January 30, 2023, 7:34 pm
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা ওড়িশাৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীলৈ আৰক্ষীৰ গুলী বাঢ়িয়েই আছেঃ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আকৌ বাঢ়িব বিদ্যুৎ মাচুল ৩৭ খন পতাকা উত্তোলনেৰে আৰম্ভ হ’ল সদৌ অসম গ্ৰাম্য পুথিভঁৰাল সন্থাৰ ৰাজ্যিক অধিবেশন কটন বিশ্ববিদ্যালয়ত ড০ সূৰ্য কুমাৰ ভূঞাৰ জন্মদিৱস উদযাপন

কংগ্ৰেছৰ শোচনীয় পৰাজয়ৰ পিছতে বৃহৎ সংকট! ৰাজ্যসভাত নাথাকিব বিৰোধী দলপতিৰ মৰ্যাদা

Reporter Name
  • Update Time : Friday, March 11, 2022
  • 115 Time View

পাঁচখন ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছৰ দুৰ্বল প্ৰদৰ্শনৰ পিছতে ৰাজ্যসভাৰ সংখ্যা যথেষ্ট প্ৰভাৱিত হ’ব৷ দলটোৱে এতিয়া সংসদৰ উচ্চ সদনত (ৰাজ্যসভা) বিৰোধী দলৰ নেতাৰ মৰ্যাদা হেৰুওৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। এই বছৰ উচ্চ সদনৰ দ্বিবাৰ্ষিক নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হোৱাৰ পিছতে কংগ্ৰেছৰ সংখ্যা ঐতিহাসিকভাৱে কম হ’ব আৰু বিৰোধী দলৰ নেতাৰ স্থিতি বজাই ৰখাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নিম্নতম সংখ্যাৰ ওচৰত থকাৰ সুযোগ আছে।

যদি কংগ্ৰেছে এই বছৰৰ শেষৰ ফালে গুজৰাট নিৰ্বাচনত আৰু তাৰ পিছত অহা বছৰ কৰ্ণাটক বিধানসভা নিৰ্বাচনত ভাল প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ হয়, তেন্তে ই উচ্চ সদনৰ পৰৱৰ্তী দ্বিবাৰ্ষিক নিৰ্বাচনত বিৰোধী দলৰ নেতাৰ মৰ্যাদা হেৰুৱাব পাৰে। কংগ্ৰেছৰ বৰ্তমান উচ্চ সদনত ৩৪ জন সদস্য আছে আৰু এই বছৰ অভিলেখ নিম্নত উপনীত হ’বলৈ কমেও সাতখন আসন হেৰুৱাব।

নিয়ম অনুসৰি, এটা দলৰ সদনৰ মুঠ সদস্যপদৰ কমেও ১০ শতাংশ থাকিব লাগিব৷ তেতিয়াহে বিৰোধী দলৰ নেতাৰ মৰ্যাদা পাব পাৰে। ৰাজ্যসভাৰ বিষয়াসকলে কৈছিল যে সদনত বিৰোধী দলৰ নেতাৰ মৰ্যাদা বজাই ৰাখিবলৈ এটা দলৰ নেতাৰ বাবে কমেও ২৫ জন সদস্য থাকিব লাগে। বৰ্তমান মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গে কংগ্ৰেছৰ নেতা আৰু সদনৰ বিৰোধী দলৰ নেতা।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে