January 30, 2023, 8:04 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা ওড়িশাৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীলৈ আৰক্ষীৰ গুলী বাঢ়িয়েই আছেঃ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আকৌ বাঢ়িব বিদ্যুৎ মাচুল ৩৭ খন পতাকা উত্তোলনেৰে আৰম্ভ হ’ল সদৌ অসম গ্ৰাম্য পুথিভঁৰাল সন্থাৰ ৰাজ্যিক অধিবেশন কটন বিশ্ববিদ্যালয়ত ড০ সূৰ্য কুমাৰ ভূঞাৰ জন্মদিৱস উদযাপন

কামৰূপৰ চিলা, দীৰ্ঘেশ্বৰীৰ বিট অফিচাৰ সঞ্জীৱ-চহিদুলৰ ছত্ৰছায়াত অবাধ বনধ্বংস যজ্ঞ

Reporter Name
  • Update Time : Monday, March 7, 2022
  • 60 Time View

পঙ্কজ নাথ, চাংসাৰিঃ উত্তৰ কামৰূপত বনধ্বংস যজ্ঞৰ বিৰুদ্ধে বন বিভাগ কিম্বা কামৰূপ প্ৰশাসনে আজিলৈ কোনো উচিত পদক্ষেপ লোৱা পৰিক্ষিত নহ’ল। বন বিভাগৰ দুৰ্নীতি চৰম সীমাত উপনীত হৈছে। চিলা বনাঞ্চলৰ কেইবাখনো পাহাৰ বন মাফিয়াৰ তাণ্ডৱত নিঃশ্চিহ্ন হোৱাৰ দিশে আগবাঢ়িছে৷ উত্তৰ কামৰূপ বন সংমণ্ডল বিষয়া চানীদেউ চৌধুৰীৰ লগতে কামৰূপ প্ৰশাসনে ৰহস্যজনক ভাৱে মৌনতা অৱলম্বন কৰাহে পৰিলক্ষিত হৈছে। বন মাফিয়াৰ ভয়াৱহ আগ্ৰাসন আৰু প্ৰশাসন, বন বিভাগৰ দুৰ্ভাগ্যজনক ভূমিকাৰ বাবে প্ৰায়বোৰ পাহাৰ এতিয়া নিজৰ চৰিত্ৰ হেৰুৱাই টকলা হৈ পৰিছে। ফলত জৈৱ-বৈচিত্ৰত পৰি আহিছে মোক্ষম আঘাত। অভিযোগ অনুসৰি উত্তৰ কামৰূপ বন-সংমণ্ডলৰ চিলা ৰেঞ্জৰ মান্দাকাটা, সাতগাঁও এলেকাৰ পাহাৰসমূহ অবাধে পৈতৃক সম্পত্তিৰ দৰে ব্যৱহাৰ কৰি উচ্চ প্ৰাৱল্যৰ বিস্ফোৰণ ঘটাই পাহাৰৰ পৰা শিল-ৰঙামাটি আহৰণ কৰি ৰমৰমীয়া কলা ব্যৱসায় চলাই আছে এচামে।

বিশেষকৈ জনৈক কুলদীপ, বিপুল আৰু হাইদৰ নামৰ লোক কেইজনমানৰ নেতৃত্বত অবৈধভাৱে দৈনিক কেইবাশ ট্ৰাক ৰঙামাটি সৰবৰাহ হৈ আছে। ইয়াৰ উপৰিও দীৰ্ঘেশ্বৰী বিটতে কুমনগৰ এলেকাত গঢ়ি উঠিছে কেইবাটাও অবৈধ শিলকুৱৰী। ইয়াৰ পিছতো অঞ্চলটোত এনেদৰে কৰা অবৈধ খনন কাৰ্য আৰু অবৈধ শিলকুৱৰীৰ সম্পৰ্কত সাংঘাটিকভাবে ৰহস্যজনক মৌনতা অৱলম্বন কৰিছে দীৰ্ঘেশ্বৰী বিটৰ বিট অফিচাৰ চহিদুলে৷ এই সম্পৰ্কত ইতিমধ্যে সংবাদ মাধ্যমত বাতৰি প্ৰকাশ হোৱাৰ পিছতো কামৰূপ প্ৰশাসন কিম্বা উত্তৰ কামৰূপ বন সংমণ্ডলৰ বন বিষয়াই কোনো পদক্ষেপ গ্ৰহণ নকৰাত দুৰ্নীতিগ্ৰস্ত বিট অফিচাৰ চহিদুলে কুকৰ্মৰ দ্বাৰা আহৰণ কৰা ধনৰ ভাগ বন বিভাগ আৰু কামৰূপ প্ৰশাসনৰ কোনো ঘোচখোৰ বিষয়া কৰ্মচাৰীক দিয়াৰ সন্দেহ উপজিছে ৰাইজৰ মাজত। যাৰবাবে হয়তো নিৰ্ভীকভাবে বন মাফিয়াই অবাধ বনধ্বংস যজ্ঞ আৰু অবৈধ শিলকুৱৰী চলাই গৈছে বুলি একাংশই চিন্তা প্ৰকাশ কৰিছে।

বন বিভাগক অভিযোগ দাখিল কৰিলে বনকৰ্মীসকলে চালান থকা বুলি অৱগত কৰে যদিও স্থানীয় ৰাইজে অৱগত কৰামতে এখন চালানেৰে দহ-বাৰ ডাম্পাৰকৈ ৰঙামাটি-শিল সৰবৰাহ কৰি বনমাফিয়াই চৰকাৰৰ ৰাজহ ঘাটি কৰিছে বুলি অভিযোগ উত্থাপন হৈছে৷ কামৰূপ প্ৰশাসনৰ একাংশ অসাধু বিষয়াৰ লগতে বিট অফিচাৰ আৰু উত্তৰ কামৰূপ বন সংমণ্ডলৰ একাংশ বিষয়াৰ সৈতে গোপন বুজাবুজি কৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ বালিমাটি খননেৰে বৃহৎ ৰাজহ ফাকিৰে বালি মাফিয়াই ৰমৰমীয়া ব্যৱসায় চলাই নিছে। আনহাতে চিলা আৰু আজ্ঞাঠুৰী বিটৰ দায়িত্বত থকা বিট অফিচাৰ সঞ্জীৱ বৰ্মনৰ ছত্ৰছায়াতো বৃহৎ দুৰ্নীতি চলি থকাৰ আহি পৰিছে ভিন্ন অভিযোগ। অভিযোগ অনুসৰি চিলা বিটৰ অধীনষ্ঠ চাংসাৰি, কাটামুৰ, মলঙ, ধোপাতাৰী আদি অঞ্চলৰ চৰকাৰী ভুমি, পাহাৰৰ ৰঙামাটি আদি খনন ও পৰিবহন কৰি থকা বন মাফিয়াৰ সৈতে মিতিৰালি কৰি প্ৰতিখন ডাম্পাৰ জেচিবিৰ পৰা মাহিলী সংগ্ৰহ কৰি অহাৰ বাবে বন মাফিয়াই সংবাদ মাধ্যমত প্ৰকাশিত কোনো কথাকে ভ্ৰুক্ষেপ নকৰি নিৰ্বিঘ্নে এফালৰ পৰা পাহাৰৰ ৰঙামাটি আৰু চৰকাৰী ভুমি খনন কৰি আহিছে বুলি উঠিছে গুৰুতৰ অভিযোগ।

আজ্ঞাঠুৰী বিট এলেকাত অবৈধভাৱে নদীৰ বালিমাটি খনন ও সৰবৰাহ কৰি থকা বালি মাফিয়াৰ পৰাও দৈনিক আৰু মাহিলী কিষ্টিত ধনৰ লেন-দেন হৈ থকাৰ বাবেও সেই এলেকাত অবাধে লাখ লাখ টকাৰ কৰ ফাঁকিৰে ৰমৰমীয়া বালিমাটিৰ ব্যৱসায়েৰে বৃহৎ দুৰ্নীতি চলি আছে বুলিও আহি পৰিছে আন এক গুৰুতৰ অভিযোগ। এতিয়া চিলা ৰেঞ্জত ইমানবোৰ দুৰ্নীতি চলি থকাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত প্ৰকৃতিপ্ৰেমী ৰাইজে উপৰোক্ত বিষয়ত দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে জেহাদ ঘোষণা কৰা মূখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ হস্তক্ষেপ বিচাৰিছে। তাৰোপৰি কামৰূপ জিলা উপায়ুক্ত কৈলাশ কাৰ্তিক এনৰ লগতে বন বিভাগক উপৰোক্ত বিষয়ত গুৰুত্ব দিয়াৰ উপৰিও মৌনতা পৰিহাৰ কৰি কঠোৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে অঞ্চলটোৰ সচেতন ৰাইজে।

 

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে