July 2, 2022, 2:33 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি দেৱৰাজ ৰয় কলেজত “অসমীয়া গদ্যৰ গতিপথ” শীৰ্ষক মনোজ্ঞ বক্তৃতা অনুষ্ঠান কমতাপুৰ অটোনমাচ কাউঞ্চিলৰ সচিবালয় ভৱনৰ আনুষ্ঠানিক ভাবে মুকলি কমনৱেলথ গেমছত খেলাৰ যোগ্যতা অৰ্জন শিৱসাগৰৰ জীয়ৰী পপী হাজৰিকাই গোৱালপাৰাত অসম আৰক্ষীৰ সঞ্চালক প্ৰধান ভাস্কৰজ্যোতি মহন্তৰ বিশেষ শিশু আৰক্ষী গোটৰ শুভ উদ্বোধন প্ৰথম খোজতে উন্নত ফলাফল পৰমাইভেটি জাতীয় বিদ্যালয়ৰ স্বামী স্ত্ৰীৰ চিপ লৈ আত্মহত্যা বিশিষ্ট সমাজকৰ্মী প্ৰতাপ বৰদলৈৰ পৰলোক নগাঁওত বন্যাৰ্তক বান সাহায্য বিতৰণ কানহায়ালাল হত্যাকাণ্ডৰ তদন্তৰ দায়িত্ব NIAক প্ৰদান কামৰূপ জিলা পথ সুৰক্ষা সমিতিৰ বৈঠক সম্পন্ন

জিডিপি বৃদ্ধিৰ হাৰ চতুৰ্থ তিনিমাহত ৪.১ শতাংশ বৃদ্ধি, বিত্তীয় স্থিতি ক্ৰমে হ’ব ধৰিছে সুস্থিৰ

Reporter Name
  • Update Time : Tuesday, May 31, 2022
  • 18 Time View

দেশৰ চতুৰ্থ তিনিমাহৰ বৃদ্ধিৰ হাৰৰ পৰিসংখ্যা মঙলবাৰে প্ৰকাশ কৰা হয়। ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ অন্তিম তিনিমাহত জিডিপি বৃদ্ধিৰ হাৰ হৈছে ৪.১ শতাংশ। সমগ্ৰ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বিষয়ে ক’বলৈ গ’লে ই হৈছে ৮.৭ শতাংশ। দেশত একেৰাহে চতুৰ্থ বছৰৰ বাবে ভাল লক্ষণৰ মাজত এই বিকাশৰ হাৰৰ ভাল লক্ষণ। অৱশ্যে, ক’ৰোনাৰ দুবছৰত অৰ্থনীতিৰ পিছতে ঔদ্যোগিক বিকাশৰ গতি পুনৰ পথত ঘূৰি আহিছে৷ মঙলবাৰে প্ৰকাশ কৰা চৰকাৰী তথ্যই দেখুৱাইছে যে ২০২১-২২ বৰ্ষৰ চতুৰ্থ তিনিমাহত ভাৰতীয় অৰ্থনীতিয়ে ৪.১ শতাংশ বৃদ্ধিৰ হাৰ পঞ্জীয়ন কৰিছে৷ যাৰ ফলত বাৰ্ষিক বিকাশৰ হাৰ ৮.৭ শতাংশত উপনীত হৈছে৷

মুখ্য অৰ্থনৈতিক উপদেষ্টা অনন্ত নাগেশ্বৰনে জিডিপি তথ্য সন্দৰ্ভত কয় যে জানুৱাৰীত অমাইক্ৰন ঢৌক লৈ উদ্বেগৰ মাজত জিডিপিৰ হাৰ ৪.১ শতাংশ অনুমানতকৈ ভাল। নাগেশ্বৰনে আমদানি কৃত সামগ্ৰীৰ ওপৰত বৰ্ধিত চাপৰ মাজত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ওপৰত চাপ আছে বুলি কয়। বিশ্বব্যাপী খাৰুৱা তেলৰ মূল্য পুনৰ প্ৰতি বেৰেলত ১২০ ডলাৰত উপনীত হৈছে। সমগ্ৰ বিশ্বত আকাশচুম্বী মুদ্ৰাস্ফীতিৰ পৰিৱৰ্তনৰ দ্বাৰা ভাৰতে এৰাই চলিব নোৱাৰে৷ কিন্তু আন দেশতকৈ যথেষ্ট ভাল স্থিতিত আছে। অৱশ্যে, খাদ্য শস্য উৎপাদন ১.২ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, বাৰিষা ভাল সম্ভাৱনা শক্তিশালী। ঘেঁহু ক্ৰয় কম হৈছে কিয়নো উৎপাদন হ্ৰাস পাইছে আৰু ৰপ্তানিৰ পথ মুকলি কৰা হৈছে। অৱশ্যে, খাদ্য শস্যৰ ষ্টক পৰ্যাপ্ত পৰিমাণত আছে।

অৱশ্যে, জানুৱাৰী-মাৰ্চ সময়ছোৱাত বিকাশৰ হাৰ অক্টোবৰৰ আগৰ তিনিমাহৰ পৰা ডিচেম্বৰ ২০২১-২২ লৈ ৫.৪ শতাংশতকৈ ধীৰ গতিত আছিল। ২০২১-২২ বৰ্ষৰ চতুৰ্থ তিনিমাহত ভাৰতৰ অৰ্থনৈতিক বিকাশ হ্ৰাস হোৱাৰ কাৰণ হৈছে ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ অমাইক্ৰন আদি৷ বিশ্বব্যাপী যোগান হ্ৰাস আৰু উচ্চ ব্যয়। এছিয়াৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতি ভাৰতে ক’ৰোনা মহামাৰীৰ ফলত হোৱা মন্দাৱস্থাৰ পৰা পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে৷ এই বছৰৰ জানুৱাৰীত অমাইক্ৰন প্ৰকাৰৰ বৰ্ধিত সংখ্যাৰ প্ৰতিবন্ধকতা প্ৰত্যাহাৰ কৰিছিল। ফেব্ৰুৱাৰীত ইউক্ৰেইনৰ ওপৰত ৰাছিয়াৰ আক্ৰমণে সংকট আৰু বৃদ্ধি কৰিছিল। সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছিল আৰু যোগানত প্ৰভাৱিত কৰিছিল।

ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিসাংখ্যিক কাৰ্যালয়ে প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি, ২০২০-২১ বিত্তীয় বৰ্ষৰ একে জানুৱাৰী-মাৰ্চ সময়ছোৱাত মুঠ ঘৰুৱা উৎপাদন (জিডিপি) ২.৫ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, ২০২১-২২ বৰ্ষৰ সম্পূৰ্ণ বছৰৰ বাবে মুঠ ঘৰুৱা উৎপাদনৰ (জিডিপি) বৃদ্ধিৰ হাৰ আছিল ৮.৭ শতাংশ৷ ২০২০-২১ বৰ্ষৰ প্ৰথম বছৰত ৬.৬ শতাংশৰ বিপৰীতে। এন.এছ.অ-এ ইয়াৰ দ্বিতীয় আগতীয়া অনুমানত ৮.৯ শতাংশ হ’ব বুলি অনুমান কৰিছিল।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে