February 1, 2023, 11:27 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

দেশবাসীক সম্বোধন কৰি পুনৰ ভাৰতক প্ৰশংসা ইমৰানৰ, কোনো দেশে ভাৰতক চকু দেখুৱাব নোৱাৰে’

Reporter Name
  • Update Time : Friday, April 8, 2022
  • 92 Time View

পাকিস্তান উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জাতীয় সংসদ ভংগৰ সিদ্ধান্তক খাৰিজ কৰি জাতীয় সংসদ বাহাল কৰিবলৈ দি আস্থা ভোট অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়াৰ পিছতে আজি পুনৰ পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানে দেশবাসীক সম্বোধন কৰে৷

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশৰ এদিন পিছত আৰু আস্থা ভোট অনুষ্ঠিত হোৱাৰ এদিন পূৰ্বে প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানে দেশবাসীক সম্বোধন কৰি কয় যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তক আদৰণি জনাইছে৷ কিন্তু ক্ষমতা উৎখাত কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰ হওঁক বা নহওঁক উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এই দিশটোক চোৱা নাই৷ আদালতৰ ৰায়ে হতাশ কৰা বুলিও কয় ইমৰানে। ইমৰান খানে আৰু কয় যে মুকলিকৈ সাংসদসকলৰ ক্ৰয় আৰু বিক্ৰয় হৈছে৷ শিশুও জানে যে কোনে আবেগ বিক্ৰী কৰিছে৷ যাক শাসকৰ অনুমতি দিয়া হৈছে। এইটো পাকিস্তানৰ গণতন্ত্ৰত এক কৌতুক হৈ পৰিছে৷ যি ধৰণে ৰাজনীতিক বিক্ৰী হৈছে।

যদি আপুনি ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে সতৰ্ক হয় তেতিয়া আমি কি উদাহৰণ সৃষ্টি কৰিম? শ্বৰীফ ভাতৃসকলে প্ৰথমে ভেড়া আৰু ছাগলীৰ দৰে ৰাজনীতিকক ক্ৰয় কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ৰিজাৰ্ভ চিটবোৰো বিক্ৰী কৰা হয়। বিদেশী ষড়যন্ত্ৰৰ দাবীৰ তদন্ত কৰাৰ কথা নকলেও কোনো পশ্চিমীয়া গণতন্ত্ৰত এনে হোৱা দেখা নাই বুলি কয়৷ ৰাজহুৱা স্থিতিৰ কথা উল্লেখ কৰি এনে লোকৰ বিৰুদ্ধে থিয় দিয়াটো পাকিস্তানৰ জনসাধাৰণৰ দায়িত্ব বুলি কয়৷ আমি আন এখন দেশ যে আমাৰ দূতাবাসসমূহত কি ঘটিছিল তাক ৰাজহুৱা কৰিব নোৱাৰো৷ যাৰ জৰিয়তে ক্ষমতা উৎখাত কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰ কৰা হৈছিল৷ কিন্তু ৰাইজে নিজেই চাব লাগে কি ঘটিছে।

ইমৰান খানে আৰু কয় যে মই বিদেশত আছিলো, কিন্তু মই কেতিয়াও এনে দুৰ্নীতি দেখা নাই। মই আপোনালোকক কওঁ যে মোৰ কি দোষ আছে৷ মই ড্ৰোন আক্ৰমণৰ অনুমতি দিয়া নাছিলো। মই মুকলিকৈ কৈছিলো যে আফগানিস্তানত সামৰিক অভিযানে সমাধানৰ দিশ লৈ যাব নোৱাৰে। মই মুকলিকৈ ইৰাকৰ যুদ্ধৰ বিৰোধিতা কৰিছিলো। শ্বৰীফ আৰু জাৰ্দাৰীয়ে আমেৰিকাৰ পুতলা হিচাপে কাম কৰি আছিল। হাজাৰ কিলোমিটাৰ দূৰত ড্ৰোন আক্ৰমণৰ জৰিয়তে এখন দেশে সিদ্ধান্ত ল’ব পাৰিবনে যে যিজন নিহত হৈছে সেইজন সন্ত্ৰাসবাদী? ৪০০ তকৈও অধিক ড্ৰোন আক্ৰমণ হৈছিল। কোৱা হৈছিল যে যদি আমি ইয়াক অনুমতি নিদিওঁ৷ তেন্তে তেওঁলোকৰ সম্পত্তি বিদেশৰ ৰাছিয়ানসকলৰ দৰে জব্দ কৰা হ’ব। এই বিদেশী শক্তিবোৰে বিচাৰে যে সেই লোকসকল ঘূৰি আহক, যিসকলে তেওঁলোকৰ নিৰ্দেশত সিদ্ধান্ত লয়।

জনসাধাৰণক সম্বোধন কৰি পুনৰ ভাৰতৰ প্ৰশংসা কৰি বিদেশৰ নিৰ্দেশত তেওঁক ক্ষমতাৰ পৰা আঁতৰাই দিয়াৰ ষড়যন্ত্ৰৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰি কয় যে ভাৰত এখন ঈশ্বৰীয় দেশ আৰু কোনো দেশে ইয়াৰ প্ৰতি চকু দেখুৱাব নোৱাৰে। কিন্তু আমি আমদানি কৃত গণতন্ত্ৰ ইয়ালৈ অনাৰ চেষ্টা কৰি আছো। আমাৰ চৰকাৰখন এখন বিদেশী দেশৰ নিৰ্দেশত আঁতৰোৱা হৈছে। আৱেগিক হৈ ইমৰানে স্পষ্টকৈ কয় যে তেওঁৰ চাৰে তিনি বছৰৰ শাসনকালত কোনো বিদেশী দেশৰ নিৰ্দেশত কেতিয়াও কোনো সিদ্ধান্ত লোৱা নাছিল। ইমৰান খানে কয়, মোৰ পৰিয়াল কেতিয়াও ৰাজনীতিত নাছিল৷ কিন্তু পাকিস্তানৰ লোকসকলৰ মংগলৰ বাবে ৰাজনীতিত আহিছিল।

ইমৰান খানে ভাৰতত ইভিএমৰ জৰিয়তে ভোটদানৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰি কয় যে ইয়াৰ সৈতে আমি ইভিএমৰ পৰা ভোটদানৰ প্ৰক্ৰিয়াটো লৈ আহিছিলো। আমি বিচাৰিছিলো যে আমি বিদেশত বাস কৰা পাকিস্তানী নাগৰিকসকলক ভোটদানৰ অধিকাৰ দিওঁ। ইমৰানে অভিযোগ কৰিছিল যে শ্বেহবাজ শ্বৰীফ আৰু বিলাৱাল ভুট্টো তেওঁলোকৰ দৰেই জনপ্ৰিয়, গতিকে নিৰ্বাচনৰ খেলপথাৰলৈ কিয় নাহে। তেওঁলোকে এখন আমদানি কৃত চৰকাৰ চলাব বিচাৰে। ইমৰান খানে দেওবাৰে প্ৰতিবাদ ঘোষণা কৰিছে।

ইয়াৰ পূৰ্বে ২০ মাৰ্চত ইমৰান খানে ভাৰতৰ প্ৰশংসা কৰিছিল। ভাৰতে ৰাছিয়াৰ পৰা খাৰুৱা তেল আমদানি কৰিছিল, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নিষেধাজ্ঞা ঘোষণাৰ পিছতো। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ চৰকাৰক সমালোচনা কৰা ইমৰান খানে মুকলিকৈ ভাৰতীয় বৈদেশিক নীতিৰ প্ৰশংসা কৰি আৰু কৈছিল চুবুৰীয়া দেশ হিন্দুস্তানক প্ৰশংসা কৰিব কিয়নো ইয়াৰ নিজা স্বতন্ত্ৰ বৈদেশিক নীতি আছে। ইমৰানে কৈছিল যে ভাৰত কোৱাড গোটৰ অংশ আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নিষেধাজ্ঞাৰ স্বত্বেও ৰাছিয়াৰ পৰা খাৰুৱা তেল আমদানি কৰিছিল। মোৰ বৈদেশিক নীতিও পাকিস্তানী জনসাধাৰণৰ স্বাৰ্থত হ’ব।

ইয়াৰ পূৰ্বে ইমৰান খানে কৈছিল যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তক উপেক্ষা কৰে, কিন্তু ক্ষমতা উৎখাত কৰাৰ বিদেশী ষড়যন্ত্ৰ হওঁক বা নহওঁক, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ইয়াৰ তদন্তত কিয় কৰা নাছিল ইয়াক দেখি হতাশ হৈছে। মুকলিকৈ সাংসদসকলক ক্ৰয় কৰা হৈছে৷ সকলোৱে জানে কোনে আত্মসন্মান বিক্ৰী কৰিছে৷ য’ত ৰাজনীতিত ইয়াক অনুমতি দিয়া হৈছে?

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে