February 6, 2023, 9:20 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি নগাঁও-মৰিগাঁৱৰ সীমান্তৱৰ্তী কহুঁৱাআটীত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শৈৱ সংঘৰ স্থাপনা সমাৰোহ সম্পন্ন মিছন বসুন্ধৰা আঁচনিৰ আবেদনৰ অন্তিম দিন ৩১ মাৰ্চলৈ বৃদ্ধি নগাঁৱৰ হিন্দু মিলন মন্দিৰত মাঘী পূৰ্ণিমা উদযাপন হিমালয়ৰ পাদদেশ আছে বিপদজনক অৱস্থাতঃ তুৰস্কৰ ভূমিকম্পত ২০০ জনৰ প্ৰাণহানি ইটোৰ পিছত সিটো বিৰ্তকই লগ এৰা নাই এজন ভাৰতীয় প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰক কাছাৰত চাঞ্চল্যকৰ ঘটনাঃ প্ৰেমিকৰ সৈতে সোনকালে বিয়া হ’ব নোৱাৰাৰ আশংকাত চৰম সিদ্ধান্ত ১৬ বছৰীয়া মাহমুদা বেগমৰ দেশৰ ১০ জন ধনী সাংসদৰ তালিকাত আজমলঃ ১০ বছৰত ৪৮ কোটি টকাৰ সম্পত্তি বৃদ্ধি মাৰ্কিন আকাশত ধ্বংস হ’ল চীনৰ সন্দেহজনক ‘স্পাই বেলুন আৰক্ষীৰ অভিযান চলি আছেঃ শহুৰেকৰ ঘৰতে আত্মহত্যাৰ চেষ্টা ১৮ বছৰীয়া অংকুৰৰ পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি পাৰভেজ মুশ্বাৰফৰ দেহাৱসান

জাতীয় সংসদ ভংগৰ পিছতে ইমৰান খানৰ কেবিনেট ভংগ, দেশবাসীক নিৰ্বাচনৰ বাবে সাজু হোৱাৰ আহ্বান

Reporter Name
  • Update Time : Sunday, April 3, 2022
  • 72 Time View

পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ বিৰুদ্ধে বিৰোধীৰ অনাস্থা প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰা হৈছে। দেওবাৰে পাক প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপন কৰা অনাস্থা প্ৰস্তাৱৰ ওপৰত অনাস্থা ভোট অনুষ্ঠিত হ’ব লাগিছিল, কিন্তু উপাধ্যক্ষই বিদেশী ষড়যন্ত্ৰৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰি অনাস্থা প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰে। তাৰ পিছত সংসদ স্থগিত ৰখা হয়। বিৰোধীয়ে ইয়াৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰি ইয়াক সংবিধানৰ উলংঘন বুলি অভিহিত কৰিছে।

প্ৰস্তাৱ নাকচ হোৱাৰ পিছত, খানে দেশবাসীক সম্বোধন কৰে আৰু ইয়াৰ বাবে অভিনন্দন জনায়। ৰাষ্ট্ৰপতিক অনুমোদিত বিধানসভাসমূহ ভংগ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। এতিয়া পাকিস্তানত নতুন নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ’ব যি পৰামৰ্শ ইমৰান খানে নিজেই দিছে। পাকিস্তানৰ নাগৰিকক নিৰ্বাচনৰ বাবে সাজু থাকিবলৈ কয়৷

ইমৰানৰ দলৰ মুখ্য সহযোগী মুত্তাহিদা কৌমি মুভমেণ্ট পাকিস্তানে (এমকিউএম-পি) সমৰ্থন প্ৰত্যাহাৰ কৰিছিল যাৰ পিছতে ইমৰান চৰকাৰে নেচনেল এচেম্বলীত সংখ্যাগৰিষ্ঠতা হেৰুৱাইছিল। বিৰোধীয়ে একত্ৰিত হৈ ইমৰান খানৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ আনিছিল।

ইমৰান খানে শনিবাৰে দেশৰ যুৱক-যুৱতীসকলক চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে ৰচনা কৰা বিদেশী ষড়যন্ত্ৰৰ বিৰুদ্ধে শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল৷ কিন্তু লগতে কয় যে পাকিস্তান সেনাক সমালোচনা কৰা উচিত নহয়। খানে ইয়াক দেশৰ ‘ভৱিষ্যতৰ বাবে যুদ্ধ’ বুলি বৰ্ণনা কৰিছিল আৰু কৈছিল যে পাকিস্তান এক নিৰ্ণায়ক সন্ধিক্ষণত থিয় হৈ আছে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে পাকিস্তানৰ ৰাজনীতি এনে এক বিন্দুত উপনীত হৈছে য’ত দেশৰ জনসাধাৰণে সিদ্ধান্ত ল’ব লাগিব।

ৰাষ্ট্ৰপতি আৰিফ আলভিয়ে ইমৰান খানৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি পাকিস্তানৰ সংসদ ভংগ কৰিছে। মন্ত্ৰী ফাৰুক হাবিবৰ উদ্ধৃতিৰে কোৱা হয় যে কেবিনেট ভংগ কৰা হৈছে আৰু দেশখনত অহা তিনি মাহৰ ভিতৰত নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ’বলৈ সাজু হৈছে।

ইপিনে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ খাৰিজ কৰি পাকিস্তান নেচনেল এচেম্বলী ভংগ কৰাৰ পিছতে পাক সেনাই প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰিছে৷ পাক সেনাৰ জনসম্পৰ্কৰ সঞ্চালক প্ৰধান বাবৰ ইফতিখাৰে প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰি কয় পাক সেনাৰ হাত একেবাৰে নাই। আজি যি হৈছে ইয়াত সেনাৰ কোনো ভূমিকা নাই৷ আজি পাকিস্তানৰ নেচনেল এচেম্বলী ভংগ সন্দৰ্ভত এক প্ৰশ্নৰ উত্তৰত আন্তঃসেৱা জনসম্পৰ্কৰ সঞ্চালক প্ৰধান বাবৰ ইফতিখাৰে স্পষ্ট কৰি কয় যে চৰকাৰৰ ক্ষেত্ৰত সেনাৰ কোনো হাত নাই৷

পাকিস্তানৰ চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপন কৰা অনাস্থা প্ৰস্তাৱ আজি খাৰিজ কৰি জাতীয় সংসদ ভংগ কৰা হয়৷ তাৰ বিপৰীতে ৯০ দিনৰ ভিতৰত অনুষ্ঠিত হ’ব সাধাৰণ নিৰ্বাচন৷ ভোটাদানৰ বাবে অনুষ্ঠিত নেচনেল এচেম্বলীলৈ এনেদৰে আহি ৰাষ্ট্ৰপতি আৰিফ আলভিয়ে দিছিল এই পৰামৰ্শ৷ ৰাষ্ট্ৰপতি আলভিৰ পৰামৰ্শ আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি পাক নেচনেল এচেম্বলী ভংগ কৰি দিয়া হয়৷ ইয়াৰ দ্বাৰা বিৰোধীক শক্তি প্ৰদান কৰিবলৈ কোনো সুবিধা প্ৰদান নকৰিলে৷ শাসকীয় দলৰ নেতাজনে নতুনকৈ নিৰ্বাচন আহ্বান কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়াৰ কেইমিনিটমান পিছত ভংগ কৰা হয় এচেম্বলী। ইমৰান খানৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ নাকচ, ৯০ দিনত নতুন নিৰ্বাচনৰ সম্ভাৱনাই দেখা দিছে৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে