February 1, 2023, 9:07 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

জনস্বাস্থ্য কাৰিকৰী বিভাগত ২০০৫ৰ পৰা কৰ্মৰত বেতনবিহীন ৭ হাজাৰ কৰ্মচাৰীক গুৰুত্ব দিবনে চৰকাৰে….

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, August 26, 2020
  • 97 Time View

বেবেজীয়াঃ আজিও ক’ৰোনা মহামাৰীৰ কৰাল গ্ৰাসত সমগ্ৰ ৰাজ্য৷ মহামাৰীৰ ত্ৰাস আৰু বানৰ কৱলত পৰি ৰাজ্যখনৰ বিস্তৰ ক্ষতিসাধন হৈছে৷ বহু লোক কৰ্মসংস্থাপনহীন হৈ পৰিছে৷ সমানে বিধ্বস্ত হৈ পৰিছে আৰ্থিক অৱস্থা। লক-ডাউন আৰু বানৰ ফলত এমুঠি অন্নৰ বাবে হাহাকাৰ কৰিছে শ-শ পৰিয়ালে৷

কিন্তু তাৰ মাজতে এই জটিল সময়ছোৱাত ক’ৰোনা মাহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে সততাৰে যুঁজ দিছে আৰক্ষী, চাফাইকৰ্মী, চিকিৎসক-চিকিৎসাকৰ্মীসকলে৷ নিজৰ জীৱনক তুচ্ছ জ্ঞান কৰি আৰক্ষী, চাফাইকৰ্মী, চিকিৎসক-চিকিৎসাকৰ্মীসকলে কাম কৰি গৈছে৷ কিন্তু ৰাজ্য চৰকাৰৰ অধীনৰে আন একাংশ লোকে দুৰ্ভাগ্যজনক ভাৱে মহামাৰীৰ জটিল সময়ত বিনা পাৰিশ্ৰমিক অবিহনে সেৱা আগবঢ়াব লগীয়া হৈছে৷ পেটত গাঠি দি বৃহৎ সংখ্যক লোকে জনসেৱা কৰি গৈছে৷

বিনা পাৰিশ্ৰমিকত কাম কৰি থকা এইসকল কোন বাৰু? বছৰ বছৰ ধৰি বিনা পাৰিশ্ৰমিকে কাম কৰি আছে এই সকল লোক কোন জানেনে? সেইসকল লোক হৈছে জনস্বাস্থ্য কাৰিকৰী বিভাগৰ পানী যোগান আঁচনিসমূহত কৰ্মৰত অবৈতনিক কৰ্মচাৰীসকল। এইসকল লোকক চৰকাৰে পাৰিশ্ৰমিক আদায় নিদিয়াৰ ফলত ঘৰ চলাব নোৱাৰা পৰিবেশৰ সৃষ্টি হৈছে৷ পৰিয়ালৰৰ অচলাৱস্থাৰ ফলত এতিয়া হাহাকাৰ অৱস্থা৷ এসাজ ভাতৰ বাবে নিজে হাহাকাৰ কৰিলেও ৰাইজক সময় মতে, বিশুদ্ধ খোৱা পানী যোগান ধৰি গৈছে এইসকল লোকে৷

ৰাইজক বিশুদ্ধ খোৱা পানী যোগান ধৰাত ব্যস্ত হৈ থকা এইসকল লোকৰ কথা ভাবিছে নে বিভাগীয় মন্ত্ৰী ৰিহন দৈমাৰীয়ে। অবৈতনিক ভাৱে ১০-১৫ বছৰ ধৰি কাম কৰি থকা এইসকল লোকৰ চাকৰি নিয়মীয়া নকৰাৰ লগতে দৰমহা সময় মতে আদায় দিয়া নাই চৰকাৰে৷ চাকৰি নিয়মীয়াকৰণৰ দাবীত সময়ে সময়ে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰি দাবী জনাই অহাৰ পিছতো ৰাজ্য চৰকাৰে গুৰুত্ব প্ৰদান কৰা নাই বুলি ৰাজ্যৰ বিশুদ্ধ পানী যোগান আঁচনিসমূহত কৰ্মৰত অবৈতনিক শ্ৰমিকসকলে৷

বিগত ২০০৫ চনৰ পৰাই সমগ্ৰ অসমৰ প্ৰায় ৭ হাজাৰ এনে কৰ্মচাৰীয়ে পাৰিশ্ৰমিকৰ নামত এটকাও নোপোৱাকৈয়ে কেৱল চৰকাৰী পক্ষৰ আশ্বাসৰ ওপৰত ভৰষা কৰি সেৱা আগবঢ়াই আহিছে। ২০১৬ বৰ্ষৰ কেবিনেটৰ সিদ্ধান্ত অনুসৰি এইসকল কৰ্মচাৰীক ৬ হাজাৰ টকাকৈ ফিক্সড-পে আদায় দিয়াৰ কথা আছিল যদিও আজিও সেয়া আজিলৈ পাবলৈ সক্ষম নহ’ল।

যাৰ বাবে এতিয়া চৰম হতাশাত ভুগিছে এইসকল কৰ্মচাৰী। সময়ে সময়ে এইসকল কৰ্মচাৰীয়ে চাকৰি নিয়মীয়া কৰিবলৈ আন্দোলনৰ কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰি সংশ্লিষ্ট কৰ্তৃপক্ষক হেঁচা প্ৰয়োগ কৰি আহিছে যদিও সেয়া সকলো ফুটুকাৰ ফেন হৈ পৰিছে। সম্প্ৰতি ক’ৰোনা কালত ভীষণ আৰ্থিক সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে এইসকল বেতনবিহীন কৰ্মচাৰী৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে