January 31, 2023, 9:18 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

জগত-সভাত আমাৰ ভাষাঃ অসমীয়াৰ মুখৰ ভাষাটো ‘গুগল ট্ৰেন্সলেটৰ’ত সংযোজিত

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, May 12, 2022
  • 76 Time View

সুৱদিসুৰীয়া অসমীয়া ভাষা জগত-সভাত আকৌ এবাৰ স্থান লাভ কৰিলে৷ উজ্জ্বল হৈ জিলিকি উঠিছে অসমীয়া ভাষা৷ অসমী আইৰ মুখৰ ভাষাটো ‘গুগল ট্ৰেন্সলেটৰ’ত নতুনকৈ সংযোজিত ২৪টা ভাষাৰ ভিতৰত অৰ্ন্তভুক্ত হোৱাত প্ৰতিগৰাকী অসমীয়াৰ লগতে দেশ-বিদেশৰ প্ৰতিগৰাকী অসমীয়াক বিমল আনন্দ লাভ কৰিছে। এই বহু প্ৰতীক্ষিত ডিজিটেল সংযোজনৰ বাবে গুগল কৰ্তৃপক্ষক অসমীয়া মানুহে ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰিছে। ভাষা অসমীয়া জাতিৰ সঞ্জীৱনী। অসমীয়া ভাষাৰ ব্যাপক প্ৰচাৰ আৰু প্ৰসাৰৰ যোগেদি আমাৰ মাতৃভাষাৰ শ্ৰীবৃদ্ধিৰ হ’কে কাম কৰা প্ৰতিজন অসমীয়াক অসমীয়াই ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰিছে৷ প্ৰাণৰো আপোন অসমীয়া ভাষাৰ চৰ্চা আৰু প্ৰয়োগ অব্যাহত ৰাখি ভাষাটোক চিৰচহকী কৰি ৰখাৰ আহ্বান বিভিন্ন জনৰ৷

গুগ’ল ট্ৰেন্সলেচনত অসমীয়া ভাষাৰ সংযোজনে এতিয়াৰে পৰা অসমীয়া ভাষাৰ জ্ঞানৰে দেশ-বিদেশৰ মানুহৰ লগত মত বিনিময় কৰিব পৰা যাব৷ ইংৰাজী নজনাকৈয়ে স্পেইন, জাপান, চীনলৈ গৈ আপুনি ভাব বিনিময় কৰিব পাৰিব৷ নিজৰ ভাষাত বক্তব্য দিলেই গুগ’লে অনুবাদ কৰিব অন্য ভাষালৈ অসম সাহিত্য সভাৰ লগতে একাংশ সচেতন অসমীয়াৰ নেৰানেপেৰা প্ৰচেষ্টাত সম্ভৱ হৈ উঠিছে এই কাম৷ ৫ লাখ ৬১ হাজাৰ ৫০০ অসমীয়া শব্দ সংযোজন হ’ল গুগ’লত৷ ২০২০ চনত লকডাউনৰ সময়ত অসম সাহিত্য সভাৰ সভাপতি কুলধৰ শইকীয়াই নতুন প্ৰজন্মক গুগ’লত অসমীয়া শব্দ সংযোজন কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল৷ ২০২১ চনত বেটা ভাৰ্ছন সম্পাদনা কৰিবলৈ জনোৱা আহ্বানৰ পিছত অৱশেষত স্বীকৃতি পালে গুগ’লত অসমীয়া ভাষাই৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে