January 30, 2023, 5:03 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা ওড়িশাৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীলৈ আৰক্ষীৰ গুলী বাঢ়িয়েই আছেঃ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আকৌ বাঢ়িব বিদ্যুৎ মাচুল ৩৭ খন পতাকা উত্তোলনেৰে আৰম্ভ হ’ল সদৌ অসম গ্ৰাম্য পুথিভঁৰাল সন্থাৰ ৰাজ্যিক অধিবেশন কটন বিশ্ববিদ্যালয়ত ড০ সূৰ্য কুমাৰ ভূঞাৰ জন্মদিৱস উদযাপন

গৰুৰ ফেশ্বন-শ্বঃ বোকা-পানীত নহয় বিহুগীতৰ তালত ৰেম্পলৈ কজলা-পখৰা

Reporter Name
  • Update Time : Thursday, April 14, 2022
  • 134 Time View

বজালীৰ পৰা কৈলাস চৌধুৰীঃ পৰম্পৰা ৰক্ষা কৰি গৰু বিহুৰ দিনটোত কজলা-পখৰাই ৰেম্পত পুনৰ খোজ দিলে৷ বিগত তিনিটা বছৰে কজলা-পখৰাই ৰেম্পত খোজ কাঢ়িব পৰা নাছিল যদিও ক’ৰোনাৰ সংক্ৰমণ ৰোধ হোৱাৰ পিছতে আজি গৰু বিহুৰ দিনটোত কজলা-পখৰাই ৰেম্পত খোজ দিলে৷ গৰু বিহুৰ দিনটোত বজালীৰ ঐতিহাসিক গোবিন্দপুৰ সত্ৰত গৰুৰ ফেশ্বন-শ্ব পুনৰ আজি অনুষ্ঠিত হয়৷ ১৭ সংখ্যক বাৰ্ষিক গৰুৰ ফেশ্বন-শ্বত ৰেম্পত পৰম্পৰাগত সাজেৰে বিহুগীতৰ তালে তালে খোজ দিলে কজলা-পখৰাই৷ ৰেম্পত পৰম্পৰাগত কৃষকৰ সম্পদ গৰুৱে খোজকাঢ়ি আকৰ্ষণ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰিল৷ এক প্ৰকাৰ ক’বলৈ গলে গৰু বিহুৰ দিনটোত বজালীৰ ঐতিহাসিক গোবিন্দপুৰ সত্ৰ চৌহদ কৃষক ৰাইজ আৰু সুসজ্জিত গোধনেৰে মুখৰিত হৈ পৰিল৷ অসমীয়া চহা জীৱনৰ পৰম্পৰাগত সম্পদ নাঙল, জাপি, যুৱলী, খৰাহী, পাচী, কোৰ, যঁতৰ, তাঁতশাল, জাল, পলো, গামোচা আদিৰে সজোৱা ৰেম্পত উঠে গোধন৷ নানাৰঙী বেশভূষাৰে নাচনীজনী কৰি সজোৱা গোধনক, বিহুৱা ডেকাৰ দৰে হৈ পৰিল হালৰ হালুৱা৷ বিহুগীতৰ তালে তালে ৰেম্পলৈ আদৰি অনা হ’ল গোধনক৷ উল্লেখ্য যে, ৰাজ্যৰ ভিতৰতে এইখনেই একমাত্র গোধনক ৰেম্পত আনি পতা গৰুৰ সৌন্দর্য প্ৰতিযোগিতা৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে