February 1, 2023, 7:29 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

দিহিং পাটকাই সংৰক্ষিত বনাঞ্চলত বনদস্যুৰ তাণ্ডৱ, উপায়ুক্তৰ নিৰ্দেশৰ পিছতো জব্দ নহ’ল কাঠমিল-কৰত

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, September 24, 2020
  • 147 Time View

নাহৰকটীয়াঃ পুবৰ অমাজান হিচাপে খ্যাত দিহিং পাটকাই সংৰক্ষিত বনাঞ্চলত বনদস্যুৰ তাণ্ডৱ অব্যাহত আছে৷ আজিও প্ৰতিদিনে দিহিং পাটাকাইত বন দস্যুৱে গছ কাটি তহিলং কৰি গৈছে৷ প্ৰতিদিনে বনাঞ্চলখনত এফালৰ পৰা গছ কাটি তহিলং কৰি ক্ষতি কৰিছে৷ জৈৱ বৈচিত্ৰতাৰে সমৃদ্ধ দিহিং পাটকাই বনাঞ্চলক ২০০৪ চনত বন্যপ্রাণী অভয়াৰণ্য হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়।

সম্প্ৰতি দিহিং পাটকাই সংৰক্ষিত বনাঞ্চলত চলিছে বন দস্যুৰ অবাধ বিচৰণ কৰি বন ধ্বংসৰ যজ্ঞ পাতিছে দুৰ্বৃত্তই৷ বনাঞ্চলখনৰ ভিতৰভাগত প্ৰতিদিনে তিতাচপা, মেকাই, চাম, নাহৰ, হলখ আদি মূল্যবান গছ নোহোৱা হৈছে। বনবিভাগৰ দুৰ্বল ভূমিকাৰ বাবেই পূৰ্বতকৈ ব্যাপক হাৰত মূল্যবান গছ কাটি তহিলং কৰা হৈছে।

যোৱা ১৩ আগষ্টত ডিব্ৰুগড় জিলা উপায়ুক্তই জয়পুৰ বন আঞ্চলিক বিষয়াৰ কাৰ্যালয়ত আহ্বান কৰিছিল এক সভা। সভাত জয়পুৰ তথা ইয়াৰ দাঁতিকাষৰীয়া অঞ্চলত থকা যান্ত্ৰিক কৰতসমূহ জব্দ কৰিবলৈ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়। প্ৰায় এমাহৰ সময়সীমা উকলি যোৱাৰ পিছতো বিভাগে এখন কৰত জব্দ কৰিবলৈ সক্ষম নহল। অসম জাতীয়তাবাদী যুৱ-ছাত্ৰ পৰিষদৰ নাহৰকটীয়া আঞ্চলিক সমিতিয়ে অবৈধ কাঠমিল বন্ধ কৰা তথা বন ধ্বংস প্ৰতিৰোধৰ দাবীত স্মাৰক পত্ৰ প্ৰদান কৰে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে