February 1, 2023, 1:37 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

চকলাঘাটত মূল্যবৃদ্ধিৰ বিৰুদ্ধে গ্ৰামীণ শ্ৰমিক সন্থাৰ উদ্যোগত মহিলাৰ প্ৰতিবাদ

Reporter Name
  • Update Time : Tuesday, April 5, 2022
  • 79 Time View

জয়ন্ত মুদৈ, বেবেজীয়াঃ সদৌ অসম গ্ৰামীণ শ্ৰমিক সন্থা আৰু মাইক্র’ফাইনেন্স শোষণ বিৰোধী যৌথ সংগ্ৰামী মঞ্চৰ ক্ষেত্ৰী গাঁও শাখা সমিতিৰ যৌথ উদ্যোগত মঙলবাৰে নগাঁও জিলাৰ চকলাঘাটৰ গান্ধী পথাৰত এখনি প্ৰতিবাদী সভা অনুষ্ঠিত কৰা হয়৷ জোন দেৱীৰ পৌৰহিত্যত অনুষ্ঠিত হোৱা সভাখনিত মূূূল্যবৃদ্ধিৰ আৰু মাইক্র’ফাইনেন্স কোম্পানী সমূহে ঋণগ্ৰস্ত মহিলাসকলক ওপৰত চলোৱা হাৰাশাস্তিৰ প্ৰতিবাদ জনোৱাৰ সমান্তৰালকৈ ঋণ মাফৰ প্র-পত্র অসম চৰকাৰে শীঘ্ৰে প্রদান কৰাৰ দাবী উত্থাপন কৰা হয়। মামনি শইকীয়াই উদ্দেশ্য ব্যাখ্যা কৰা সভাখনিত সদৌ অসম গ্ৰামীণ শ্ৰমিক সন্থাৰ কেন্দ্ৰীয় সমিতিৰ সাধাৰণ সম্পাদক তথা মাইক্র’ফাইনেন্স শোষণ বিৰোধী যৌথ সংগ্ৰামী মঞ্চৰ মুখ্য আহ্বায়ক অৰূপ কুমাৰ মহন্তই অংশ গ্ৰহন কৰি কয় যে-বৰ্তমানৰ মূখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ক্ষমতা লাভৰ স্বাৰ্থত অসমৰ ৰাইজৰ লগতে বৃহত্তৰ মহিলা সমাজক প্ৰতাৰণা আৰু প্রবঞ্চনা কৰিলে। ঋণগ্ৰস্ত মহিলাসকলক এটকা কেজিত চাউল, অৰুণোদয়ত মাহে তিনি হাজাৰ টকা আৰু মাইক্র’ফাইনেন্সৰ ঋণ ৰেহাই আদি প্ৰতিশ্ৰুতিৰে গ্ৰাম্য জীৱনৰ পৰিয়াল পৰিচালনাৰ দুৰ্বিসহ অৱস্থাৰ অন্ত পৰি এক নিশ্চিন্ত সুখৰ জীৱনৰ সপোনহে দেখুৱালে। কিন্তু কাৰ্যতঃ আজি পেট্রল, ডিজেল, ৰন্ধন গেছৰ লগতে নিত্য ব্যৱহার্য সামগ্রীৰ আকাশলংঘী মূল্যবৃদ্ধি সকলোকে মাধমাৰ শোধাইছে। ঋণগ্রস্ত মহিলাৰ ঋণমুক্তি পৰিবর্তে ঋণ পৰিশোধৰ আইনী জাননীহে দিছে। ভাষণ প্ৰসংগত শ্ৰমিক নেতাগৰাকীয়ে মূখ্যমন্ত্ৰীৰ এই প্রবঞ্চনা আৰু প্ৰতাৰণাৰ বিৰুদ্ধে গাঁৱে-গাঁৱে প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাই। প্ৰায় দুই শতাধিক মহিলাই অংশগ্ৰহণ কৰা সভাখনিত গ্ৰামীণ শ্ৰমিক সন্থাৰ স্বপন হাজৰীকা, হেমেন মুদৈ, হেমেন নাথ, মাইক্র’ফাইনেন্সৰ শোষণ বিৰোধী যৌথ সংগ্ৰামী মঞ্চৰ অনিতা দাস, ববী দেৱী, প্ৰগতিশীল নাৰী সন্থাৰ নেত্রী আয়েফা বেগম আৰু উমা পাতৰ উপস্থিত থাকে। সভাৰ অন্তত মূল্যবৃদ্ধিৰ বিৰুদ্ধে আৰু ঋণমুক্তিৰ দাবীত ধৰ্ণা কাৰ্যসূচী ৰূপায়ন কৰি গান্ধী পথাৰৰ চৌপাশ উত্তায়ল কৰি তোলে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে