন্দ সিং আৰু পাকিস্তানৰ তৰফৰ পৰা পাকিস্তান আৰ্মীৰ ছাহাবযাদা য়াকুব খানে অংশ ল’লে৷ এই টছত জয়ী হ’য় ভাৰতে লাভ কৰিলে এই বাগীখন৷ ইয়াৰ পিছত স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদৰ পৰা সকলো ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ব্যৱহাৰ কৰিছিল যদিও ১৯৮৪ চনৰ পিছৰ পৰা বাহন খন ব্যৱহাৰ হোৱা নাছিল৷

পৰৱৰ্তী সময়ত ২০০২ চনত মাজে সময়ে এপিজে আব্দুল কালামে ব্যৱহাৰ কৰিছিল যদিও ২০১৪ চনৰ পৰা পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল ৰাষ্ট্ৰপতি প্ৰণৱ মুৰ্খাজীয়ে। বৰ্তমানৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দেও ব্যৱহাৰ কৰে এইখন বাহন। ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনত অনুষ্ঠিত বিশেষ অনুষ্ঠান সমূহত ব্যৱহাৰ কৰে এই বিশেষ বাগী খন।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে