May 25, 2022, 11:31 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি গোৱৰ্ধনা আৰক্ষী থানা এলেকাত অঘটনঃ মেচিনত সোমাই ২২ বছৰীয়া শ্ৰমিকৰ মৃত্যু শ্ৰীনগৰত আৰক্ষী জোৱান মালিক চাহিব সৌৰা আনচাৰক গুলীয়াই হত্যা, ৭ বছৰীয়া কন্যা আহত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয়ৰ সমীপত অচিনাক্ত মৃতদেহ উদ্ধাৰ কামপুৰত পুনৰ বানত উটি গৈ শিশুৰ মৃত্যু তামিলনাডুত বিজেপি নেতাক গুলীয়াই হত্যা মৃত্যু আহে সংগোপনে, মঙলবাৰৰ পুৱাৰ দৌৰেই হৈ পৰিল শেষবাৰৰ দৌৰ… কোকৰাঝাৰত পুনৰাই নাৱালিকাক ধৰ্ষণঃ তিনি পাষণ্ড আফুৰউদ্দিন, মুস্তাফা, ছামেজউদ্দিন গ্ৰেপ্তাৰ বৰক্ষেত্ৰীৰ চৰাঞ্চল পৰিদৰ্শন কংগ্ৰেছী বিধায়ক দিগন্ত বৰ্মন ৰেকিবুদ্দিন আহমেদ, বসন্ত দাসৰ বিৰোধী একত্ৰিত হ’লে দখল কৰিব পাৰিব ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আসনঃ নাড্ডাৰ ঘৰত বিজেপিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অসম আন্দোলনৰ সক্ৰিয় কৰ্মী-সমাজসেৱক থানেশ্বৰ বৰাৰ মৃত্যু, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ শোক প্ৰকাশ

চিবিআইক লৈ দেশৰ মুখ্য ন্যায়াধীশৰ মন্তব্য ‘নেতা স্থায়ী নহয়-আহি থাকে, গৈ থাকে, কিন্তু আপুনি স্থায়ী’

Reporter Name
  • Update Time : Friday, April 1, 2022
  • 34 Time View

দেশৰ শীৰ্ষ আদালতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ৰমনাই চিবিআইক লৈ বিশেষ মন্তব্য প্ৰকাশ কৰিছে৷ তদন্তকাৰী সংস্থা চিবিআইক বিশ্বাসযোগ্যতাৰ কথা মনত পেলাই দিয়ে মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ৰমনাই৷ চিবিআই পদক্ষেপ আৰু বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত নিষ্ক্ৰিয়তাক লৈ প্ৰশ্ন তোলে। মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ৰমনাই কয় যে দুৰ্নীতিৰ অভিযোগত আপোনালোকৰ ভাবমূৰ্তি কলুষিত হৈছে। প্ৰায়ে আৰক্ষী বিষয়াসকলে আমাৰ ওচৰলৈ আহে আৰু কয় যে তেওঁলোকক অত্যাচাৰ কৰা হৈছে৷ ৰাজনৈতিক প্ৰতিনিধি সলনি হৈ থাকে, কিন্তু আপোনালোকে সদায়েই থাকিব। গণতান্ত্ৰিক অনুসন্ধানকাৰী সংস্থাসমূহৰ ভূমিকা আৰু দায়বদ্ধতা শীৰ্ষক এক বক্তৃতাত ভাষণ দি মুখ্য ন্যায়াধীশে বৰ্ণনা কৰে যে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পিছৰ পৰা এতিয়ালৈকে ভাৰতত আৰক্ষী ব্যৱস্থা কেনেদৰে সলনি হৈছে৷ কিন্তু সময়ৰ লগে লগে চিবিআই গুৰুতৰ ৰাজহুৱা নজৰত পৰি আহিছে।

এন ভি ৰমনাই কয় যে তদন্তকাৰী সংস্থাটোক স্বতন্ত্ৰ, স্বায়ত্ত কৰাটো সময়ৰ প্ৰয়োজন। একেটা অপৰাধত একাধিক সংস্থাৰ অনুসন্ধানৰ ফলত হাৰাশাস্তি হয়। অপৰাধ এটা পঞ্জীয়ন হোৱাৰ পিছত, কোনটো সংস্থাই ইয়াৰ তদন্ত কৰিব সেয়া সিদ্ধান্ত লোৱা উচিত। আজিকালি একেটা গোচৰৰ তদন্ত কেইবাটাও সংস্থাৰ দ্বাৰা কৰা হয়। এইটোৱে প্ৰতিষ্ঠানটোক নিৰ্যাতনৰ সঁজুলি হিচাপে দোষী সাব্যস্ত হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব। এবাৰ প্ৰতিবেদন দিয়াৰ পিছত, সংগঠনটোৱে কোনটো সংস্থাই তদন্তৰ দায়িত্ব ল’ব সেয়া সিদ্ধান্ত লোৱা উচিত। যেতিয়া আপুনি নমস্কাৰ নকৰে, আপুনি বীৰত্বৰ বাবে জনাজাত হ’ব।

মুখ্য ন্যায়াধীশে আৰু কয় যে আৰক্ষী কেৱল এটা কাম নহয়, এক আহ্বান। ভাৰতত, ব্ৰিটিছে এখন আইন প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল য’ত ৰাজকীয় আৰক্ষী সৃষ্টি কৰা হৈছিল যাক ভাৰতীয় নাগৰিকত্ব নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল। ৰাজনৈতিক প্ৰভুসকলৰ দ্বাৰা আৰক্ষীৰ অপব্যৱহাৰ এটা নতুন বৈশিষ্ট্য নহয়। আৰক্ষীক সাধাৰণতে আইনৰ শাসন বজাই ৰখাৰ দায়িত্ব দিয়া হয় আৰু ন্যায় প্ৰদান ব্যৱস্থাৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ। ন্যায্যতাৰ দাবী হৈছে আৰক্ষীক সম্পূৰ্ণ স্বায়ত্তশাসন দিয়া। সকলো প্ৰতিষ্ঠানে গণতান্ত্ৰিক মূল্যবোধক বজাই ৰাখিব আৰু শক্তিশালী কৰিব লাগিব। কোনো আধিপত্যবাদী প্ৰৱণতাক বিকশিত হ’বলৈ দিয়া উচিত নহয়। ন্যায়পালিকাইয়াৰ নিৰপেক্ষতাৰ বাবে তদন্ত চিবিআইলৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ অনুৰোধৰে ভৰি পৰিছিল। কিন্তু সময় ৰখাৰ লগে লগে, চিবিআইয়ে আন প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ দৰে এক গভীৰ পৰোক্ষ তদন্তৰ অধীনলৈ আহিছে।

দুৰ্নীতিৰ অভিযোগৰ বাবে আৰক্ষীৰ ভাবমূৰ্তি গভীৰ আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছে। প্ৰায়ে আৰক্ষী বিষয়াসকলে আমাৰ ওচৰলৈ আহে আৰু অভিযোগ কৰে যে চৰকাৰৰ পৰিৱৰ্তনৰ বাবে তেওঁলোকক হাৰাশাস্তি কৰা হৈছে। কিন্তু আপুনি মনত ৰাখিব লাগিব যে প্ৰতিনিধিসকলে সময়ৰ সৈতে সলনি হৈ থাকে, কিন্তু আপুনি স্থায়ী। মুখ্য ন্যায়াধীশে পুনৰ কয় যে সামাজিক বৈধতাৰ প্ৰয়োজন আছে আৰু ই ৰাজনৈতিক-কাৰ্যবাহী মিত্ৰতা ভংগ কৰাৰ পৰা আহিব। প্ৰতিষ্ঠানটো বেয়া বা ইয়াৰ নেতৃত্বৰ দৰে ভাল। আমি হয়ৰ সৈতে যাব পাৰো বা আদৰ্শ হ’ব পাৰো। চাকৰিৰ প্ৰকৃতিয়ে আপোনাক চাপত কাম কৰিবলৈ বাধ্য কৰে।

আপোনাৰ মানসিক আৰু শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ যত্ন লোৱা প্ৰয়োজন। আইনী প্ৰতিষ্ঠানসমূহত মহিলাৰ অধিক উপস্থিতিৰ বাবে মোৰ আকাংক্ষা সকলো প্ৰতিষ্ঠানৰ বাবে সঁচা আৰু সেয়েহে অপৰাধী ন্যায় ব্যৱস্থাত অধিক মহিলা প্ৰতিনিধিত্বৰ প্ৰয়োজন। মহিলাসকলৰ উপস্থিতিয়ে ভুক্তভোগীসকলক আগবাঢ়ি আহি অভিযোগ দাখিল কৰাত সহায় কৰিব। আৰক্ষী আৰু জনসাধাৰণে এক সুৰক্ষিত সমাজ গঢ়ি তুলিবলৈ একেলগে কাম কৰিব লাগিব।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে