February 9, 2023, 1:19 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি আকৌ বজাৰত মূৰ তুলিছে আদানিয়ে, শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট স্থিৰ ডাঙৰ চহৰত সৰু কথাতে মানুহক হত্যা, ৫৬ বছৰীয়া লোকক মৰিয়াই নৃশংস হত্যা গ্ৰাহকৰ মূৰত বাঢ়িল ঋণৰ বোজাঃ ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ ৰেপোৰেট ৬.৫ শতাংশলৈ লৈ বৃদ্ধি AIUDFৰ বিধায়কৰ আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ বিৰুদ্ধে যুৱতীক অপহৰণৰ অভিযোগ ৰাজ্যবাসীৰ বাবে ভাল খবৰ ,অসমৰ আকাশত ন বিমান সংযোগঃ উৰিব পৱন হংস উত্তৰাখণ্ডত ভাইৰেল ফিভাৰত আক্ৰান্ত ৪২ জনকৈ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ্থী দেওলীয়া আদানিৰ হাতত এতিয়া কি কি আছে? ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা কাবাদী খেলুৱৈৰ প্ৰশিক্ষক বিৰুদ্ধে শাৰীৰিক নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ ভুৱা এনকাউণ্টাৰ কৰি মূল্য ভৰিলে পুলিচে বন বিভাগৰ গাফিলতিৰ বাবেই বনাঞ্চলৰ পৰা জনাঞ্চললৈ ওলাই আহি গঁড়ৰ মৃত্যু

জ্ঞানপীঠ বঁটা বিজয়ী নীলমণি ফুকনৰ মৃত্যুত গভীৰ শোক অখিল গগৈৰ

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, January 19, 2023
  • 18 Time View

নিউজ ডেস্কঃ বিশিষ্ট কবি জ্ঞানপীঠ বটা বিজয়ী নীলমণি ফুকনৰ মৃত্যুত গভীৰ শোক প্ৰকাশ কৰিছে ৰাইজৰ দলে। এক শোকবাৰ্তাত দলৰ সভাপতি তথা শিৱসাগৰ সমষ্টিৰ বিধায়ক অখিল গগৈয়ে কয় আজি অসমীয়া জাতিয়ে এজন অভিভাৱক হেৰুৱালে, যিজনে সততা আৰু নিষ্ঠাৰে কাব্য সাধনা কৰি যাওঁতে কেতিয়াও কাহানিও ক’তো থমকি ৰোৱা নাছিল। নিজস্ব স্বকীয় কাব্যধাৰাৰে মহিমামণ্ডিত কবি প্ৰয়াত নীলমণি ফুকন ডাঙৰীয়াৰ বিয়োগত গভীৰ শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰি সভাপতি গগৈয়ে উল্লেখ কৰে যে কায়িকভাৱে ফুকন দেৱ আমাৰ মাজত নাথাকিলেও সময় আৰু ইতিহাসৰ বুকুত কবিগৰাকীৰ সৃষ্টিকৰ্ম প্ৰতিটো প্ৰজন্মৰ বাবে পাথেয় হৈ ৰ’ব।
অসমীয়া কবিতাত প্ৰতীকবাদ আৰু চিত্ৰকল্পবাদৰ সুদূৰ প্ৰসাৰী প্ৰভাৱ পেলোৱা নীলমণি ফুকনৰ বিয়োগ অসমৰ সমাজ জীৱনৰ বাবে অপূৰণীয় ক্ষতি হৈ ৰ’ব৷ বিগত শতিকাৰ ৫০ দশকৰ পৰা জীৱনৰ সৰ্বস্ব কবিতা আৰু কলাৰ বাবেই তেখেতে উৎসৰ্গা কৰিছিল। মানৱ জীৱনবোধৰ কথাবোৰ তেখেতে অতি সচেতনতাৰে কবিতাত প্ৰকাশ কৰিছিল।

আজি ভূতনাথ শ্মশানত ৰাজ্যিক মৰ্যাদাৰে অনুষ্ঠিত প্ৰয়াত নীলমণি ফুকনৰ শেষকৃত্য অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকি ৰাইজৰ দলৰ সাধাৰণ সম্পাদক ৰাছেল হুছেইন, ধৈৰ্য্য কোঁৱৰ, চিন্ময় বড়া আৰু অতিৰিক্ত তথ্য আৰু প্ৰচাৰ সম্পাদক প্ৰণৱ ডেকাই দলৰ হৈ শেষ শ্ৰদ্ধা জ্ঞাপন কৰে।
ৰাইজৰ দলৰ তৰফৰ পৰা কবিগৰাকীলৈ গভীৰ শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰাৰ লগতে তেখেতৰ পৰিয়ালবৰ্গ আৰু অজস্ৰ গুণমুগ্ধলৈ সমবেদনা জ্ঞাপন কৰে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে