February 1, 2023, 1:47 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

কাৰ্বি পাহাৰত শুৰপোকৰ তাণ্ডৱ, কীটনাশক ক্ৰয় কৰিবলৈ খেতিয়কৰ হাতত নাই টকা, গেৰ ধৰা খেতি বিনষ্ট

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, September 16, 2020
  • 143 Time View

প্ৰাণদ্বীপ চেতিয়া, বোকাজানঃ গেৰ ধৰা ধানৰ ঠোকত আক্ৰমণ কৰি গৈছে পোকে৷ শুৰপোক, মজ্জা-খোৱা পোকে ধানৰ পাতত কণী পৰাত হালধীয়া পৰিছে খেতি পথাৰ৷ মহামাৰীৰ পিছত বান আৰু এইবাৰ পোকে তাণ্ডৱ চলাইছে কৃষকৰ পথাৰত৷ ভূতৰ ওপৰত দানহ পৰা দি মাৰাত্মক শুৰপোকৰ আক্ৰমণে অন্য এক জটীল পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰিছে কাৰ্বি আংলং জিলাৰ বোকাজান মহকুমাৰ বৃহৎ কৃষি প্ৰধান এলেকাত।

প্ৰায় এসপ্তাহ ধৰি বোকাজানৰ কেইবা শ বিঘা কৃষিভূমিত শুৰপোকে তাণ্ডৱৰ চলোৱাৰ ফলত নিমিষতে বিনষ্ট হৈছে একো একোখন বিশাল পথাৰ। শেহতীয়াকৈ বোকাজানৰ ৰাঞ্চিগাঁও, বাঘজান, মাজগাঁও, নেপেৰপট্টি আদি গাঁৱৰ ৫০০ বিঘাতকৈ অধিক কৃষিভূমিত শুৰপোকৰ আক্ৰমণৰ ফলত বৃহত্তৰ এলেকাৰ শস্য সম্পূৰ্ণৰূপে বিনষ্ট হয়।

ভূক্তভোগী কৃষকসকলে জানিবলৈ দিয়া মতে, যোৱা প্ৰায় ১০ দিন পূৰ্বে বাঢ়নী পানীৰ সৈতে কৃষিভূমিলৈ উটি আহিছে শুৰপোকৰ জাক৷ এই পোকৰ জাকে নিশাটোৰ ভিতৰতে এক বিস্তীৰ্ণ এলেকাৰ ধানগছ কুটি নষ্ট কৰি পেলোৱাৰ ফলত ভীষণ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে দৰিদ্ৰ কৃষকসকল। অঞ্চলটোৰ এক বিশাল এলেকা আৱৰি ধৰাত শুৰপোক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰি মূৰে কপালে হাত দিবলগীয়া হৈছে দৰিদ্ৰ কৃষকসকলে।

কৃষকৰ হাতত অৰ্থ৷ তথাপিও কৃষকসকলে গাঁঠিৰ ধন ভাঙি পথাৰত ইতিপূৰ্বে বহু কীটনাশক ব্যৱহাৰ কৰিছে যদিও শুৰপোকৰ ওপৰত ইয়াৰ কোনো প্ৰভাৱ পৰা নাই বুলিও জানিবলৈ দিছে। ইয়াৰ মাজতে আজি কৃষি বিভাগৰ দুগৰাকী বিষয়া ক্ষতিগ্ৰস্ত এলেকাত উপস্থিত হৈ পৰিস্থিতিৰ বুজ লোৱাৰ লগতে শুৰপোকৰ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰাৰ বাবে কৃষকসকলক পথাৰৰ আলিসমূহত কেৰাচিন, মালাথিয়ানডাছ, চেভেনডাছ আদি ছটিয়াই দিয়াৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

চৰাই-চিৰিকটিয়ে যাতে পোকসমূহ খাব পাৰে তাৰবাবে পথাৰত জেং আদি পুতি দিবলৈও কৃষকসকলক পৰামৰ্শ দিয়ে। এই সন্দৰ্ভত জিলা কৃষি বিভাগৰ ডিফুস্থিত মুখ্য কাৰ্যালয়লৈ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰাৰ লগতে শুৰপোকৰ আক্ৰমণৰ পৰা কৃষিভূমি ৰক্ষা কৰাৰ বাবে শীঘ্ৰে কীটনাশক যোগান ধৰা হ’ব বুলি সংবাদ মাধ্যমক জানিবলৈ দিয়ে বিষয়া দুগৰাকীয়ে। ন ধানে গেৰ মেলিবলৈ লোৱাৰ সময়তে শুৰপোকৰ আক্ৰমণত বিস্তৰ ক্ষতিৰ সন্মুখীন হোৱা কৃষকসকলে ক্ষতিপূৰণ দিয়াৰ বাবে চৰকাৰক দাবী জনাইছে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে