February 2, 2023, 4:21 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি প্ৰেমত হাবুডুবো খোৱা উৰ্বশ্ৰীৰ প্ৰেম হৈ ৰ’ল আধৰুৱা… বিতৰ্কই লগ এৰা নাই সাহিত্য সভাৰ, কাৰ্যসূচীত বিনা অনুমতিত সন্নিবিষ্ট কৰিলে সাহিত্যিক ৰীতা চৌধুৰীৰ নাম নিম্ন মধ্যবিত্তক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ কৰৰ বোজা কিছু হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে নিৰ্মলা সীতাৰমণে APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

কামৰূপ পূব বন সংমণ্ডলৰ সহযোগত অসমৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত বন সেৱা বিষয়া সন্থাৰ বৃক্ষৰোপণ কাৰ্যসূচী সম্পন্ন

Reporter Name
  • Update Time : Friday, July 8, 2022
  • 29 Time View

চাংসাৰিঃ গুৱাহাটী মহানগৰৰ ওচৰত গৰ্ভাংগা সংৰক্ষিত বনাঞ্চলৰ নালাপাৰাত কামৰূপ পূব বন সংমণ্ডলৰ সহযোগত অসমৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত বন সেৱা বিষয়া সন্থাই শুকুৰবাৰে এক বৃক্ষৰোপণ কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰে। বৃক্ষৰোপণ কাৰ্যসূচীটো অনন্য আছিল কিয়নো অসমত বন আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ কাৰণে তেওঁলোকৰ সেৱা আগবঢ়োৱা বন বিষয়াসকলৰ স্মৃতিত গছপুলি ৰোপণ কৰা হৈছিল। গুস্তাভ মান আছিল প্ৰথম বন বিষয়া যিয়ে ১৮৭৪ চনৰ ১ মাৰ্চ তাৰিখে বন পৰিচালনাৰ বাবে অসম প্ৰদেশৰ বন বিভাগৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰাই, বহুতো বন বিষয়াই তেওঁলোকৰ সেৱা আগবঢ়াইছে আৰু এই অঞ্চলত বন আৰু বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ বাবে তেওঁলোকৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰিছে। এনে বহুতো বন বিষয়াই এতিয়া পৃথিৱীৰ পৰা বিদায় মাগিছে। আজিৰ এই বৃক্ষৰোপণ কাৰ্যসূচীটো অসম অৱসৰপ্ৰাপ্ত বন বিষয়া সন্থা আৰু কামৰূপ পূব বিভাগৰ এক যৌথ উদ্যোগ আছিল যাতে সেই বনকৰ্মীসকলক তেওঁলোকৰ স্মৃতিত পুলি ৰোপণ কৰি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰা হয়। আই এফ এছ বিষয়া ক্ৰমে গুস্তাভ মান, জে.এ. মেকি, এ.এল.হোম, ই.জি.চেষ্টাৰ,
ডব্লিউ.আৰ.এল.জেকব, এ.জে.ডব্লিউ. মিলৰয়, ডি.পি. নেওগ, কে.কে. বৰুৱা, এছ দেৱ ৰয়, এইচ.কে.নাথ, পি.চি. দাস, এল কে হাজৰিকা, পি. লাহোন এনে কিছুমান বন বিষয়া আছিল যাৰ স্মৃতিত আজিৰ কাৰ্যসূচীত গছপুলি ৰোপণ কৰা হয়। আজিৰ বৃক্ষৰোপণ কাৰ্যসূচীত অসমৰ কেইবাজনো অৱসৰপ্ৰাপ্ত বন বিষয়া, কামৰূপ পূব বিভাগৰ বিষয়া আৰু কৰ্মচাৰী আৰু স্থানীয় ৰাইজ উপস্থিত থাকে। এনে বন বিষয়াসকলৰ স্মৃতিত মুঠ ৮০ টা পুলি ৰোপণ কৰা হয়। জানিব পৰা মতে অসমৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত বন বিষয়া সন্থাই এনে বন বিষয়াসকলৰ স্মৃতিত বিভিন্ন থলুৱা প্ৰজাতিৰ পুলি ৰোপণ কৰি অঞ্চলসমূহত এটা স্মাৰক উদ্যান গঢ়ি তোলাৰ প্ৰয়াস কৰিব।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে