February 1, 2023, 9:16 am
শেহতীয়া খবৰ ▪️
শ্ৰীমন্ত শঙ্কৰদেৱ সঙ্ঘ বকলীয়াঘাট আঞ্চলিক শাখাৰ ৬৫ সংখ্যক প্ৰতিনিধি সভা জামুগুৰিহাটৰ ত্যাগবীৰ হেমবৰুৱা মহাবিদ্যালয়ত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সন্মিলন চিচুপানীত নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ অধিবেশন স্কুল অৱ ড্ৰামাৰ নিবেদন “দ্য চাইলেণ্ট কিলাৰ” মৰিয়নি বিহু সুৰক্ষা সমিতিৰ পঞ্চম দ্বিবাৰ্ষিক অধিবেশন আৰ্তজনৰ কাষত তিতাবৰ মহকুমা গ্ৰাম্য সাংবাদিক সংন্থা প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ কৃষক সন্মান নিধি বিষয়ক সভা ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছত জুই হোজাইৰ কপাহবাৰীত পথ দুৰ্ঘটনা বিটিচিত আজি দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন কোকৰাঝাৰত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ ভোটদান মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্মৰ ভোটদান এনথৰক্স ৰোগত আক্রান্ত হৈ জয়পুৰ বৰ্ষাৰণ্যত হাতীৰ মৃত্যু তিনিচুকীয়াৰ ঢলা ছৈখোৱাত ঐতিহাসিক “বাবু পূজা” বেবেজীয়াত এ এছ আই প্ৰহ্লাদ নাথে ক্ষমতাৰ অপ-প্ৰয়োগেৰে জনতাক হাৰাশাস্তি APDCLৰ লোকচানৰ বোজা সাধাৰণ জনতাৰ ওপৰত জাপি দিয়া কাৰ্য মানি লোৱা নহ’বঃ আপ টুকটুকী ছায়া স্মৃতি এম ই মাদ্ৰাছাৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰীক বিদায় সম্বৰ্ধনা মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নাই বুলি কোৱাৰ পাছতো বিজেপিৰ বিধায়ক ৰমাকান্তৰ মতে বাঘ হাজৰিকা আছিল অৰবিন্দ কেজৰিৱালক হত্যাৰ ভাবুকিঃ মাজনিশা আৰক্ষীলৈ আহিল ফোনকল বেবেজীয়াত প্ৰাকৃতিক পৰিবেশত ‘ৰ’দঘাই বেবেজীয়া’ৰ নাট মহোৎসৱৰ সফল সামৰণি আদানি-কাণ্ডৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানত বিনিয়োগ কৰা অসমৰ লোকৰ ধন কিমান নিৰাপদ? বিবিচিৰ ডকুমেণ্টৰী নিষিদ্ধ সন্দৰ্ভত ৬ ফেব্ৰুৱাৰীত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে ৫০ বছৰৰ পিছত সুৰক্ষিত নাথাকিব ৰাম মন্দিৰ আদানিক চেলেঞ্জঃ তথ্যসহকাৰে নাকচ কৰক হিণ্ডেনবাৰ্গৰ অভিযোগ ‘পাঠান’ অপসংস্কৃতি, অপসংস্কৃতিক প্ৰাধান্য দিয়া সকলে ‘পাঠান’ চাইছেঃ ভৱেশ কলিতা

এখন গাঁৱৰ সকলো মহিলাৰ কঁকাললৈ নহয় ভৰিত পৰে চুলি, কেনেকৈ সম্ভৱ?

Reporter Name
  • Update Time : Friday, May 13, 2022
  • 114 Time View

চীনৰ এখন গাঁও৷ মহিলাৰ দীঘল চুলিৰ বাবে বিখ্যাত গাঁওখন৷ কেৱল কঁকাললৈকে নহয় ভৰিলৈ অহা চুলি মহিলাসকলৰ। এই গাঁওখন হৈছে হুৱাংলুও য়াও৷ গিনিছ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডতো লিপিবদ্ধ হৈছে হুৱাংলুও য়াও গাঁৱৰ নাম। মহিলাসকলে দীঘল চুলিৰ ৰহস্য বহুবাৰ প্ৰকাশ কৰিছে৷ দৰাচলতে মহিলাসকলে পাকঘৰত সহজে উপলব্ধ চাউলৰ পানীৰ বাহিৰে আন একো ব্যৱহাৰ নকৰে। চাউলৰ পানী কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব লাগে সেই কথাও কৈ আহিছে৷ চুলি সৰা, দীঘল চুলিৰ বাবে থলুৱা চিকিৎসা কৰা হয়৷

হুৱাংলুও য়াও গাঁৱৰ মহিলাসকলে চুলি ধুবলৈ প্ৰতি চতুৰ্থ-পঞ্চম দিনত চাউলৰ পানী ব্যৱহাৰ কৰে। পানী প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আঙুৰফলৰ বাকলি আৰু চাহ গছৰ বীজ কিণ্বিত চাউলৰ পানীত মিহলি কৰে আৰু উতলাই চেম্পু প্ৰস্তুত কৰে। কেমিকেলাইজড চেম্পুৰে চুলি ধোৱাৰ সলনি চাউলৰ পানীৰে ধুৱে। একে সময়তে, মহিলাসকলে কাঠৰ ফণী ব্যৱহাৰ কৰে, চুলিত প্লাষ্টিক ব্যৱহাৰ নকৰে।

একাপ চাউল আৰু একাপ তিচীৰ গুটি ৰাতি তিয়াই থয়। পিছদিনা চাউল আৰু তিচী খিনি চেঁচা কৰক আৰু পানী পৃথক কৰক। এতিয়া চাউল আৰু তিচী গুৰি কৰক আৰু পৃথকে ৰখা পানী মিহলি কৰি পেষ্ট পাতল কৰক। ব্ৰাছৰ সহায়ত এই মিশ্ৰণটো চুলিত প্ৰয়োগ কৰক আৰু তাৰ পিছত শেষত চুলি ধুৱক। আপোনাৰ চুলিত এক উজ্জ্বলতা দেখিব৷ চুলি স্পৰ্শ কৰিলে চুলি বোৰ যথেষ্ট কোমল (মসৃণ চুলি) অনুভৱ কৰিব।

🔹 বাতৰিটো ভাল পালে শ্বেয়াৰ কৰক

◼️ তলৰ বাতৰিসমূহো পঢ়িব পাৰে