February 6, 2023, 8:49 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি নগাঁও-মৰিগাঁৱৰ সীমান্তৱৰ্তী কহুঁৱাআটীত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শৈৱ সংঘৰ স্থাপনা সমাৰোহ সম্পন্ন মিছন বসুন্ধৰা আঁচনিৰ আবেদনৰ অন্তিম দিন ৩১ মাৰ্চলৈ বৃদ্ধি নগাঁৱৰ হিন্দু মিলন মন্দিৰত মাঘী পূৰ্ণিমা উদযাপন হিমালয়ৰ পাদদেশ আছে বিপদজনক অৱস্থাতঃ তুৰস্কৰ ভূমিকম্পত ২০০ জনৰ প্ৰাণহানি ইটোৰ পিছত সিটো বিৰ্তকই লগ এৰা নাই এজন ভাৰতীয় প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰক কাছাৰত চাঞ্চল্যকৰ ঘটনাঃ প্ৰেমিকৰ সৈতে সোনকালে বিয়া হ’ব নোৱাৰাৰ আশংকাত চৰম সিদ্ধান্ত ১৬ বছৰীয়া মাহমুদা বেগমৰ দেশৰ ১০ জন ধনী সাংসদৰ তালিকাত আজমলঃ ১০ বছৰত ৪৮ কোটি টকাৰ সম্পত্তি বৃদ্ধি মাৰ্কিন আকাশত ধ্বংস হ’ল চীনৰ সন্দেহজনক ‘স্পাই বেলুন আৰক্ষীৰ অভিযান চলি আছেঃ শহুৰেকৰ ঘৰতে আত্মহত্যাৰ চেষ্টা ১৮ বছৰীয়া অংকুৰৰ পাকিস্তানৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি পাৰভেজ মুশ্বাৰফৰ দেহাৱসান

কেতিয়া ওৰ পৰিব ৰহস্যৰ, কি আছে কবি নীলমণি ফুকনৰ বন্ধ খামত

Reporter Name
  • Update Time : Monday, January 23, 2023
  • 15 Time View

কবি নীলমণি ফুকনৰ এখন চিঠি তেওঁৰ শ্ৰাদ্ধৰ পিছতেই ৰাজহুৱা কৰিব নিত্য বৰাই৷ প্ৰতিদিন কাকতৰ সম্পাদক হৈ থকাৰ সময়ত নিত্য বৰাক এটি বন্ধৰ খাম দিছিল কবি নীলমণি ফুকনে৷ নীলমণি ফুকনৰ বিৰুদ্ধে এসময়ত অসমৰ অসমৰ একাংশ কবি-সাহিত্যিকে ষড়যন্ত্ৰ ৰচনা কৰিছিল আৰু কবিৰ বিৰুদ্ধে আনৰ কবিতা চুৰি কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল৷ সেই অভিযোগে কবি নীলমণি ফুকনক মানসিকভাৱে জৰ্জৰিত কৰিছিল আৰু সমগ্ৰ বিষয়টোক কেন্দ্ৰ কৰি সেইসময়ত অসমৰ বৌদ্ধিক শিবিৰ দুটা ভাগত বিভক্ত হৈছিল৷ তেনে পৰিস্থিতিত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে কৰা ষড়যন্ত্ৰত কোন জড়িত সেই বিষয়ে সবিস্তাৰে লিখি নিত্য বৰাৰ হাতত এটি বন্ধৰ খামত জমা দি কবি নীলমণি ফুকনে তেওঁৰ মৃত্যুৰ পিছত সেই খাম খুলিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল৷ মঙলবাৰে অৰ্থাৎ ২৪ ফেব্ৰুৱাৰীত সেই বন্ধ খাম ৰাজহুৱা কৰাৰ কথা আছিল যদিও কবিৰ পৰিয়ালৰ তৰফৰ পৰা নিত্য বৰালৈ এটা অনুৰোধ আহিল যে অহা ৩১ জানুৱাৰীৰ পাছতহে সেই খাম খুলিব লাগে৷ কবিৰ আদ্যশ্ৰাদ্ধ হৈ যোৱাৰ পাছত তেওঁৰ ইচ্ছা অনুযায়ী সেই তথ্য ৰাজহুৱা কৰি লাগে বুলি পৰিয়ালৰ লোকে কৰা অনুৰোধক সন্মান জনায় বিশিষ্ট সাহিত্যিক নিত্য বৰাই ৩১ জানুৱাৰীৰ পিছত সেই বন্ধ খাম খুলিব বুলি জানিবলৈ দিছে৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে