February 1, 2023, 1:30 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

এগৰাকী প্ৰচাৰবিমুখ অথচ সুখ্যাত কবিৰ কথাৰে…

Reporter Name
  • Update Time : Wednesday, September 23, 2020
  • 78 Time View

বিহালীঃ ৰাজ্যৰ সাহিত্যিক সকলৰ ভিতৰত অন্যতম এক নাম বিহালী সমষ্টিৰ বেদেতীৰ প্ৰচাৰবিমুখ কবি, গল্পকাৰ ঘন বৰুৱা। ১৯৭২ চনত শিক্ষকতাৰ দৰে মহান কৰ্মত নিয়োজিত হৈ জনতা উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ পৰা ২০০৭ চনত অধ্যক্ষ হিচাপে অৱসৰ গ্ৰহণ কৰে। অসম সাহিত্য সভা, সদৌ অসম কবি মঞ্চ আৰু গুৱাহাটী পৰা প্ৰকাশিত ‘কল্পজুন’ৰ আজীৱন সদস্য ঘন বৰুৱাই বিশ্বনাথ জিলাৰ কবি সাহিত্যিকৰ বহু গ্ৰন্থ উন্মোচন কৰি গ্ৰন্থৰ বিষয়ে সুন্দৰ আলোকপাত দাঙি ধৰি সাহিত্যিক সকলক প্ৰেৰণা জগাই আহিছে।

সাহিত্যৰ প্ৰতি থকা তাড়নাৰ বাবে ঘন বৰুৱাই বিশ্বনাথ মহাবিদ্যালয়ত অধ্যয়ণ কৰি থকা সময়তেই ১৯৬৮ চনত বিহালীৰ প্ৰথমখন কম্পিউটাৰত মুদ্ৰিত কৰা আলোচনী ‘ৰূপজ্যোতি’ প্ৰকাশ কৰি বিহালীবাসী ৰাইজক সাহিত্যৰ প্ৰতি আগ্ৰহী কৰি তুলিছিল। বেদেতীৰ পৰা প্ৰকাশ হোৱা ‘বেদৱতী’ আলোচনী খনৰ কেইবাটাও খণ্ড সম্পাদনা কৰিছে তেখেতে। আমাৰ অসম, নিয়মীয়া বাৰ্তা, এদিনৰ সংবাদ, জনসাধাৰণ, আজিৰ সংবাদ অগ্ৰদূত, বাৰ্তাপখিলী, আদি কাকত নিয়মীয়াকৈ সাহিত্য চৰ্চা কৰি আহিছে ।

বাস্তৱ জীৱনৰ কেতবোৰ সৰু সৰু ঘটনাক সহজ, সাৱলীল আৰু সংবেদনশীল প্ৰকাশ ভংগীয়ে তেওঁৰ সাহিত্যৰজীক অন্য এক মাত্ৰা প্ৰদান কৰে। বিহালী অঞ্চলৰ সাহিত্য চৰ্চা ক্ষেত্ৰখনত তেওঁৰ অৰিহণা অন্যন্য। তেওঁ আন এখন গ্ৰন্থ ‘ৰান্ধনী বেলিৰ ৰ’দ’ পূৰ্বায়ণ প্ৰকাশন, বিশ্বনাথ চাৰিআলি শাখাত প্ৰকাশৰ পথত, এই কথা জানিবলৈ দিয়ে পূৰ্বাঞ্চল প্ৰকাশন গোষ্ঠীৰ সঞ্চালক মানস জ্যোতি দাসে।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে