February 1, 2023, 1:59 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

কমতাপুৰ স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ বিৰোধীতা দৰং কোচ-ৰাজবংশী ছাত্ৰ সন্থাৰ

Reporter Name
  • Update Time : Friday, September 4, 2020
  • 134 Time View

মঙলদৈঃ ৰাজ্যৰ তিনি জনগোষ্ঠীক স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদ প্ৰদান কৰাৰ উদ্দেশ্যে বৃহস্পতিবাৰে অসম বিধানসভাত গৃহীত কৰা হয় বিধেয়ক। কোচ ৰাজবংশীসকলৰ বাবে কমতাপুৰ স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদ, মৰাণ জনগোষ্ঠী আৰু মৰাণ স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদ আৰু মটক জনগোষ্ঠীৰ বাবে মটক স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদ বিধেয়ক গৃহীত হোৱাৰ লগে লগে এই তিনি জনগোষ্ঠীৰ স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদ গঠন কৰাৰ পথ প্ৰশস্ত হয়৷

কোচ ৰাজবংশীসকলক প্ৰদান কৰা কমতাপুৰ স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ বিৰোধীতা কৰে জনগোষ্ঠীটোৰ একাংশ দল-সংগঠনে৷ শুকুৰবাৰে মঙলদৈ চিলাৰাই ভৱনৰ সন্মুখত দৰং জিলা কোচ-ৰাজবংশী ছাত্ৰ সন্থা আৰু দৰং জিলা যুৱ-ছাত্ৰ সন্মিলনীয়ে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে কমতাপুৰ স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ বিৰোধীতা কৰে। দীৰ্ঘ দিন ধৰি কোঁচ ৰাজবংশীসকলৰ জাতীয় সংগঠনে কোচ-ৰাজবংশী সম্প্ৰদায়ক জনজাতিকৰণ কৰিবলৈ বাৰে বাৰে দাবী জনাই আহিছিল৷

কিন্তু বিভিন্ন সময়ত চৰকাৰৰ প্ৰতিনিধিয়ে কোচ-ৰাজবংশী সম্প্ৰদায়ৰ লগতে ৬ জনগোষ্ঠীক জনজাতি কৰা হ’ব বুলি কৈ আহিছিল যদিও মূৰকত কোচ-ৰাজবংশীক বিভাজনৰ ৰাজনীতি কৰি স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদ গঠন কৰি কণা হাঁহক পতান দিয়াৰ লেখীয়া কৰিলে বুলি কয় প্ৰতিবাদকাৰীসকলে। মঙলদৈ চিলাৰাই ভৱনৰ সন্মুখত প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰি কমতাপুৰ স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ প্ৰতিলিপি দাহ কৰি পৰবৰ্তী সময়ত এই পৰিষদ গঠনৰ বিৰোধিতা কৰি তীব্ৰ আন্দোলন কৰি যাব বুলি ঘোষণা কৰে দৰং জিলা কোচ-ৰাজবংশী ছাত্ৰ সন্থা আৰু দৰং জিলা যুৱ-ছাত্ৰ সন্মিলনীয়ে৷

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে