February 9, 2023, 2:01 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি আকৌ বজাৰত মূৰ তুলিছে আদানিয়ে, শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট স্থিৰ ডাঙৰ চহৰত সৰু কথাতে মানুহক হত্যা, ৫৬ বছৰীয়া লোকক মৰিয়াই নৃশংস হত্যা গ্ৰাহকৰ মূৰত বাঢ়িল ঋণৰ বোজাঃ ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ ৰেপোৰেট ৬.৫ শতাংশলৈ লৈ বৃদ্ধি AIUDFৰ বিধায়কৰ আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ বিৰুদ্ধে যুৱতীক অপহৰণৰ অভিযোগ ৰাজ্যবাসীৰ বাবে ভাল খবৰ ,অসমৰ আকাশত ন বিমান সংযোগঃ উৰিব পৱন হংস উত্তৰাখণ্ডত ভাইৰেল ফিভাৰত আক্ৰান্ত ৪২ জনকৈ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ্থী দেওলীয়া আদানিৰ হাতত এতিয়া কি কি আছে? ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা কাবাদী খেলুৱৈৰ প্ৰশিক্ষক বিৰুদ্ধে শাৰীৰিক নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ ভুৱা এনকাউণ্টাৰ কৰি মূল্য ভৰিলে পুলিচে বন বিভাগৰ গাফিলতিৰ বাবেই বনাঞ্চলৰ পৰা জনাঞ্চললৈ ওলাই আহি গঁড়ৰ মৃত্যু

দিল্লীৰ পাটিয়ালা আদালতত নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুৰ আত্মসমৰ্পণ

Reporter Name
  • Update Time : Friday, May 20, 2022
  • 62 Time View

নতুন দিল্লীঃ পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছৰ প্ৰাক্তন সভাপতি নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুৱে ৰোড ৰেজ গোচৰৰ সন্দৰ্ভত আজি আত্মসমৰ্পণ কৰে। ১৯৮৮ চনৰ গোচৰত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এবছৰৰ সশ্ৰম কাৰাদণ্ড ৰায় দিয়াৰ এদিন পিছতে নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুৱে আত্মসমৰ্পণ কৰে। সিদ্ধুৱে আত্মসমৰ্পণ কৰিবলৈ চাৰিৰ পৰা ছয় সপ্তাহ বিচাৰি উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আবেদন দাখিল কৰিবলৈ ওলাইছিল। তাৰ পূৰ্বেই সিদ্ধুৱে অৱশ্যে আজি আবেলি দিল্লীৰ পাটিয়ালা আদালতত আত্মসমৰ্পণ কৰে। সিদ্ধুক ১৯৮৮ চনৰ ‘ৰোড ৰেজ’ গোচৰত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এবছৰৰ সশ্ৰম কাৰাদণ্ড ৰখা হৈছে।

পঞ্জাৱ চৰকাৰৰ আইনজ্ঞই সিদ্ধুৰ আত্মসমৰ্পণৰ বাবে চাৰিৰ পৰা ছয় সপ্তাহৰ স্থগিতা দেশৰ দাবীৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। ৩৪ বছৰ পূৰ্বৰ দুৰ্ঘটনাৰ মৃত্যু কাণ্ডৰ ৰায়টো ঘোষণা কৰা হৈছে৷ ন্যায়াধীশ খানউইলকাৰে সিদ্ধুৰ পৰামৰ্শদাতাক এখন আবেদন দাখিল কৰিবলৈ আৰু চিজেআইক এখন বিচাৰপীঠ গঠনৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ কৈছিল।

অৱশ্যে, আত্মসমৰ্পণৰ ৰেহাই বিচৰাৰ আগতে খবৰ পোৱা গৈছিল যে সিদ্ধুৱে আজি পাটিয়ালা হাউচ আদালতত আত্মসমৰ্পণ কৰিব। শুকুৰবাৰে পুৱা কিছু কংগ্ৰেছ নেতা আৰু সমৰ্থক নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুৰ বাসগৃহত উপস্থিত হয়।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে বৃহস্পতিবাৰে নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুক ১৯৮৮ চনৰ ৰোড ৰেজ গোচৰত এবছৰৰ সশ্ৰম কাৰাদণ্ডৰ ৰায় দিছিল। শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে কম শাস্তি প্ৰদানৰ বাবে যিকোনো সহানুভূতিয়ে ন্যায় ব্যৱস্থাৰ অধিক ক্ষতি কৰিব আৰু আইনৰ কাৰ্যকৰীতাৰ ওপৰত জনসাধাৰণৰ আস্থা হ্ৰাস কৰিব। সিদ্ধুৱে কালি আদালতৰ ৰায়ৰ পিছত টুইট কৰিছিল, ‘মই আইনক সন্মান কৰিম।’

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সিদ্ধুক ২০১৮ চনত পথ গোচৰ সন্দৰ্ভত ১,০০০ টকাৰ জৰিমনা বিহিছিল। ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালৰ পুনৰীক্ষণ আৱেদনৰ শুনানিৰ পিছতে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সিদ্ধুক এবছৰৰ সশ্ৰম কাৰাদণ্ড প্ৰদান কৰে। ঘটনাটোত এজন ৬৫ বছৰীয়া ব্যক্তি নিহত হৈছিল। অভিযুক্তপক্ষৰ মতে সিদ্ধু আৰু তেওঁৰ সহযোগী ৰূপিন্দৰ সিং সান্ধুৱে ১৯৮৮ চনৰ ২৭ ডিচেম্বৰত পাটিয়ালাৰ শ্বেৰানৱালা গেট ক্ৰছিংৰ ওচৰৰ এটা ৰাস্তাৰ মাজত ৰখাই থোৱা জিপচীত আছিল। সেই সময়ত গুৰনাম সিং আৰু আন দুজনে টকা উলিয়াবলৈ বেংকলৈ গৈছিল। চাৰিআলিত উপস্থিত হৈছিল গুৰনাম সিঙ, যিয়ে এখন মাৰুতি গাড়ী চলাই আছিল৷ জিপচী ৰাস্তাৰ মাজত আৰু সিদ্ধু আৰু সান্ধুৱে জীপচি আঁতৰাবলৈ কয়। ফলত দুয়োপক্ষৰ মাজত তৰ্ক-তৰ্কি লাগে আৰু হতাহতি হয়। গুৰনাম সিঙক এখন চিকিৎসালয়লৈ লৈ যোৱা হৈছিল আৰু মৃত্যু হৈছিল।

 

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে